eReport.sk
Ničiteľka?
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Zdroj: tasr

Seniorom sa kazia tablety, iní rok čakajú na dáta od rezortu. Remišová: Projekt je viac ako úspešný!


Každý si úspech predstavuje inak. A zjavne sú rozdiely najmä medzi optikou úspechu našej digitálnej líderky Veroniky Remišovej, JDS a samotných dôchodcov, Je treba povedať, že školy, s ktorými rezort spolupracoval, si projekt chvália. Keďže ale išlo o projekt pre seniorov, o úspechu by sme asi mohli hovoriť, keby s ním boli spokojní oni. Pravda sa detailne venovala tomu, ako vyzerá úspech líderky najmenšej strany odvolanej vlády, v praxi.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Už by aj stačilo!
  2. Veronika Remišová
  3. Pani Remišova už zabudla?
  4. Zníženie DPH na potraviny sa neosvedčilo

Projekt „tablety“

Predstavila Remišová s veľkou pompou ešte minulý rok v máji. Seniori, ktorí sa prihlásia na školenia, po ich absolvovaní dostanú od štátu zadarmo tablet. Rezort ich tak chcel zasvätiť do tajov digitalizácie a jeho šéfka tiež hovorila o tom, že seniorov treba naučiť i to, ako sa majú brániť proti dezinformáciám.

„Cieľ projektu je zlepšiť digitálne zručnosti minimálne 172 800 seniorov. Celkové náklady sú maximálne 69,4 milióna eur, ktoré treba vyčerpať do konca roka 2026. Peniaze sú z plánu obnovy,“ uviedla Pravda.

Pilotná fáza

Nuž v pilotnej fáze bolo vyškolených len 2 000 seniorov. S MIRRI na nej spolupracovala aj Jednota Dôchodcov Slovenska. (JDS)

 „V pilotnej fáze sme vyškolili dvetisíc účastníkov. Prieskum spokojnosti účastníkov školenia ukázal, že až 97 percent z nich je s tabletom spokojných. Školenia tiež ukázali, že technické špecifikácie pre výber tabletu zvolené vo verejnom obstarávaní boli vhodne nastavené a bežia na nich všetky potrebné aplikácie,“ uviedlo pre Pravdu ministerstvo informatizácie.

Každý si úspech predstavuje inak

Pre Pravdu sa však vyjadrila aj hovorkyňa JDS Valéria Pokorná.

„Seniori mali medzi hodinami veľké pauzy. To znamenalo, že keď sa niečo naučili v pondelok, tak do ďalšieho týždňa to stihli aj zabudnúť. Nemali doma na čom trénovať, keďže tablety si nemohli vziať so sebou,“ uviedla.

Čakanie na Godota

Pokorná ďalej pre Pravdu uviedla, že mnohé odovzdané tablety boli chybové. A nefungovali. Taktiež poznamenala, že sú aj seniori, ktorým do dnešného dňa (UBEHOL TAKMER ROK) rezort nedoručil dátové balíčky.

Keďže v domácnostiach dôchodcov nie je pripojenie na internet samozrejmosťou, na tablety sa môžu akurát tak dívať. Čo MIRRI robilo rok? Je naozaj problém za rok vyriešiť takýto „zložitý problém, akým je odoslanie dátového balíčka?“ Ak áno, tak dobré s nami a zlé od nás..

Alebo bol cieľ iný?

Ako sa vyjadrila pani odvolaná ministerka, „projekt nie je len o rozdávaní tabletov, ale hlavne o vzdelávaní. Keďže v on-line priestore sa množia podvody, množí sa počet ľudí, ktorí sú zneužívaní a nevedia sa brániť dezinformáciám.“

Nuž, o návrhu zákona z dielne pani ministerky, o ktorej sa odborná obec vyjadruje tak, že nejde o boj s dezinformáciami, ale o absolútne obmedzenie slobody slova a prejavu, si môžete prečítať tu.

Zdroj: Pravda

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Seniorom sa kazia tablety, iní rok čakajú na dáta od rezortu. Remišová: Projekt je viac ako úspešný!

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: