eReport.sk
Ivan Korčok a filantrop Isaac Schapira - priamy potomok Chatama Sófera. Foto: fb/ivan.korcok

Korčok sa odfotil s potomkom Chatama Sófera! Čo robil v Izraeli s Kollárom a Krajniakom?

Otvorenie Slovenského inštitútu v Jeruzaleme začína novú kapitolu vzťahov medzi Slovenskom a Izraelom. Povedal to v stredu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Korčok spolu s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom v stredu slávnostne otvoril Slovenský inštitút v Jeruzaleme.

Zdroj: fb/ivan.korcok

„Tento kúsok slovenskej pôdy v Jeruzaleme bude miestom stretnutí nielen pre umelcov a predstaviteľov kultúrnej obce, ale aj všetkých priateľov Slovenska a Izraela vrátane tisícov slovenských pútnikov, ktorí zavítajú každoročne do Svätej zeme,“ uviedol minister Korčok. Dodal, že rezort diplomacie SR má aktuálne vo svete deväť kultúrnych inštitútov, pričom len dva z nich sú mimo územia Európskej únie – v Moskve a Jeruzaleme.

Kultúra a umenie sú vraj prioritami diplomacie

Korčok podľa svojich slov kultúrnu diplomaciu vníma ako „jeden z najlepších nástrojov prezentácie Slovenska v zahraničí, ktorá otvára dvere novým možnostiam umeleckej spolupráce, ale aj podpore záujmov Slovenska v zahraničí“.

Aj preto je podpora kultúry a umenia jednou z priorít rezortu diplomacie,“ povedal. Minister sa na slávnostnom otvorení poďakoval šéfovi izraelskej diplomacie Jairovi Lapidovi i starostovi Jeruzalema Mošemu Lionovi za ústretovosť pri zriadení inštitútu.

Slovenský inštitút v Jeruzaleme funguje už od 1. septembra 2021, z dôvodu pandemických opatrení mohol byť slávnostne otvorený až túto stredu, píše komunikačný odbor MZVEZ SR. Riaditeľom inštitútu je Jakub Urik.

Vzdal úctu aj obetiam holokaustu

Slovenské inštitúty patria do siete diplomatických inštitúcií Slovenskej republiky, ktoré riadi rezort diplomacie. Sú pevnou súčasťou nástrojov, prostredníctvom ktorých SR podporuje kultúrnu spoluprácu a rozvíja medzinárodné vzťahy, priblížil komunikačný odbor MZVEZ SR.

Stredajší Korčokov status sa týkal obetí holokaustu. „Pracovný deň v Jeruzaleme sme začali návštevou Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem, kde sme vzdali úctu obetiam holokaustu. Ako vždy, bolo to pre mňa veľmi dojímavé, smutné, ale zároveň nevyhnutné pripomenutie obrovskej tragédie, ktorej obeťou sa stalo 6 miliónov Židov, pričom táto tragédia je aj súčasťou našej vlastnej histórie a zodpovednosti,“ napísal šéf slovenskej diplomacie a pridal aj niekoľko fotografií.

Snímky zachytávajú aj šéfa NR SR Borisa Kollára, Korčok si však zapózoval aj s filantropom Isaacom Schapira – priamym potomkom Chatama Sófera či s izraelským ministrom zahraničných vecí Yairom Lapidom.

GALÉRIA – Foto: fb/ivan.korcok

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár v Izraeli.
  2. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
  3. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom.SaS).
  4. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
  5. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
  6. Rastislav Káčer na fotografii z roku 2019.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Korčok sa odfotil s potomkom Chatama Sófera! Čo robil v Izraeli s Kollárom a Krajniakom?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti