eReport.sk
Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki. Zdroj: fb/morawieckipl

Poľsko je ochotné poslať Ukrajine stíhačky F-16, ak by sa na tom dohodlo NATO

NATO vraj nie je účastníkom vojny. Poľsko by bolo ochotné poskytnúť Ukrajine svoje stíhačky typu F-16, ak by takéto rozhodnutie spoločne prijali spojenci zo Severoatlantickej aliancie. Uviedol to v stredu poľský premiér Mateusz Morawiecki, informuje agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Je Macron cynický?
  2. Minster zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.
  3. Vstúpi do hry tretia strana?
  4. Nik ťa nechce!

NATO vraj nie je účastníkom vojny

„Ak by o takomto kroku rozhodlo NATO ako celok, bol by som za poslanie týchto bojových stíhačiek“ Kyjevu, zopakoval Morawiecki svoj postoj pre nemecký denník Bild.

Zdôraznil, že západní spojenci by mali v otázke prípadného dodania bojových stíhačiek Ukrajine postupovať koordinovane a malo by ísť o strategické rozhodnutie celej Severoatlantickej aliancie.

„Pretože táto vojna je veľmi vážnym konfliktom a Poľsko nie je účastníkom tejto vojny, ani NATO nie je jej účastníkom,“ zdôraznil predseda poľskej vlády.

Poľsko

Poľsko aktuálne vlastní 46 viacúčelových stíhacích lietadiel F-16 americkej výroby. Vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak v pondelok uviedol, že Poľsko vysiela pozitívne signály ohľadom možných dodávok týchto strojov Ukrajine.

Žiadosti z Kyjeva

Kyjev v uplynulých dňoch zintenzívnil svoje snahy o získanie stíhačiek od západných spojencov. Začal o ne žiadať len krátko po oznámení USA a Nemecka, že Kyjevu dodajú moderné tanky Abrams a Leopard 2.

Spojené štáty nateraz dodanie lietadiel F-16 ukrajinským silám odmietajú. Takúto možnosť však naznačili viacerí holandskí politici. Poskytnutie bojových stíhačiek Kyjevu nevylúčil ani francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľsko je ochotné poslať Ukrajine stíhačky F-16, ak by sa na tom dohodlo NATO

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti