eReport.sk
Summit NATO
Poľský prezident Andrzej Duda, prezidnet Ukrajiny Volodymyr Zelenský a litovský prezident Gitanas Nauséda. Zdroj: tasr

Je mu ľúto, že nie je 3. svetová vojna? Litovský prezident: NATO musí prekročiť všetky červené čiary!


Kiežby sa radšej zasadil o mier. Krajiny Západu by si v otázke dodávok zbraní na Ukrajinu mali nechať otvorené všetky možnosti vrátane potenciálneho poskytnutia stíhačiek. V utorok to uviedol litovský prezident Gitanas Nauséda. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Stíhačky Kyjevu nepošleme
  2. milión za štyri prejavy
  3. Zjavne je z čoho
  4. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

Kiežby sa radšej zasadil o mier

V súvislosti s požiadavkou Ukrajiny na dodanie striel dlhšieho doletu a stíhačiek Nauséda vyhlásil, že „tieto červené čiary sa musia prekročiť.“ Dodanie stíhačiek však nateraz odmietol nemecký kancelár Olaf Scholz aj americký prezident Joe Biden. Naopak, Francúzsko dodávku lietadiel Ukrajine nevylúčilo.

Táto vojenská pomoc je podľa litovského prezidenta nevyhnutá, keďže „v tejto fáze vojny, keď je bod zlomu na dosah, je potrebné konať bez otáľania“.

Poliaci

Poľsko by bolo ochotné poskytnúť Ukrajine svoje stíhačky typu F-16, ak by takéto rozhodnutie spoločne prijali spojenci zo Severoatlantickej aliancie. Uviedol to v stredu poľský premiér Mateusz Morawiecki.

„Ak by o takomto kroku rozhodlo NATO ako celok, bol by som za poslanie týchto bojových stíhačiek“ Kyjevu, zopakoval Morawiecki svoj postoj pre nemecký denník Bild.

Červené čiary

Nauséda tiež pripomenul, že pomyselná červená čiara bola aj tak prekročená už dávno. Napríklad Nemecko totiž „najprv sľúbilo, že Ukrajine pošle nepriestrelné vesty či helmy, ale v žiadnom prípade zbrane“.

Dodal, že nejde len o vojenskú pomoc, veď aj „členstvo Ukrajiny v Európskej únii bolo kedysi tabu.“

Členstvo v Únii

Ukrajina získala štatút kandidátskej krajiny EÚ v júni, no na to, aby do nej mohla vstúpiť, musí splniť určité kritériá. Sú nimi napríklad zavedenie protikorupčných opatrení či reforma súdneho systému.

Aj keď ukrajinský premiér vyhlásil, že očakáva, že Ukrajina bude členom Únie už v roku 2026, stať sa tak môže len ak Únia „zabudne“ na to, čo od Ukrajiny požadovala. Len pred pár dňami vyšlo na povrch, že sú predstavitelia ukrajinskej vlády zapletení v obrovských korupčných škandáloch.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je mu ľúto, že nie je 3. svetová vojna? Litovský prezident: NATO musí prekročiť všetky červené čiary!

Odoberať
Upozorniť na
18 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre