eReport.sk
Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

Kolíková Ficovi: Pán poslanec, ak tu má niekto zodpovednosť za mŕtvych, tak ste to vy!

Diskusia to bola ostrá a viaceré výroky z nej stoja minimálne za zamyslenie. Expremiér Fico a ministerka Kolíková si nič nedarovali. Šéf Smeru avizoval, že dá podnet na disciplinárne voči sudcovi Klimentovi a zároveň obhajoval referendum za predčasné voľby. Kolíková uviedla, že referendum považuje za neústavné, podľa Fica sa však týmto svojim názorom ako právnička diskvalifikovala.

Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD) podá podnet na začatie disciplinárneho konania voči sudcovi Jurajovi Klimentovi pre jeho zaujatosť pri rozhodovaní. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) povedala, že podnet prijme a bude sa ním zaoberať. Obaja to uviedli v nedeľnej diskusnej relácii V politike na televízii TA3.

Kolíková: Fico má voči Klimetovi “červené oči”

Kliment “opakovane urobil kroky, ktoré viedli k tomu, aby sa dostal k odvolaciemu senátu, ktorý bude rozhodovať o sťažnosti o vzatí alebo prepustení z väzby”, podotkol Fico. Kliment podľa neho všetko obišiel tak, aby sa nerozhodovalo o námietke zaujatosti. Ústavný súd (ÚS) vo svojom rozhodnutí uvádza svojvôľu Klimenta pri rozhodovaní, simulované rozhodnutie a “rozhodnutie naoko”, priblížil.

Sudca Juraj Kliment kandidoval aj na generálneho prokurátora. – Foto: tasr

Kolíková skonštatovala, že Fico má voči Klimetovi “červené oči” a jeho meno spomínal najčastejšie v celej relácii. Rozhodnutia ÚS, ktoré sa týkajú sudcov, Kolíková sleduje a sú podľa nej dôkazom, že systém funguje. “Musím naozaj veľmi dôsledne vyhodnotiť, či to je dôvod, aby bolo alebo nebolo začaté disciplinárne konanie,” podotkla Kolíková.

Ministerka dúfa, že už núdzový stav nebude potrebný

V súvislosti s opätovným prijatím núdzového stavu v parlamente Fico povedal, že viaceré rozhodnutia, ktoré vláda prijíma, sa môžu prijímať aj bez jeho vyhlásenia. V diskusii poukázal tiež na to, že ľudia nerešpektujú vládne opatrenia a “robia si, čo chcú”. “Vláda musí mať dôveru verejnosti,” poznamenal. Fico navrhuje, aby vláda začala rokovať o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. Mala by sa tiež začať starať o ľudí pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, ktorí by mali dostávať lieky a vitamíny, pretože ľudia prídu do nemocnice, keď už umierajú.

Robert Fico tvrdí, že ľudia si robia čo chcú, pretože vláda nemá dôveru verejnosti. – Foto: tasr

“Pán poslanec, ak tu má niekto zodpovednosť za tých mŕtvych, tak ste to vy. Pretože to, v akom stave máme zdravotníctvo, ste spôsobili vy,” reagovala na Fica Kolíková. Ministerka by bola rada, ak by toto vyhlásenie núdzového stavu bolo posledné. Rezort spravodlivosti sa tiež zaoberá právnou úpravou, ktorá predpokladá prijímanie obmedzení a platí v iných štátoch. “Na to, aby sme mali účinné opatrenia dnes, tak musíme prijať inú právnu úpravu, ktorá by to umožňovala,” hovorí.

Kolíková sa podľa Fica ako právnička diskvalifikovala

Kolíková označila referendum na vyhlásenie predčasných volieb za protiústavné. Ak by sa takto pristupovalo k viacerým veciam, tak by sa referendum mohlo využívať stále, aj napríklad pri predĺžení funkčného obdobia prezidenta SR. Tým, že referendum Kolíková označila za protiústavné, sa podľa Fica diskvalifikovala ako právnička. Tvrdí, že zbieranie podpisov na referendum bolo komunikované s právnikmi a je v poriadku.

Fico vystúpenie Kolíkov zhodnotil aj na facebooku

Expremiér zhodnotil nedeľnú diskusiu aj na sociálnej sieti. “V dnešnej diskusnej relácii som sa od ministerky Kolíkovej dozvedel, že som zodpovedný najnovšie aj za 7000 obetí korony na Slovensku. Je pritom trestuhodné, že vláda I. Matoviča sa venovala nezmyselnému testovaniu namiesto toho, aby pomáhala chorým, ktorých zatvorila doma bez pomoci,” napísal Fico, podľa ktorý doplnil aj niekoľko slov k názoru ministerky Kolíkovej na referendum: “Je mi tiež ľúto, že ministerka Kolíková útočí na referendum ako ústavný spôsob výmeny vlády a ešte hovorí o zbytočnej aktivite ľudí, ktorá prinesie ďalšiu frustráciu. Dnes bol na M. Kolíkovej vidieť strach z rozhorčenia ľudí, ktorí chcú hnať vládu I. Matoviča kade ľahšie. Preto sa znížila až k demagógii, že referendum je neústavné. M. Kolíková klamala, referendum je jediný ústavný spôsob, ako v krátkom čase ukončiť trápenie vlády I. Matoviča.”

Zdroj: fb/robertficosk

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity