eReport.sk
Vladimir Kara-Murza. Foto: wikipedia

Litva uvalila sankcie na 15 Rusov. Sú to najmä sudcovia a prokurátori v kauze Kara-Murza

Litva v utorok oznámila, že v súvislosti s odsúdením ruského opozičného politika Vladimira Kara-Murzu uvalila sankcie na 15 ruských občanov – predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní. Sankcie zahŕňajú zákaz vstupu do Litvy, ktorá je členom EÚ a NATO, a zmrazenie majetku sankcionovaných osôb, informovala agentúra AFP.

Štyridsaťjedenročn=ho Kara-Murzu nedávno v Rusku odsúdili na 25 rokov väzenia s najvyšším stupňom stráženia za vlastizradu a za kritiku vojny rozpútanej Ruskom voči Ukrajine.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Najdôležitejší summit
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Militaristyckých štváčov

Očakáva zamietnutie odvolania

Proti rozsudku, ktorý je nateraz najprísnejším trestom udeleným ruskému opozičnému predstaviteľovi za posledné roky, sa Kara-Murza odvolal. Ale jeho manželka Jevgenija uviedla, že „samozrejme“ očakáva zamietnutie odvolania.

O Kara-Murzovi je známe, že v rokoch 2015 a 2017 sa ho niekto pokúsil otráviť. Samotný politik tieto pokusy o atentát pripisuje ruskému vedeniu. Podľa právnika Vadima Prochorova jeho mandant v dôsledku pokusov o otravu trpí nervovým ochorením polyneuropatia.

Putin nechce dodržiavať pravidlá

Terčom sankcií sú v prvom rade sudcovia a prokurátori z jeho nedávneho súdneho procesu. Sankciami Litva vysiela „jasný signál, že jednotlivci, ktorí podporujú režim a prispievajú k hrubému porušovaniu ľudských práv v Ruskej federácii, a najmä tí, ktorí sa zameriavajú na obhajcu ľudských práv, akým je Kara-Murza, nie sú v našej krajine vítaní“. Zdôraznil to litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.

Dodal, že „každému je jasné, že Vladimir Putin nemá v úmysle dodržiavať pravidlá civilizovaného sveta“. „Rozhodnutia ruských súdov pod Putinovým vedením jasne ukazujú, že tých, ktorí sa odvážia bojovať za demokraciu, považujú za zradcov,“ dodal Landsbergis.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Litva uvalila sankcie na 15 Rusov. Sú to najmä sudcovia a prokurátori v kauze Kara-Murza

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php