eReport.sk
Korčok si chce od vlády zobrať právomoci
Ivan Korčok Foto: tasr

Chmelár: Korčok je ešte nebezpečnejší ako Čaputová, na Slovákov sa pozerá z výšky a pohŕdavo!


Politický analytik a komentátor Eduard Chmelár si myslí, že aj keď Ivan Korčok ešte neoznámil definitívne rozhodnutie o prezidentskej kandidatúre, voliči si na základe posledných rokov a súčasnosti môžu spraviť dostatočne dobrý obraz o jeho politike. Mnoho podľa odborníka prezradil na tohtotýždňovej debate v Liberálnom dome, teda priamo v sídle SaS. Má byť napríklad zrejmé, že Korčok si EÚ predstavuje ako akúsi predĺženú ruku USA v našom regióne.

Odmieta nezávislosť EÚ od USA

„Korčok ostro odmieta nielen nezávislosť EÚ od USA, ale dokonca aj akúkoľvek mieru európskej autonómie. Prvoradé je pre neho ´plniť sľuby´, ktoré sme dali Severoatlantickej aliancii, rozumej slepo poslúchať príkazy Bruselu a Washingtonu. Napokon, bol to práve Ivan Korčok, ktorý odklonil Slovensko z dlhodobej trajektórie pomerne vyváženej zahraničnej politiky, vďaka ktorej sme mali vynikajúce vzťahy s oboma stranami rôznych konfliktov, či už na Západnom Balkáne, medzi Ukrajinou a Ruskom alebo Izraelom a Palestínou,“ uviedol Chmelár.

Ten upozorňuje, že je iné mať proeurópsku orientáciu a je iné mať proamerickú orientáciu. Opoziční politici napríklad často vlády Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati) kritizovali za to, že podporujú jednoznačný príklon EÚ k záujmom USA namiesto toho, aby si EÚ vytvárala svoje vlastné mocenské záujmy a postavenie.

Korčokova proamerická zahraničná politika

„Korčok vychýlil našu zahraničnú politiku z proeurópskej orientácie na jednoznačne proamerickú. V tomto smere je ešte nebezpečnejší ako Zuzana Čaputová, ktorá bola vláčená myšlienkovými pochodmi svojich poradcov, kým Ivan Korčok sa v týchto veciach na rozdiel od nej vyzná,“ konštatuje Chmelár.

Korčok zároveň na spomenutej liberálnej pôde vyjadril nespokojnosť s názormi Slovákov, čo pred ním urobila aj súčasná prezidentka Zuzana Čaputová. Ako však vieme, tej sa podobné vyhlásenia preferenčne rozhodne nevyplatili. „Bol až nervózny z toho, aké majú Slováci názory. Apeloval na to, že ich treba zmeniť alebo ignorovať a ako príklad uviedol Nemecko, kde 80 % občanov chcelo zachovanie nemeckej marky, no kancelár Helmut Kohl napriek tomu presadil euro. Najviac bol však vytočený z toho, že Slováci majú negatívny vzťah k NATO, odmietajú posielať zbrane na Ukrajinu a nepodporujú americkú zahraničnú politiku, čo si vyhodnotil tak, že po voľbách nám hrozí odklon od Západu,“ snaží sa Chmelár interpretovať liberálnu diskusiu. Namiesto snahy pochopiť Slovensko by podľa neho Korčok chcel teda buď meniť, alebo vôbec nebrať v úvahu názory ľudí, o ktorých podporu sa v prezidentských voľbách možno bude uchádzať.

Pohŕda Korčok ľuďmi?

Slovensko podľa analytika vzhľadom na podobné názory pravicových a liberálnych kandidátov čaká pokračovanie zápasu o charakter štátu a jeho zahraničnej politiky. Korčoka samotného vo finále klasifikuje ako nový marketingový produkt západu, ktorým mali byť aj Andrej Kiska či Čaputová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár (Sme rodina).
  2. Danko o chaose v parlamente
  3. Von der Leyen sa pustila do Žilinku
  4. Na kombosnímke zľava Peter Pellegrini, Zuzana Čaputová a Robert Fico.

„Jeho myslenie je rýdzo elitárske, viackrát dal najavo, že pohŕda vidiekom a obyčajnými ľuďmi, že naše problémy sú údajne výsledkom toho, že sa politici orientujú práve na nich. Viete, aj ja mám rád vysokú kultúru, zbožňujem Leonarda da Vinciho, Raffaela, impresionistov, Beethovena, Berlioza, Tolstého, Goetheho, ale aj nášho Janka Kráľa, Jána Levoslava Bellu či Albína Brunovského. Ale človek, ktorý sa pozerá na ľudí z výšky, pohŕda nimi a nerozumie im, nemá v demokratickej politike čo robiť,“ dodal Chmelár.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár: Korčok je ešte nebezpečnejší ako Čaputová, na Slovákov sa pozerá z výšky a pohŕdavo!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: