eReport.sk
Matovičovská mafia
Igor Matovič (OĽANO). Zdroj: tasr

VIDEO Matovič varuje, ľuďom hrozia brutálne ceny energií: Na vláde sme mnohí stratili zvuk aj obraz!


Zo „zmrazených“ cien elektriny pre domácnosti na budúci rok sú po piatkovom rokovaní vlády zrazu dvojnásobné. Po zasadnutí kabinetu to uviedol minister financií Igor Matovič (OĽANO) v súvislosti s informáciami predstavenými rezortom hospodárstva. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) rovnako vyhlásil, že zdraženie elektriny v budúcom roku o 101 % a plynu o 55 % je neprijateľné.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.
 2. Ceny elektriny i plynu sa môžu na budúci rok zvýšiť
 3. Ruská armáda zrejme nedokáže udržať súčasnú intenzitu bojov na Ukrajine a tento rok tam pravdepodobne nedosiahne väčšie územné zisky
 4. Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO).
 5. Gazprom v problémoch?
 6. Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová
 7. Peter Pellegrini.
 8. Nemecká hranica
 9. Minister hospodárstva SR Karel Hirman.
 10. Na ilustračnej snímke z roku 2004 otvorené ohnisko na košickom sídlisku Luník IX.
 11. Na snímke z videa zľava Markéta Pekarová Adamová a Petr Holec.
 12. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?

Domácnosti podľa Matoviča za podmienok predstavených v piatok Ministerstvom hospodárstva (MH) SR zaplatia budúci rok len za elektrinu o 1,5 miliardy eur viac. Minister financií podotkol, že domácnosti „nemôžeme nechať v štichu“. „Ja neviem, kde teraz máme zrazu len tak nájsť 1,5 miliardy eur, aby sme pomohli tým domácnostiam pri položke, s ktorou sme absolútne nepočítali,“ pripustil.

Verejný prísľub ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) bol podľa Matoviča v prípade elektriny 186 eur za megawatthodinu, pričom teraz je to už 281 eur do 85 % spotreby z roku 2020 a nad 85 % až 904 eur.

Namiesto zmrazenia podľa ministra financií domácnosti budúci rok budú platiť o 101 % viac v prípade elektriny a pri plyne o 55 %. Verejný prísľub ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) bol podľa Matoviča v prípade elektriny 186 eur za megawatthodinu, pričom teraz je to už 281 eur do 85 % spotreby z roku 2020 a nad 85 % až 904 eur. Vyčíslil, že do 85 % spotreby je tak nárast ceny elektrickej energie pre domácnosti 51 %, nad 85 % je nárast 386 % a vážený priemer tak predstavuje nárast o 101 %. „My sme tam mnohí stratili zvuk aj obraz, nechápali sme, čo sa deje, čo sa to dozvedáme,“ komentoval Matovič piatkové rokovanie vlády.

Krajniak: Naozaj sa treba zobudiť

Krajniak zároveň zdôraznil, že Slovensko musí pripraviť „neštandardné“ opatrenia, ktoré majú ísť až na hranu európskej legislatívy. „Naozaj sa treba zobudiť a uvedomiť si, v akej dobe fungujeme,“ apeloval minister práce. Poukázal na to, že aj ostatné štáty prijímajú opatrenia v prípade energií a pýtal sa, kedy ich urobí Slovensko. V piatok sa to podľa vlastných slov nedozvedel, lebo nič nie je pripravené. „My nemôžeme ísť do zimy s tým, že uvidíme,“ vyhlásil.

Sulíkov štátny tajomník dnes sľuboval lacné energie

Slovenská vláda sa v piatok zaoberala cenami energií, no neschválila žiadne uznesenie ani inú legislatívu. Rokovania by mali pokračovať budúci pondelok (5. 9.), informoval po rokovaní vlády štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Karol Galek o čosi skôr, ako pred novinárov vystúpil dnes Matovič. Či pôjde o rokovanie vlády alebo iba na úrovni expertnej skupiny, nespresnil.

VIDEO Galek: Vláda sa k riešeniu energetickej krízy vráti opäť v pondelok 5. 9.

