Na miesto nástupcu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) je na stole viacero mien. Po piatkovom rokovaní vlády to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). Sulík podal demisiu prezidentke Zuzane Čaputovej v stredu (31. 8.). Heger takisto upozornil, že aktuálne odhady ukazujú, že slovenským domácnostiam v budúcom roku vzrastie cena plynu aj elektriny približne polovicu a v prípade elektriny je ešte podmienkou úspora 15 % energie oproti roku 2020. V opačnom prípade bude nárast ceny okolo 100 %.
Mohlo by vás zaujímať:
„To, čo si každý uvedomuje, je, že je to miesto, ktoré bude najviac exponované,“ podotkol predseda vlády s tým, že to tak bolo aj v čase pandémie, keď hľadali nového ministra zdravotníctva. Zopakoval, že konkrétne mená nástupcu Sulíka najprv predstaví prezidentke.
Spor v koalícii trvá už niekoľko týždňov. SaS oznámila odchod z koalície, žiada odstúpenie lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády, čo OĽANO odmietlo. V stredu, keď mali ministri SaS podať demisiu, prišlo OĽANO na rokovanie vlády s opatreniami na riešenie energetickej krízy, ktoré ak SaS podporí, Matovič z vlády odíde. SaS je ochotná o návrhoch rokovať, ale až keď odstúpi Matovič. Sulík zároveň požiadal ostatných ministrov za SaS, aby demisie nepodávali v stredu a počkali do pondelka (5. 9.). Dodal, že Matovičovi tak dávajú čas na to, aby odstúpil.
Pôvodne mala cena elektriny zostať na súčasnej úrovni
Podľa premiéra je nastávajúca energetická kríza z pohľadu financovania možno horšia ako pandémia ochorenia COVID-19. Pôvodne mala cena elektriny zostať na súčasnej úrovni. Rezort hospodárstva v posledných dňoch avizoval možné mierne zvýšenie cien z dôvodu rastu ostatných poplatkov. „Je to vyššie číslo, ako keď sme sa rozprávali minulý pondelok na úrade vlády, kde zaznelo z úst kompetentných ľudí, že ten cenový nárast by mal byť okolo 15 až 20 %,“ povedal Heger. „Teraz potrebujeme veľmi konkrétne rozprávať o tom, či vieme tento nárast pre domácnosti stlačiť na nižšie percento, aby to občania až tak nepocítili,“ dodal premiér.
Heger: Riešenia zatiaľ pripravené nie sú
Pokiaľ sa možnosti nenájdu, mala by podľa neho vláda niektorým domácnostiam výdavky kompenzovať. Pomoc pre firmy a verejnú správu si podľa Hegera vyžaduje presnejšiu kvantifikáciu. Materiál o tom, aký bude vplyv vyšších cien na firmy a akú kompenzáciu by mohol štát firmám doručiť, by malo predložiť ministerstvo hospodárstva. Podľa Hegera môže účet za energetickú krízu vyskočiť až na 15 miliárd eur. „Je dôležité aby sme našli riešenia a ponúkli ich firmám, aby sa na to vedeli pripraviť,“ uviedol Heger s tým, že v súčasnosti zatiaľ riešenia pripravené nie sú.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kto zastúpi Sulíka? Kandidátov je viac. Heger ale nemá riešenia na drahotu: Energokríza bude horšia ako covid!