eReport.sk
Žiadne víza pre Rusov
Europarlament. Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Europarlament schválil pôžičku vo výške 5 miliárd eur pre Ukrajinu. Celková suma už presiahla 10 miliárd

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok schválili makrofinančnú pôžičku vo výške päť miliárd eur, ktorú EÚ poskytla Kyjevu s cieľom pomôcť Ukrajine pokryť jej akútne potreby financovania spôsobené vyše pol roka trvajúcou ruskou inváziou.

Za uznesenie po poskytnutí pôžičky, v rámci tzv. naliehavého postupu, zahlasovalo 534 poslancov, 30 boli proti a 26 sa zdržalo hlasovania. Hlasovaniu predchádzala v utorok rozprava v pléne EP na túto tému so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Mohlo by vás zaujímať

 1. Vydiera Zelenský niečim Bidena?
 2. Vojna, War, Ukranian War, Doneck
 3. O mieri nepadlo ani slovo
 4. Dmitrij Medvedev na archívnej snímke z júna 2019.
 5. Na lustračnej snímke hroby civilsitov v meste Buča v Kyjevskej oblasti vo štvrtok 14. apríla 2022.
 6. Ruský prezident Vladimir Putin.
 7. Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó
 8. Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH).
 9. O mieri nepadlo ani slovo
 10. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová
 11. Zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Ide v poradí o druhú a najväčšiu tranžu podporného balíka EÚ v celkovej výške deväť miliárd eur, ktorá Európska komisia oznámila na jar tohto roku a z ktorej už bola vyplatená jedna miliarda eur. Komisia v tejto súvislosti spresnila, že poskytuje úver vláde v Kyjeve za veľmi priaznivých podmienok.

Potreby vonkajšieho financovania Ukrajiny narástli v dôsledku ruskej invázie. Okrem obrovských škôd na cestách, mostoch, továrňach, domoch, nemocniciach a inej fyzickej infraštruktúre Ukrajina v dôsledku vojny stratila aj prístup na medzinárodné finančné trhy.

Po dvojstranných a viacstranných prísľuboch finančnej podpory podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) je zostatková likvidná medzera Ukrajiny vo výške 10 miliárd USD (9,8 miliardy eur).

„Uvoľnenie značnej časti mimoriadneho úveru poskytne dodatočnú a významnú úľavu a pomôže pokryť časť tohto nedostatku,“ uvádza sa v uznesení, ktoré poslanci vo štvrtok väčšinou hlasov odobrili. Podľa tohto dokumentu úver poskytnutý EÚ prispeje k udržateľnosti verejného dlhu Ukrajiny a jej schopnosti splácať svoje finančné záväzky.

Predpokladom poskytnutia pomoci je, aby Ukrajina rešpektovala účinné demokratické mechanizmy napriek koncentrácii moci vo výkonnej zložke moci počas vojny.

Makrofinančná pomoc je núdzovým zdrojom, ktorý sa poskytuje za veľmi priaznivých podmienok pre krajiny susediace s EÚ, ktoré majú ťažkosti so zaplatením svojich účtov. Celková výška takýchto výhodných úverov EÚ Ukrajine od začiatku vojny by v prípade potvrdenia celého balíka mohla presiahnuť 10 miliárd eur.

K uvoľneniu pôžičky dôjde nasledujúci deň po zverejnení nariadenia v Úradnom vestníku EÚ.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Europarlament schválil pôžičku vo výške 5 miliárd eur pre Ukrajinu. Celková suma už presiahla 10 miliárd

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti