AKTUALIZOVANÉ – Vysokopostavení funkcionári lietajú v problémoch! Susedia Daniel Lipšic a Milan Krajniak, ktorí bývajú v jednom vchode na skok od Prezidentského paláca v samom centre Bratislavy, budú, zdá sa, opäť čeliť kauze, ktorá sa už zdala byť zažehnaná. Vyšetrovanie okolností, za ktorých získal Lipšic „vstupenku“ na to, aby mohol vôbec kandidovať na post špeciálneho prokurátora, bude mať ešte dohru.
Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry zrušila rozhodnutie vyšetrovateľa vo veci trestného oznámenia Roberta Fica. To sa týkalo bezpečnostnej previerky špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Išlo o podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Prípad tak znova otvoria, informuje na svojej stránke portál noviny.sk.
Rozhodnutie vyšetrovateľa prokurátorka zmietla zo stola
Bola bezpečnostná previerka bývalého politika a advokáta Daniela Lipšica zákonná alebo nie? Podľa najnovších informácií, ktoré sa týkajú súčasného šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry a tiež ministra práce sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina), táto otázka stále nie je definitívne zodpovedaná. Bol to totiž práva Krajniak, ktorý pre pre Lipšica o bezpečnostnú previerku požiadal. Šéfovi strany Smer-SD Robertovi Ficovi (a zrejme nielen jemu) sa okolnosti, za akých Lipšic previerku získal nezdali – a tak v tejto súvislosti podal trestné oznámenie na Kollárovho ministra a zodpovedného pracovníka Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý Lipšicovi previerky na stupni „prísne tajné“ pridelil. Aj keď sa vyšetrovateľ s Ficovým trestným oznámením oficiálne nestotožnil, krajská prokurátorka jeho rozhodnutie zmietla zo stola a označila ho za nezákonné.
Predčasné rozhodnutie
Portál noviny.sk informuje, že vyšetrovateľ podľa prokuratúry rozhodol predčasne, pretože si nepreveril stav, či minister práce môže pre svojho poradcu požiadať o bezpečnostnú previerku. Krajniak o ňu požiadal pre Lipšica ako pre „poradcu ministra pro bono“. Teda bez nároku na odmenu.
„Vyšetrovateľ sa podľa uznesenia prokuratúry nevysporiadal s otázkou, či osoba ´poradca ministra pro bono´ bez akéhokoľvek právneho pomeru k ministerstvu vôbec mohla na tomto rezorte pôsobiť a ak áno, či mohla byť osobou určenou na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami,“ píše spravodajský web TV JOJ.
Bez previerky by sa Lipšic do vysokej funkcie nedostal
„V tejto súvislosti je podľa uznesenia potrebné poukázať na fakt, ktorý nechal policajný vyšetrovateľ bez povšimnutia. A síce, že zákon číslo 453/25003 Z.z. o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, nepozná funkciu ´poradca ministra pro bono´ , teda bez nároku na odmenu a bez akéhokoľvek právneho a zmluvného základu. Uznesenie sa odvoláva aj na zákony číslo 575/2001 Z.z, o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Túto funkciu nepozná ani organizačný poriadok rezortu práce číslo 30/2011 v aktuálnom znení. Všetky námietky prokurátorky sa budú vyšetrovať. V hre je tak opäť to, že Daniel Lipšic, dostal bezpečnostnú previerku nezákonne,“ dodávajú noviny.sk na svojej stránke s tým, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa zatiaľ vyjadrovať k situácii nechce. Pripomíname, že bez bezpečnostnej previerky, ktorej zákonnosť je stále otázna, by Lipšic nemohol kandidovať na špeciálneho prokurátora.
Sporná Lipšicova previerka vyvolala búrlivé reakcie::
Pre TASR sprostredkoval stanovisko námestníka Krajskej prokuratúry Bratislava (KP) Emila Popraca hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. „V uvedenej trestnej veci (vyšetrovanie postupu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka) bolo vykonané preverovanie na podklade trestného oznámenia z februára tohto roka. Vyšetrovateľ PZ uznesením rozhodol o odmietnutí veci, avšak dozorujúca prokurátorka po preskúmaní predmetného spisu konštatovala, že spomínané uznesenie bolo predčasné, nezákonné a arbitrárne, pričom vyšetrovateľovi PZ uložila znova konať a rozhodnúť v danej veci,“ uvádza Poprac.
Prokuratúra: Predmetom vyšetrovania bol Krajniak
Podľa jeho stanoviska dozorujúca prokurátorka po preskúmaní predmetného spisu zistila, že odmietnutie trestného oznámenia vyšetrovateľom PZ obsahovalo viaceré formálne nedostatky, s ktorými sa bolo potrebné vyrovnať. „Zákon o štátnej službe ani organizačný poriadok Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR napríklad nepoznajú inštitút poradcu bez nároku na odmenu a bez akéhokoľvek zmluvného základu,“ zdôraznil.
KP Bratislava podľa Popraca odmieta účelové spájanie uvedenej veci zo začiatku tohto roka s aktuálnymi prípadmi, ktoré súvisia s vyšetrovaním možného ovplyvňovania svedeckých výpovedí. „Zdôrazňujeme, že spomínaná trestná vec, v ktorej bolo vykonávané preverovanie na základe trestného oznámenia z februára tohto roka, bola zameraná najmä na postup ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Predmetom vyšetrovania v žiadnom prípade nebola osoba špeciálneho prokurátora, ako sa to snažia svojimi vyhláseniami v médiách prezentovať niektoré osoby,“ uvádza Poprac.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Lipšic aj Krajniak majú problém: Znovu otvoria prípad, ktorý naštartovalo trestné oznámenie Fica!