eReport.sk
Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
Vlajka Európskej únie, ilustračné foto. Zdroj: shutterstock

Europarlament: Stav základných práv v EÚ vykazuje slabiny, štáty nechránia európske hodnoty

Najnovšie hodnotenie stavu základných práv v Európskej únii, ktoré vypracoval Európsky parlament (EP), upozorňuje na mnohé slabiny a žiada členské štáty EÚ o obranu európskych hodnôt. Informuje o tom spravodajca TASR zo Štrasburgu.

Poslanci EP vo štvrtok posúdili stav základných hodnôt v EÚ v rokoch 2020 – 2021, pričom identifikovali problematické oblasti a navrhli spôsoby účinnejšej ochrany slobody, rovnosti a právneho štátu. Uvedený text odobrilo 410 poslancov, 131 bolo proti a 42 sa hlasovania zdržalo.

Europoslanci vyjadrili znepokojenie nad vplyvom opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 na demokraciu a základné slobody vrátane práv osôb aktívnych v právnom systéme, v presadzovaní práva, a väzňov. Skritizovali aj pretrvávajúce porušovanie zásad právneho štátu v niektorých krajinách EÚ a zdôraznili, že právny štát, demokracia a základné práva sú neoddeliteľne prepojené.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Káčer a Blinken sa dohodli na podpore Ukrajiny.
  2. Pomoci nikdy nebude dosť?
  3. Pomoci nikdy nebude dosť?
  4. Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu

S cieľom chrániť tieto hodnoty a spravodlivé a zákonné rozdeľovanie finančných prostriedkov EÚ europarlament vyzval Európsku komisiu, aby využívala mechanizmus podmienenosti rozpočtu EÚ. Poslanci odsúdili Poľsko a Maďarsko za to, že nedodržiavajú rozsudky Súdneho dvora EÚ a požiadali inštitúcie Únie o konkrétne kroky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Europarlament: Stav základných práv v EÚ vykazuje slabiny, štáty nechránia európske hodnoty

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti