eReport.sk
Na archívnej snímke z 29. júla 2022 nákladná loď Navi-Star naložená obilím čaká na vyplávanie z ukrajinského prístavu Odesa.
Odesa. Ilustračné foto: tasr/ap

NATO tlačí na Rusko: Urýchlene obnovte svoju účasť na dohode o vývoze obilia!

Severoatlantická aliancia vyzvala v nedeľu Rusko, aby urýchlene obnovilo svoju účasť na dohode o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Informuje o tom spravodajská stanice Sky News.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Primátor Kyjeva Vitalij Kličko
  2. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
  3. Pápež František požehnáva z okna Apoštolského paláca počas nedeľňajšej modlitby Anjel pána na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne 30. októbra 2022.
  4. Mimoriadne vyjadrenie Šojgua
  5. Ukrajina víta návrh Leyenovej na vytvorenie osobitného tribunálu, ktorý má trestať predstaviteľov Ruska
  6. Ilustračné foto
  7. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.

Rusko v sobotu pozastavilo svoju účasť na tejto dohode v dôsledku dronového útoku na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého Moskva viní Ukrajinu. NATO teraz vyzýva ruského prezidenta Vladimira Putina, aby toto rozhodnutie prehodnotil a vrátil sa k dohode s cieľom umožniť, aby sa tak potraviny „dostali k tým, ktorí ich najviac potrebujú“.

NATO: Putin musí prestať používať potraviny ako zbraň

„Prezident Putin musí prestať používať potraviny ako zbraň a ukončiť svoju nelegálnu vojnu na Ukrajine,“ uviedla hovorkyňa NATO Oana Lungescuová. „Vyzývame Rusko, aby prehodnotilo svoje rozhodnutie a urýchlene obnovilo dohodu, aby sa tak potraviny mohli dostať k tým, ktorí ich najviac potrebujú,“ povedala.

Všetky členské krajiny podľa jej slov privítali túto dohodu, ktorú Rusku a Ukrajine sprostredkovalo Turecko a OSN. „Tento vývoz pomohol znížiť ceny potravín na celom svete,“ dodala Lungescuová podľa denníka The Guardian na margo významu predmetnej dohody.

Kyjev obvinenia Ruska popiera

Kyjev obvinenia Ruska zo sobotného útoku na jeho plavidlá na Kryme popiera a tvrdí, že Moskva útok využila len ako „falošnú zámienku“, aby odstúpila od obilnej dohody.

Predmetnú dohodu o odblokovaní ukrajinských čiernomorských prístavov podpísali separátne Rusko a Ukrajina s Tureckom a OSN koncom júla v Istanbule. Platiť mala do 19. novembra.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NATO tlačí na Rusko: Urýchlene obnovte svoju účasť na dohode o vývoze obilia!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php