eReport.sk
Žurnalistika nie je zločin
Antony Blinken, americký minister zahraničných vecí. Foto: tasr

USA v úlohe moralizátorov? Blinken vyzval na normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok zdôraznil dôležitosť normalizácie vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Izraelom a zaviazal sa, že USA nikdy nedovolia Iránu získať jadrovú zbraň.

USA v úlohe moralizátorov?

„Spojené štáty v záujme národnej bezpečnosti vyjadrujú podporu normalizácii vzťahov Izraela so Saudskou Arábiou. Veríme, že môžeme a skutočne musíme zohrať integrálnu úlohu pri týchto snahách,“ povedal Blinken na stretnutí Americko-izraelského výboru pre verejné záležitosti (AIPAC) vo Washingtone.

Trumpova iniciatíva

Blinken niekoľko hodín pred odchodom na rokovania v saudskoarabských mestách Rijád a Džidda povedal, že administratíva prezidenta Joea Bidena sa zaviazala dodržiavať tzv. abrahámske dohody. Ide o iniciatívu, ktorú začal predchádzajúci prezident Donald Trump s cieľom presvedčiť arabské krajiny, aby normalizovali svoje vzťahy so židovským štátom.

Normalizácia vzťahov

Ďalšia integrácia Izraela v regióne podľa šéfa americkej diplomacie prispieva „k stabilnejšiemu, bezpečnejšiemu a prosperujúcejšiemu regiónu, ako aj k bezpečnejšiemu Izraelu“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka Zuzana Čaputová
  2. Výchovná, dobre mierená!

Blinken zároveň na stretnutí AIPAC-u zopakoval prísľub Washingtonu, že Iránu nebude umožnené vyvinúť jadrové zbrane. „Ak Irán odmietne cestu diplomacie, potom, ako opakovane povedal prezident Biden, sú na stole všetky možnosti, ako zabezpečiť, aby Irán nezískal jadrové zbrane,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA v úlohe moralizátorov? Blinken vyzval na normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php