eReport.sk
Predseda vlády SR Eduard Heger.
Predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: tasr

VIDEO Heger vyhlásil, že pandemická PN bude na bežnej úrovni: Sú tu mnohé iné choroby!

Dávka pandemickej PN už nebude na súčasnej úrovni, ochorenie COVID-19 chce štát zrovnoprávniť s ostatnými ochoreniami. To znamená, že človek, ktorý ochorie na COVID-19, bude poberať rovnakú dávku PN ako pri akejkoľvek inej chorobe. Počas krátkeho tlačového brífingu to povedal premiér SR Eduard Heger (OĽANO).

„Sú tu mnohé iné choroby, ktorými dnes ľudia trpia a nemajú na výber. Či už sú to onkologické alebo rôzne iné choroby, takýto človek poberá štandardnú péenku. Preto sme sa rozhodli vrátiť dávku PN na štandardnú úroveň, pretože dnes už sa pred ochorením COVID-19 dokážeme chrániť, máme tu vakcínu, sme v úplne inej situácii, preto táto péenka bude zrovnoprávnená pre všetkých,“ vysvetlil premiér.

Vláda chce meniť legislatívu v prospech firiem

Minulý týždeň medzi návrhmi konzília odborníkov figurovala aj zmena pri pandemickej PN. Vláda takto odborníkom sčasti vyhovie, i keď tí žiadali zníženie PN len pre neočkovaných chorých. Pre očkovaných ľudí, ktorí ochoreli na COVID-19, navrhovali zachovať výhodnejšiu pandemickú PN.

Vláda chce tiež podľa premiérových slov zmeniť legislatívu tak, aby firmy mohli zistiť, či je ich zamestnanec očkovaný, testovaný alebo po prekonaní ochorenia COVID-19. „A ak nie je ani jedno z toho, tak v takom prípade sa môže rozhodnúť, že týchto zamestnancov bude testovať, v takom prípade im je povinný toto testovanie dvakrát do týždňa zabezpečiť,“ povedal premiér.

VIDEO Heger: Vidíme, že očkovaní nie sú ani zďaleka takými šíriteľmi ako neočkovaní

Kraniak nie je za zrušenie pandemickej PN

O návrhoch bude rokovať na svojom najbližšom zasadnutí vláda. Viac informácií premiér prisľúbil po rokovaní. Na dohodu o zrovnoprávnení pandemickej PN a PN pre ostatné choroby, o ktorej premiér informoval na tlačovom brífingu, ale aj predtým na sociálnej sieti, zareagoval aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Nie je za zrušenie pandemickej PN.

„Analyzovali sme údaje zo Sociálnej poisťovne o čerpaní pandemických péeniek z celkového počtu péeniek za mesiac september. Podľa tohto porovnania pandemická PN nie je zneužívaná, a preto si myslíme, že rušiť ju z dôvodu zneužívania, nie je potrebné. Pandemickú PN sme zaviedli pre to, aby ľudia s pozitívnym testom na COVID-19  alebo ľudia, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou, dodržiavali karanténu a chránili zdravie a životy blízkych. Keďže nedochádza k zneužívaniu a toto opatrenie plní svoj cieľ, rušenie pandemickej PN z dôvodu jej zneužívania, nie je potrebné,“ skonštatoval minister.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Heger vyhlásil, že pandemická PN bude na bežnej úrovni: Sú tu mnohé iné choroby!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti