eReport.sk
Bruselský príbeh pokračuje
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Leyenová v problémoch; Európska prokuratúra začala vyšetrovať podozrivé nákupy vakcín!

Európska prokuratúra (EPPO) začala vyšetrovanie nákupov vakcín EÚ proti koronavírusu. Zrejme to nepoteší predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, ku ktorej podľa všetkého toto vyšetrovanie smeruje. Práve Leyenová totiž nakúpila vakcíny Pfizer od spoločnosti BioNTech. A, zdá sa, že nie všetko pri nákupe prebehlo v súlade s „kostolným poriadkom,“ a zákonmi.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prečo sú stále v obehu?
  2. Exminister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
  3. Na kombosnímke zľava Peter Sabaka a Pavol Čekan.
  4. Každý si úspech predstavuje inak
  5. Ilustračné foto
  6. Bruselský príbeh pokračuje
  7. Cena plynu sa môže zvýšiť
  8. Robert Fico na snímke z videa.

EPPO je nezávislý orgán EÚ zodpovedný za vyšetrovanie a stíhanie finančných trestných činov vrátane podvodov, prania špinavých peňazí a korupcie. Táto prokuratúra vo svojom piatkovom oznámení nešpecifikovala, kto je vyšetrovaný. Nešpecifikovala ani to, ktoré zo zmlúv EÚ o vakcíne boli predmetom skúmania. Všetko však s najväčšou pravdepodobnosťou ukazuje práve na dohodu Leyenovej s farmaceutickou spoločnosťou Pfizer.

Na túto dohodu už dávnejšie upozornili dve ďalšie dozorné agentúry. Správu ako prvý priniesol portál Politico. EPPO tiež uviedlo, že „toto vyšetrovanie prichádza po mimoriadnom záujme verejnosti, pričom v tejto fáze nie je možné zverejniť žiadne ďalšie podrobnosti. „

Pfizer a Ursula

V apríli 2021 New York Times prvýkrát informovali o podozrivých textových správach medzi von der Leyenovou a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlaom v rámci prípravy na najväčší kontrakt na nákup vakcín v EÚ – až na 1,8 miliardy dávok vakcíny BioNTech/Pfizer.

Predmetné správy predznamenali najväčší kontrakt na nákup vakcín v EÚ – až na 1,8 miliardy dávok vakcíny BioNTech/Pfizer. Podľa uniknutých informácií o cenách vakcín údajne hodnota kontraktu dosiahla až 35 miliárd eur.

Ombudsman EÚ

Euroombudsman obvinil začiatkom tohto roka Európsku komisiu z nesprávneho úradného postupu, pretože v reakcii na žiadosť o slobodný prístup k informáciám inkriminované textové správy nevyhľadala. Bez toho, aby EK potvrdila existenciu správ, vo svojej odpovedi uviedla, že „neuchováva efemérne dokumenty s krátkou dobou trvanlivosti“ a vyhľadávanie podľa nej neprinieslo žiadne výsledky.

Európsky dvor audítorov

Do prípadu sa zapojil aj Európsky dvor audítorov, ktorý minulý mesiac zverejnil znepokojivú správu. Uviedol v nej, že EK odmietla zverejniť akékoľvek podrobnosti o osobnej úlohe von der Leyenovej v rozhovoroch týkajúcich sa zmluvy so spoločnosťou Pfizer. 

Kope Leyenová za Ameriku?

Politico ďalej uvádza, že Rozpočtový dozorný orgán zistil, že šéfka EK konala na „vlastnú päsť,“ a nedodržiavala pritom bežne stanovené postupy a predpisy. Nevyužila ani spoločné vyjednávacie tímy, sama pripravila predbežnú dohodu s americkou nadnárodnou spoločnosťou. Na rozdiel od ostatných zmlúv Komisia odmietla poskytnúť súdu akékoľvek dokumenty týkajúce sa predbežných rokovaní o tejto konkrétnej dohode.

Osobitný výbor EP

Belgická socialistická europoslankyňa Kathleen van Brempt, ktorá predsedá osobitnému výboru Európskeho parlamentu pre COVID-19 vo veci uviedla, že je viac ako potrebné „preskúmať zmluvu medzi EK a spoločnosťou BioNTech/Pfizer, vrátane textových správ, ktoré si predsedníčka EK písala s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer.“

Zdroj: Politico


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová v problémoch; Európska prokuratúra začala vyšetrovať podozrivé nákupy vakcín!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti