tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Komora opatrovateliek varuje: Na jeseň prídeme o ďalších pracovníkov!

Odliv pracovníkov, najmä opatrovateliek zo zariadení sociálnych služieb (ZSS) bude pokračovať v septembri. Upozorňuje na to Komora opatrovateliek Slovenska (KOS). Problémom je podľa nej okrem iného katastrofálne mzdové ohodnotenie. TASR o tom informovala predsedníčka komory Dana Grafiková.

Varovanie komory

Problémy s personálom sú podľa nej dlhodobé, no počas leta sa pre dovolenky znásobili. Poukázala, že komplikácie môže na jeseň spôsobiť aj hroziaca ďalšia vlna ochorenia COVID-19 či chrípky.

„Seniori, ktorí majú krehkú imunitu, budú chorľavieť. To môže spôsobiť uzavretie zariadení, personál opäť pracujúci v overaloch, čiže maximálna záťaž, a následne ďalší odliv pracovníkov, pretože už teraz nevládzu,“

skonštatovala.

Komora upozornila aj na návrh zvýšenia miezd sestier, ktorý hovorí len o sestrách v nemocniciach. „Návrh zvýšenia platov zdravotníkov nepocítia sestry v ZSS. Predpokladám, že začnú odchádzať tam, kde budú mať vyššie platy, čiže odídu zo sociálnych služieb do nemocníc,“ podotkla Grafiková.

Zdôraznila, že avizovaná jednorazová 500-eurová odmena pre zamestnancov pracujúcich v sociálnych službách nepokryje zdražovanie. Skritizovala tiež podmienky vyplatenia. „Mnohé opatrovateľky odmeny nedostanú, pretože podmienky vyplatenia sú rovnako, ako aj v predchádzajúcich odmenách naformulované ako odmena za zotrvanie u zamestnávateľa, nie odmena za prácu. Podmienkou vyplatenia odmeny je pracovný pomer u zamestnávateľa do 31. augusta, ale mnohé už nezvládli situáciu a odišli zo zariadení v lete,“ dodala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  2. Oslavy SNP vo Zvolene, SNP, Smer-SD
  3. testovanie

Dlhodobá starostlivosť potrebuje podľa KOS reformu v súvislosti s poskytnutím príspevku na starostlivosť podľa stupňa odkázanosti priamo prijímateľovi s naviazaním príspevku na starostlivosť priamo pre prijímateľov sociálnych služieb.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Komora opatrovateliek varuje: Na jeseň prídeme o ďalších pracovníkov!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku