„S ohľadom na početné reakcie na moje kroky voči Maďarsku, dovoľte pár vysvetľujúcich poznámok. Sú adresované tým, ktorých zaujímajú fakty, ale vlastne najmä tým, ktorí moje konanie účelovo politizujú a prekrúcajú,“ napísal v stredu na sociálnej sieti šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS). V obsiahlom statuse doslova bod po bode vysvetľuje situáciu okolo citlivej zahraničnopolitickej témy.
Pripomeňme na úvod informáciu z utorka (12.10.), že vláda Maďarska zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách, a zdá sa, obavy Slovenska z toho, že Maďari postupne skúpia našu pôdu, sú aspoň nateraz zažehnané.
„Pred malou chvíľou ma informoval môj maďarský kolega Péter Szijjártó, že vláda Maďarska sa rozhodla na podnet slovenskej strany zrušiť uznesenie o nákupe pôdy v susedných krajinách. O toto som žiadal minulý týždeň počas rokovaní môjho maďarského kolegu a potvrdzujem, že včera sa o tom intenzívne rokovalo aj na úrovni premiérov a maďarský premiér Viktor Orbán dnes zaslal list predsedovi vlády SR Eduardovi Hegerovi, ktorého informoval o tomto rozhodnutí,“ komentoval zmenu postoja Maďarskej republiky v utorok Korčok.
Hovorí o suverenite a rešpekte
„Prečo som sa pýtal na všetky tie známe veci môjho maďarského kolegu – od pôdy, cez budovy až po kostoly, finančné podpory tečúce na Slovensko atď?“ – položil si túto otázku na dnes na Facebooku Korčok a vzápätí ponúkol aj odpoveď: „Bod 1. Lebo základným pravidlom vo vzťahoch medzi štátmi je, že na území iného štátu robia kroky len s jeho vedomím a súhlasom. Toto sa skrýva za tým toľko skloňovaným slovom suverenita. A tiež je dôležité slovo rešpekt medzi štátmi, osobitne medzi tak dobrými susedmi, akými sú Slovensko a Maďarsko.“
„Je rozdiel, keď koná štát, a keď koná firma“
„Prečo som sa pýtal na nákup pôdy maďarským fondom, keď mnohí argumentujú, že pôdu u nás kupujú farmári z iných štátov, aký je tu rozdiel?“ – dal do pľacu Korčok ďalšiu otázku a hneď aj reagoval: „Nuž taký, že v prípade napr. dánskych či holandských farmárov, nemáme vedomosť o tom, že by finančné zdroje na nákup pôdy poskytla dánska či holandská vláda. Pre niekoho je to možno ´prkotina´, pre nás nie – lebo platí bod 1. Štáty konajú, informujú…., lebo je rozdiel, keď koná štát, a keď koná firma či fyzická osoba.“
„Na základe mojej intervencie celá vec vyjasnila“
Korčok podsunul aj ďalšiu otázku: „Prečo sa napriek tomu nezaujímam o nákupy pôdy cudzincami?“ Ani tú nenechal bez odpovede, je nasledovná: „Lebo sa riadim tým, že moja zodpovednosť ako ministra zahraničných vecí je zaoberať sa vzťahmi k iným štátom a vzťahy k poľnohospodárskej pôde je zas zodpovednosť iných kolegov vo vláde. Z pohľadu diplomacie, sa na základe mojej intervencie celá vec vyjasnila za necelé tri mesiace: . maďarská vláda rozhodla o zriadení fondu, . som sa na vec pýtal mojho partnera Pétera Szijjártóa a . po rokovaní premiéra s Viktorom Orbánom, vlastné uznesenie zrušila.“
Netvrdili sme, že Maďarsko prišlo k budovám nelegálne
Korčov svojom vysvetľovaní nenechal bez povšimnutia ani nákupy budov, jednu z nich totiž maďarská vláda ostatne nadobudla v Košiciach. „Nikdy sme netvrdili, že maďarský štát prišiel k budovám na Slovensku nelegálne, a teda v rozpore s našim právom. Ako správne konštatujú právnici, nákup cudzími subjektami je možný. Inak by zmeny vlastníctva kataster samozrejme nezapísal. Namietam však, že to bolo v rozpore, opäť, s diplomatickými zvyklosťami – bod 1. , a teda aj tým, že dobrí susedia sa v medzinárodnej politike nedozvedajú o prechode vlastníctva nehnuteľností do rúk iného štátu, až z médií. Ak o súhlas žiadala maďarská strana pri nákupe svojej budovy veľvyslanectva , očakávali sme, že tak bude postupovať aj teraz v Košiciach a na ďalších miestach,“ vysvetlil Korčok.
„Je to až pitoreskné“
Na záver ponúkol aj vysvetlenie toho, ako je to v tejto súvislosti s právom Európskej únie (EÚ). „Fakt: to, že je niečo v súlade s právom EÚ ešte nezbavuje povinnosti postupovať podľa medzinárodného práva a najmä zaužívaných zvyklostí. Platí bod 1. Mimochodom, je až pitoreskné, ako sa v tomto prípade oháňajú európskym právom práve tí, ktorí sa ho inak boja ako čert svätenej vody a úpenlivo strážia suverenitu pred EÚ,“ pripomenul minister zahraničia.
„Mám pocit, že väčšina ľudí mi rozumie“
Korčok ešte uviedol, že všetky reakcie našej verejnosti, pozitívne aj kritické, ho utvrdzujú v správnosti jeho postupu, ktorý sleduje jeden jediný cieľ: pýtať sa partnera z iného štátu keď máme otázky a chceme porozumieť jeho motivácii robiť kroky, ktoré sa týkajú Slovenska. „Mám pocit, že väčšina ľudí mi rozumie, lebo tým, že veci s Maďarskom vyjasňujeme, áno aj tie citlivé, našim vzťahom pomáhame. Totiž, aj v medzinárodných vzťahoch, tak ako v živote, nie je nič horšie keď o problémoch mlčíte a tie vám odrazu prerastú cez hlavu. Tomuto sa chcem vyhnúť,“ podčiarkol.
„Za seba sľubujem, že urobím maximum“
To, ako sa situácia v súvislosti s „boľačkami“ medzi Slovensko a Maďarskom, šéfovi slovenskej diplomacie robí radosť, napísal, že sa teší aj z toho, že mu rozumejú aj samotní Maďari. „Preto som veľmi rád, že, súdiac podľa promptnej reakcie z Budapešti, mi predovšetkým rozumejú partneri v Maďarsku. Je to povzbudivé, čulo komunikujeme po diplomatickej línii, aj keď je ešte kus cesty pred nami, aby sme všetky otázky dostali zo stola. Za seba sľubujem, že pre to urobím maximum. Záverom, ďakujem všetkým za pozitívnu odozvu a aj tým, ktorí si kládli ďalšie logické otázky, ktoré sa aj takto snažím vecne a fakticky objasňovať,“ uzavrel Korčok.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Korčok kritikom: Pre nás to nie je prkotina! Politizujú a prekrúcajú. Chcú fakty? Nech sa páči!