Ministerstvo spravodlivosti, na čele s ministerkou Máriou Kolíkovou (SaS), má zrejme čo vysvetľovať. To, že sa rozhodol rezort preveriť prácu znalcov vytvárajúcich odborné posudky pre policajtov, prokurátorov, advokátov a sudcov, je ešte v poriadku. Čo však v poriadku nie je, je to, že túto kontrolnú činnosť zverilo ministerstvo do rúk súkromnej firme, ktorá nie je odborne na najvyššom stupni, no predstavuje priamu konkurenciu znalcom, ktorých má kontrolovať. Firma dokonca so znalcami v minulosti viedla aj súdny spor. V mastnej zákazke teda existuje zjavné podozrenie na konflikt záujmov kontrolujúcej súkromnej firme. Relatívne hmlisté sú aj okolnosti, za ktorých bola firma na kontrolnú činnosť vybraná.
Firma nie je podľa portálu pluska.sk ani len súdnoznaleckou spoločnosťou a už vôbec nie hlavným garantom konkrétneho odboru. Na mieste je taktiež úvaha, či posudky znalcov nie sú pod kontrolou automaticky, keďže sa dostávajú do rúk konkrétnych orgánov činných v trestnom konaní, ktoré ich ďalej používajú vo svojej činnosti. A to by s najväčšou pravdepodobnosťou nerobili, ak by s posudkami neboli spokojné.
Pochybnosti o odborných predpokladoch firmy
Existuje predpoklad, že kontrolná činnosť je vykonávaná zásadnou odbornou kapacitou. V prípade vzdelávania lekárov a inštitúcii, ktoré sa podieľajú na postgraduálnom vzdelávaní, by sa dalo rátať napríklad s Ústavom znaleckého výskumu a vzdelávania, alebo s inými uznávanými vedeckými pracoviskami. Firma, ktorú vybrali Kolíkovej ľudia, sa však nijakým spôsobom nepodieľa na výskume a nie je zapojená do žiadnych vedeckých projektov. „V čase nedostatku kvalitných súdnych znalcov teda môžeme očakávať, že súkromná firma, ktorá sa snaží ovládnuť trh, bude tých najschopnejších cielene pripravovať o poverenie vykonávať znaleckú činnosť, na základe svojho rozhodnutia,“ vravia zainteresovaní.
Mohlo by vás zaujímať:
Okrem vyššie spomenutého ústavu by sa v kontrolnej činnosti dalo teoreticky rátať napríklad so súdnolekárskou spoločnosťou, ktorá vykonáva dohľad nad odbornosťou v súdnom lekárstve. Existuje taktiež množstvo vysoko vzdelaných profesorov a docentov z lekárskych fakúlt. Okrem toho netreba zabúdať na hlavných garantov odborov – súdne lekárstvo a psychiatria. Títo všetci však boli pre tento moment ministerstvom odsunutí na druhú koľaj aj napriek tomu, že súkromná firma sa takýmto autoritám z hľadiska odbornej spôsobilosti môže zrejme len ťažko vyrovnať.
Ministerstvo argumentuje akreditáciou
Ministerstvo spravodlivosti sa v celej záležitosti podľa očakávania bráni. Hlavným argumentom je z pohľadu rezortu to, že vybraná súkromná firma má akreditáciou na vzdelávanie v znalostiach o právnych predpisoch v tejto oblasti. Nejde však tým pádom o vzdelávanie priamo v oblastiach súdneho lekárstva a súdnej psychológie a otázkou je taktiež to, či firma vôbec nejaké vzdelávanie vykonáva.
„Podľa nášho názoru by nebolo v poriadku, ak by odbornú (mimoprávnu) stránku znaleckých úkonov posudzoval subjekt, ktorý sám nevykonáva znaleckú činnosť,“ argumentuje hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Ministerstvo spravodlivosti teda konflikt záujmov v tomto prípade nevníma.
Protest vedeckých kapacít
Tento názor s ministerstvom však nezdieľajú spomenuté vedecké kapacity z lekárskych fakúlt a zo Slovenskej súdnolekárskej spoločnosti. Ministerstvu spravodlivosti totižto poslali stanovisko. V ňom spochybňujú odborné spôsobilosti vybranej firmy a upozorňujú, že jej zamestnanci v odbore nemajú vyššie vzdelanie ako osoby, ktoré majú kontrolovať.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kolíkovej pochybná zákazka? Nedostatočne kvalifikovaná firma má kontrolovať vlastnú konkurenciu!