„Máme riešenie pre domácnosti, to znamená lacná elektrina, lacný plyn na budúci rok,“ povedal Galek. Vývoj trhových cien elektriny a plynu by sa podľa neho nemal premietnuť do cien pre domácnosti. Vláda podľa neho hľadá riešenie pre podnikateľov a verejnú správu.

Pre podnikateľov pripravuje MH kompenzácie vychádzajúce z krízového rámca. Prvý návrh kompenzácií pre podniky v súčasnosti vyhodnocuje Protimonopolný úrad SR, a potom bude zaslaný na schválenie Európskej komisii.

Pre domácnosti by podľa Galeka malo naďalej platiť, že cena silovej elektriny zostane v nasledujúcich dvoch rokoch na úrovni 61,21 eura za megawatthodinu (MWh), no nevylúčil zvýšenie súvisiacich poplatkov. Galek však v stredu (31.8 .) uviedol, že táto cena sa bude týkať domácností iba do 85 % ich spotreby z roku 2020. Za spotrebu nad týmto limitom by mal odberateľ zaplatiť cenu stanovenú na základe aktuálnych trhových cien regulačným úradom.

Domácnosti by mali dostať aj výhodnejšie ceny plynu, ktoré dodávatelia dosiahnu využitím lacného plynu z núdzových zásob. Toto riešenie si však vyžaduje schválenie všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorým sa bude vláda zaoberať až po schválení noviel viacerých zákonov v parlamente. Ďalšou pomocou pre domácnosti by mali byť kompenzácie vysokých cien tepla. Na tie by podľa Galeka mohlo ministerstvo financií vyčleniť až 250 miliónov eur.

Rezort hospodárstva podľa Galeka pripravuje aj zákon na zastropovanie cien energií. Ten však ešte nie je ani v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Pre podnikateľov pripravuje MH kompenzácie vychádzajúce z krízového rámca. Prvý návrh kompenzácií pre podniky v súčasnosti vyhodnocuje Protimonopolný úrad SR, a potom bude zaslaný na schválenie Európskej komisii. Firmám by mali pomôcť aj prostriedky z Envirofondu. Rezort hospodárstva podľa Galeka pripravuje aj zákon na zastropovanie cien energií. Ten však ešte nie je ani v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Matovič: Na sto percent neodstúpim

 Minister financií a líder OĽANO Igor Matovič naďalej neplánuje odstúpiť z funkcie. Trvá najprv na splnení desiatich bodov, ktoré hnutie OĽANO predložilo. Uviedol to po piatkovom rokovaní vlády, na ktorom sa kabinet zaoberal cenami energií. Ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) vyzval, aby neutekal pred zodpovednosťou.

VIDEO Matovič: Vyzývam R. Sulíka, aby sa vrátil dopracovať to, čo začal

„Na sto percent neodstúpim. A odstúpim iba vtedy, keď splníme desať bodov pomoci domácnostiam, pomoci ľuďom. A jeden z toho je práve to, aby sme splnili to, čo Richard Sulík sľúbil, že budú mať zmrazené ceny energií,“ vyhlásil Matovič. Vylúčil, že by oznámil rezignáciu v pondelok (5. 9.). Podľa svojich slov cíti viac ako 90-percentnú podporu aj v poslaneckom klube OĽANO.

Robotu Sulíka nazval líder OĽANO spackanou

Matovič si želá, aby Sulík zostal ministrom. „Ale nie pre jeho odbornosť, ale aby neodchádzal od spackanej roboty,“ zdôvodnil. Pripustil, že nájsť zaňho náhradu v aktuálnej situácii, bude náročné.

Spor v koalícii trvá už niekoľko týždňov. SaS oznámila odchod z koalície. Žiada odstúpenie Matoviča z vlády, čo OĽANO odmietlo. V deň, keď ministri SaS mali podať demisiu, prišlo OĽANO na rokovanie vlády s opatreniami, ktoré ak SaS podporí, Matovič z vlády odíde. SaS je ochotná o návrhoch rokovať, ale až keď odstúpi Matovič. Sulík zároveň oznámil, že už demisiu podal.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Matovič varuje, ľuďom hrozia brutálne ceny energií: Na vláde sme mnohí stratili zvuk aj obraz!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: