eReport.sk

Nebojte sa starnutia. Sex po päťdesiatke je vraj najkrajší

Čo na to mentorka osobného rozvoja – Monika Kupšo?

V našej spoločnosti panujú stereotypy, ktoré veľmi výrazne ovplyvňujú ponímanie a prežívanie partnerského vzťahu, ako aj vytváranie pomyselných hraníc, čo kedy a v akom veku si môžeme dovoliť a čo je už za hranicou. Mladosť akoby všetko ospravedlňuje, zľahčuje, skôr hazarduje, nerieši a najmä nelimituje. V zrelom veku sú ľudia opatrnejší, zraniteľnejší, a predovšetkým majú pocit silnejšej sebakontroly nad svojimi túžbami a správaním, pretože sú presvedčení, že bláznivo milovať, robiť psie kusy z lásky tak, ako keď mali dvadsať, tridsať sa k nim už jednoducho nehodí, prípadne ich aktivita a prejavenie záujmu o opačné pohlavie, sa nestretne s opätovaním a oni budú vystavení ďalšiemu sklamaniu.

Vstupenka do vzťahu po päťdesiatke má jednu veľkú devízu a to, že ľudia si môžu dovoliť zažívať iba to, čo chcú, oveľa rýchlejšie dokážu identifikovať, či ide iba o krátkodobý flirt, alebo možnosť dlhodobej známosti a môžu sa tak rozhodnúť, čo z toho si vyberú.

Partnerstvo vnímajú inak ženy a inak muži. Zrelá žena je pod vplyvom životných skúseností viac konfrontovaná so sebou, svojou ženskosťou, starnutím. Mnohé sa cítia neatraktívne, nezaujímavé, unavené, viac vystavované tlaku spoločnosti, ktorá im veľakrát pripomína, že už dávno nemajú zelenú, a to nielen v láske. U mužov je tento proces mierumilovnejší, skôr vsádzajú na pocit, že si už nechcú komplikovať život dlhodobejším vzťahom, podliehajú pohodlnosti a skôr volia náhodné dobrodružstvo alebo samotu.

Foto: shutterstock

Na druhej strane, v zrelom veku je vzťah otvorenejší, jasnejší, hlbší, pretože ľudia si viac uvedomujú potrebu zdieľania vzájomných hodnôt, dôležitosť nehy, ktorá nemusí, i keď môže a veľakrát je, umocňovaná vášnivým prežívaním. Mnohí zisťujú, že sexualita po päťdesiatke je nesmierne slobodná, uvoľnená, bezškrupulózna a otvorená. Zrelí ľudia sa už nepotrebujú doťahovať na slovíčkach, domniekovať svoje pocity, vytvárať si vzdušné zámky a porovnávať svojho partnera s radom tých predošlých, pretože žijú tu a teraz. Ich partnerstvo je viacmenej orientované na plánovanie spoločných chvíľ, podporu jeden druhého a zážitkovosť, čo je veľmi oslobodzujúce a ozdravné.

Rada pre všetkých, ktorí majú z nadväzovania vzťahu v zrelom veku strach:

Uvedomte si, čo všetko ste už v živote zvládli, koľko kríz, záťažových situácií.. Aktuálne prežívate obdobie, kedy si môžete dovoliť iba to, čo vám energiu dáva, nie odoberá. Môžete si dovoliť odmietnuť, nesúhlasiť s kýmkoľvek, kto nejde na vašej vlne, na druhej strane máte všetky predpoklady na to, prijať do svojho života partnera, ktorý bude potvrdením vašich kvalít a získaných životných názorov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nebojte sa starnutia. Sex po päťdesiatke je vraj najkrajší

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php