eReport.sk
Kaľavského vypočujú cez telemost
Ján Kaľavský. Zdroj: polícia sr

Kauza Kaľavský: Už za pár dní by mal pokračovať proces s bývalým šéfom operatívcov NAKA

Proces s Kaľavským má pokračovať. Pred samosudcom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku by malo v utorok (7. 3.) a v stredu (8. 3.) pokračovať hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Kaľavským. Obžalovaný sa pravdepodobne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Súd bude konať voči nemu ako proti ušlému. Výsluch by mohol Ján Kaľavský absolvovať prostredníctvom telemostu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lučanského syn samovražde otca neverí
  2. Kto je v skutočnosti Monika Tódová?
  3. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák
  4. Zásahy NAKA nie sú účelové

Hlavné pojednávanie bolo vlani v novembri odročené na marec 2023. Obhajkyňa obžalovaného Eva Mišíková vtedy uviedla, že Ján K. sa nemohol osobne zúčastniť na pojednávaní, lebo mu v Bosne a Hercegovine boli odňaté všetky doklady. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ladislav Masár zdôraznil, že odovzdanie dokladov nie je prekážkou pre návrat obžalovaného na Slovensko. Navrhol súdu, aby konal ako proti ušlému. Samosudca tomuto návrhu vyhovel.

Kaľavský vinu odmieta

Podaná obžaloba sa týka viacčinného súbehu pokračovacieho zločinu prijímania úplatku s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Jána K. obvinili v septembri 2021. Vinu podľa slov svojej obhajkyne odmieta.

Vynášal informácie o pripravovaných akciách NAKA?

Podľa obžaloby mal od novembra 2019 do marca 2021 prijať od Petra Petrova alias Tigra hotovosť či mobilný telefón ako protihodnotu za poskytovanie informácií z prostredia NAKA. Petrovi Petrovovi mal okrem iného vyzradiť aj informácie o pripravovaných vyšetrovacích alebo operatívnych úkonoch voči skupine takáčovcov. Peter Petrov mal za to obžalovanému zabezpečiť i výmenu kuchynských okien na chate či kúpu a servis auta. Informácie o pripravovaných akciách Očistec či Judáš mal podľa obžaloby poskytnúť Ján Kaľavský aj ďalším neoprávneným osobám.

Kaľavský: Je hrozné, že musím utekať ako štvanec

Ako sme vás vlani informovali, Kaľavský je podľa mnohých osobou, ktorá odštartovala vojnu v polícii. Iní ho zas považujú za niekoho, kto odkryl praktiky polície počas vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera (OĽANO). Na inšpekciu totižto ako prvý prišiel so šokujúcim tvrdením, že polícia manipuluje vyšetrovania veľkých korupčných káuz. Dnes Kaľavský tvrdí, že sa bojí vrátiť domov na Slovensko, lebo mŕtvi aktéri káuz vyšetrovaných zo strany NAKA sa množia. Ostáva preto v Bosne a Hercegovine.

„Je hrozné, že musím utekať ako štvanec len preto, že som povedal pravdu. Zastupoval som slovenskú políciu na zahraničných cestách a skončil som ako najskorumpovanejší policajt. A áno, už mám paranoju. Stále sa obzerám, či ma niekto nesleduje. Bojím sa o život,“ vyhlásil vlani v septembri Kaľavský pre Plus 7 dní.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kauza Kaľavský: Už za pár dní by mal pokračovať proces s bývalým šéfom operatívcov NAKA

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti