eReport.sk
Pomoci nikdy nebude dosť?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Leyenová rokuje v Kyjeve so Zelenským o ďalšom balíku pomoci

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok oznámila, že pricestovala do Kyjeva, kde sa stretne s ukrajinskými predstaviteľmi vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského s cieľom rokovať o užšej spolupráci medzi EÚ a Ukrajinou. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať aj

  1. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  2. Dmitrij Medvedev na archívnej snímke z júna 2019.
  3. Ruský prezident Vladimir Putin.
  4. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
  5. Pomoci nikdy nebude dosť?
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  7. Zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Som v Kyjeve – po tretí raz od začiatku ruskej vojny. Tak veľa sa zmenilo. Ukrajina je teraz kandidátskou krajinou na vstup do EÚ,“ napísala šéfka EK na sociálnej sieti Twitter. Dodala, že so Zelenským a premiérom Ukrajiny Denysom Šmyhaľom bude hovoriť o tom, „ako pokračovať v zbližovaní našich ekonomík a ľudí v čase, keď Ukrajina smeruje k vstupu do EÚ.

Sankcie sa meniť nebudú

Ukrajina získala – spoločne s Moldavskom – štatút kandidátskej krajiny EÚ v júni. Moskva toto rozhodnutie označila za súčasť úsilia o medzinárodnú kontrolu Ruska.

Von der Leyenová v stredajšej správe o stave Únie v Štrasburgu vyhlásila, že sankcie zavedené Európskou úniou voči Rusku v súvislosti s vojenskou ofenzívou na Ukrajine zostanú v platnosti.

„Odvaha má dnes svoje meno. Volá sa Ukrajina. Ruský prezident Vladimir Putin neuspeje a Ukrajina podporovaná Európskou úniou nakoniec zvíťazí.“

Ursula von der Leyenová

Pomoc bude trvať roky

V prítomnosti Oleny Zelenskej šéfka EK zdôraznila, že Európa od prvého dňa ruskej invázie stojí na strane Ukrajiny, a to dodávkami zbraní, poskytovaním finančnej pomoci, prijímaním miliónov utečencov či tvrdými sankciami voči Rusku.

EÚ doteraz Ukrajincom poskytla finančnú pomoc vo výške viac ako 19 miliárd eur, a to bez započítania poskytnutej vojenskej podpory. Von der Leyenová zdôraznila, že EÚ bude pomáhať aj pri povojnovej obnove Ukrajiny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová rokuje v Kyjeve so Zelenským o ďalšom balíku pomoci

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti