tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Pustý hrad. Foto: tasr

Hrady chátrajú, nezamestnaní sú pripravení…. Brusel má čas

Nový národný projekt, ktorý mal byť systémovým riešením takmer zastaveného programu obnovy hradov s pomocou nezamestnaných, stále ostáva len na papieri. Ministerstvo kultúry (MK) SR vysvetľuje, že spustenie projektu čaká na odobrenie z Bruselu. Záujmové združenie Zachráňme hrady upozorňuje, že situácia je vážna.


„Spustenie projektu je naviazané na schválenie revízie Operačného programu Ľudské zdroje zo strany Európskej komisie. Z tohto programu bude financovaný,“ informovala hovorkyňa rezortu kultúry Zuzana Viciaňová.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vlastivedné múzeum v Hanušovciach


Pripomína, že nový národný projekt oproti tým v minulosti, realizovanými prostredníctvom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, je pripravovaný na dlhšie obdobie, namiesto siedmich na 12 mesiacov. „Projekt nie je stanovený na konkrétne mesiace, je stanovená iba maximálna možná spätná oprávnenosť od mája 2022. Neskorší začiatok realizácie projektu bude znamenať aj neskoršie ukončenie projektu, napr. jún 2022-máj 2023,“ spresnila Viciaňová.

Je to mrzuté

Predseda združenia Zachráňme hrady Ratibor Mazúr upozornil, že spustenie projektu sa výrazne naťahuje. „Je to mrzuté, lebo sa to ťahá od septembra 2021 a už na jar to malo byť všetko rozbehnuté,“ priznal, že práce na ochrane a zachovaní hradných pamiatok sa v súčasnosti realizujú len dobrovoľníckou formou, prípadne s pomocou súkromných zdrojov.

Projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva fungoval od roku 2011. Až do roku 2020 kombinoval dotačné zdroje ministerstva kultúry a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktoré refundovalo mzdu a odvody zapojených nezamestnaných. Keď MPSVR na prelome rokov 2020/2021 avizovalo, že na pokračovanie nemá disponibilné zdroje, MK začalo hľadať alternatívne možnosti. Zo svojho rozpočtu napokon vyčlenilo ďalší milión eur, aby projekt v obmedzenej podobe mohol v roku 2021 fungovať. Avizovalo taktiež, že pripravuje systémové riešenie, ktoré by prostredníctvom nevyčerpaných eurofondov podporilo nielen ochranu kultúrneho dedičstva, ale i zamestnanosť ľudí žijúcich v lokalitách s prítomnosťou marginálnej rómskej komunity.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrady chátrajú, nezamestnaní sú pripravení…. Brusel má čas

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku