eReport.sk
Na snímke stanovište sestier.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Kedy je údaj o zdraví citlivý a kedy už nie je? Reakcia rezortu Legvarského vás možno prekvapí!


Ministerstvo zdravotníctva svojim vyjadrením pravdepodobne nepotešilo veľkú skupinu občanov, ktorá sa odmieta preukazovať informáciami súvisiacimi s ochorením covid-19, nakoľko aj COVID pass považujú za zdravotnú dokumentáciu. Ministerstvo si však tvrdo stojí za tým, že nejde o zdravotnú dokumentáciu.

Prevádzky kontrolovaním COVID passov podľa ministerstva zdravotníctva neporušujú zákon. Od návštevníkov môžu vyžadovať doklad o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 či výsledok testu. Kontrola COVID passov je legitímna, nejde o zdravotnú dokumentáciu. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

„Nie je snahou ľudí obmedzovať, ale práve naopak“

„Nachádzame sa vo vážnej epidemiologickej situácii, preto kontrola dodržiavania opatrení nie je snahou ľudí obmedzovať, ale práve naopak, chrániť zdravie verejnosti,“ podotkol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Rezort pripomína, že COVID pass obsahuje obmedzený súbor nevyhnutných informácií. Pri overovaní sa kontroluje platnosť a pravosť preukazu. Deväťmiestny kód je podľa MZ automaticky vygenerovaný a pridelený občanovi systémom. Z toho vyplýva, že nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie, skonštatovala Eliášová.

Čo sa nepovažuje za zdravotnú dokumentáciu?

Ministerstvo ďalej vysvetľuje prečo nie je COVID pass zdravotnou dokumentáciou. Tá je súborom údajov o zdravotnom stave osoby, o zdravotnej starostlivosti a o súvisiacich službách. Údaje zo zdravotnej dokumentácie sa poskytujú formou výpisu zo zdravotnej dokumentácie alebo sa sprístupňujú nahliadnutím ustanovenému okruhu osôb.

„Za zdravotnú dokumentáciu zákon však už nepovažuje výpisy zo zdravotnej dokumentácie či výpisky alebo kópie zo zdravotnej dokumentácie, ktoré má právo urobiť si osoba oprávnená nahliadať do zdravotnej dokumentácie,“ povedala Eliášová. Dodala, že za zdravotnú dokumentáciu nemožno považovať ani rôzne potvrdenia obsahujúce údaje o zdravotnom stave.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).
  2. Na snímke pomocou mobilnej aplikácie GreenPass, ktorá sa dá stiahnúť na Google Play (Android) alebo App Store (iPhon), si môžete naskenovat svoj QR kód.
  3. Predseda vlády SR Eduard Heger.
  4. Na ilustračnej snímke kontrola Covid Passov pri vstupe do jedného z obchodných centier v Košiciach.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kedy je údaj o zdraví citlivý a kedy už nie je? Reakcia rezortu Legvarského vás možno prekvapí!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne