eReport.sk
Viktor Orbán a Eduard Heger.
Viktor Orbán a Eduard Heger. Foto: fb/orbanviktor

VIDEO Zneužitý Heger? Premiér sa stal “hviezdou” Orbánovho klipu, ktorý tvrdo kritizuje Brusel!

Keď sa slovenský predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) dnes stretol s premiérom Maďarska Viktorom Orbánom, pravdepodobne netušil, že sa stane “hviezdou” vo videu na jeho facebookovom profile. Lídri krajín sa zišli v severomaďarskom Ostrihome pri príležitosti obnovy Mosta Márie Valérie spájajúceho Slovensko a Maďarsko. Pri tejto významnej udalosti sa urobili fotografie aj videá. A šikovným strihom vznikol aj takmer minútový klip, ktorý zverejnil v pondelok pred 18.00 hodinou na sociálnej sieti Viktor Orbán – a to s príznačným názvom: Stojíme ako Dávid proti bruselskému Goliášovi!

Vyzerá to tak, že Orbán ako skúsený a úspešný líder opäť mimoriadne chytro využil situáciu – výročie mosta, ktorý je symbolom toho, že Slovensko a Maďarsko sú dobrí susedia – na tvrdý politický odkaz smerom k Bruselu.

Vo videu sa hovorí o Bruseli, ktorý sa zmenil k horšiemu

“Pred dvadsiatimi rokmi ešte aj Brusel stál na našej strane. Podporoval nás. Aj tento most nám pomohol obnoviť. Dnes však už čoraz častejšie nie je partnerom rovnakého kalibru, ale strednú Európu vníma ako Európanov druhej kategórie. Chcú nám nanútiť tých, s ktorými my nechceme žiť spoločne. Chcú nám nanútiť veci, ktoré by obmedzili naše hospodárske možnosti. Chcú nám nanútiť taký spôsob života, ktorý je v rozpore so všetkým tým, čo my považujeme za hodnotné a hodné našej ochrany. S týmito vyhrážkami je ťažké zvádzať boj. Stojíme ako taký Dávid modernej doby často zoči – voči bruselskému Goliášovi,” týmto textom sú komentované zábery z pondelkového Ostrihomu, na ktorých sa opakovane objavuje aj Heger.

Pripomíname, že Orbán nie je iba silný politik, ale na svojom Facebooku, na ktorý toto video pred niekoľkými desiatkami minút zavesil, má aj silný výtlak – konkrétne 1,1 milióna sledovateľov.

Zdroj: fb/orbanviktor

VIDEO Viktor Orbán: Stojíme ako Dávid proti bruselskému Goliášovi

Zdroj: fb/orbanviktor

A teraz oficiálna správa z Ostrihomu, ktorú zverejnila agentúra TASR:

Slovenská republika sa usiluje o vzťahy s Maďarskom založené na obojstrannej výhodnosti a vzájomnom rešpekte, povedal v pondelok v severomaďarskom Ostrihome predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý sa pri príležitosti 20. výročia obnovy Mosta Márie Valérie spájajúceho Slovensko a Maďarsko stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Aj Heger pripomenul, že obnovenie mosta podporila EÚ

“V rámci dvojstrannej komunikácie chceme pokračovať v napĺňaní a vo využívaní mechanizmov základnej zmluvy, ktorá je osvedčeným rámcom bilaterálnej spolupráce,” zdôraznil Heger.

K výročiu obnovy mosta medzi Štúrovom a Ostrihomom premiér povedal, že ide o úspešný projekt dvoch dobrých susedov a etablovaných členov Európskej únie, ktorý prínosom pre obe strany inšpiroval ďalšie slovensko-maďarské projekty.

VIDEO Heger: SR sa usiluje o výhodné vzťahy založené na vzájomnom rešpekte

Ako príklad Heger vyzdvihol vlaňajšie otvorenie nového Mosta Monoštor medzi Komárnom a Komáromom, ktorý bol takisto spoločným slovensko-maďarským projektom rovnako podporeným Úniou. Príbehy Slovenska a Maďarska sú podľa jeho slov úspešnými príbehmi v rámci EÚ i zoskupenia Vyšehradská štvorka (V4).

Orbán: Nepriateľstvo v strednej Európe je nezmyselné

Slovenský premiér podčiarkol aj význam energetických prepojení oboch krajín, ktoré posilňujú energetickú bezpečnosť nielen Slovenska a Maďarska, ale aj celého regiónu.

“Nepriateľstvo medzi krajinami strednej Európy je nezmyselné. Zárukou nášho prežitia je priateľstvo a uzatváranie spojenectva,” povedal pri tejto príležitosti Orbán, ktorý podotkol, že Slováci a Maďari po skúsenostiach agresie okupantov minulého storočia nie sú nepriateľmi, majú totiž spoločný jeden osud.

Most odovzdávali Orbán, Dzurinda a Verheugen

Slovákov od Maďarov delí podľa jeho slov iba jazyk, pohľad na mnohé veci majú ale veľmi podobný. “Most Márie Valérie zostáva symbolom, ktorý odkazuje, že budúcnosťou Európy sme my. Nedovoľme nikomu znova zbúrať mosty medzi nami,” uzavrel predseda maďarskej vlády.

Zrekonštruovaný most Márie Valérie cez Dunaj slávnostne odovzdali opäť do užívania 11. októbra 2001 za účasti vtedajších premiérov oboch krajín, Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) a Viktora Orbána (FIDESZ), ako aj komisára Európskej únie pre rozšírenie Güntera Verheugena.

Dzurinda: Aj po tomto moste vedie cesta do Európy

Slovenský premiér konštatoval, že ruiny zničeného mosta desaťročia symbolizovali stav slovensko-maďarských vzťahov. Nová podoba zrekonštruovaného mosta by mohla symbolizovať nové pevné vzťahy Slovákov a Maďarov. “Aj po tomto moste vedie cesta do Európy,” zdôraznil Dzurinda.

Slávnostný akt prestrihnutia pásky uprostred 509 metrov dlhého obnoveného mosta, ktorý opäť spojil brehy Dunaja po 57 rokoch, sledovali z brehov desaťtisíce obyvateľov a návštevníkov Štúrova a Ostrihomu.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Zneužitý Heger? Premiér sa stal “hviezdou” Orbánovho klipu, ktorý tvrdo kritizuje Brusel!

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport