eReport.sk
NAKA opäť zlyhala?
Jaroslav Haščák. Foto: tasr

Kauza Haščák sa znovu zamotáva. Veci nesedia a niekto zjavne úmyselne klame


1.decembra 2020 vtrhli do budovy Digital Park v Bratislave po zuby ozbrojení kukláči. Jaroslava Haščáka zadržalo Lynx komando. Zásah už vtedy mnohí odborníci, ako i opozícia označovali za vrcholne neprimeraný. Razia súvisela s obvinením spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka, ktorý údajne zaplatil 200-tisíc eur za vynesenie nahrávok spravodajskej operácie Gorila z tajnej služby.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Dag Daniš si myslí, že žijeme vo zvláštnej dobe.
  2. Ozbrojená policajná jednotka NAKA počas aktuálneho zásahu s názvom COLD CASE.
  3. Finančník Jaroslav Haščák na súde
  4. Finančník Jaroslav Haščák
  5. LGBTI, homofóbia, dúha, transparent
  6. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa.
  7. Prekračuje vyšetrovateľka zákon?
  8. Ozbrojená policajná jednotka NAKA počas aktuálneho zásahu s názvom COLD CASE.
  9. Ilustračné foto

Celá kauza Haščák by už snáď vydala aj na knihu, aktuálne týždenník Plus7dní poukázal na nedávno zverejnenú nahrávku, ktorá sa týka samotného zadržania Haščáka a zásahu Lynx komanda. Aj keď špeciálny prokurátor Daniel Lipšic tvrdí, že jeho prokurátor Ondrej Repa nepochybil, audiozáznam dokazuje, že veci, ktoré sa diali, sú prinajmenšom zvláštne..

Obídenie zákonných postupov?

Podľa informácií Plusky, bol pri nasadení kukláčov v Pente obídený jeden z dôležitých stupňov viacstupňového schvaľovania. Nasadeniu totiž predchádza písomná žiadosť, ktorú podpisuje nadriadený vyšetrovateľa, v tomto prípade riaditeľ NAKA a keď všetci súhlasia, dopíše sa to na tlačivo žiadosti. Tým bol vtedajší riaditeľ NAKA Branislav Zurian.

Kým vyšetrovateľka Gorily Martiny Babacsová tvrdí, že povolenie na nasadenie  prebehlo v súlade s predpismi a bývalý šéf NAKA Zurian i vtedajší policajný prezident Peter Kovařík povolenie podpísali 30. novembra 2020, Zurian tvrdí, že ho obišli a žiadosť bola v rozpore so zákonmi antidatovaná.

O nasadení príslušníkov útvaru osobitného určenia som dopredu nevedel. O akcii som sa dozvedel až po jej začatí z telefonátu od vtedajšieho policajného prezidenta a z médií. Žiadosť o ich nasadenie som preto určite nemohol podpisovať v pondelok 30. novembra. Podpísal som ju spätne – deň po zákroku, v stredu 2. decembra 2020.“

Branislav Zurian, bývalý šéf NAKA

Súčasný prezident PZ SR Štefan Hamran, bol v tej dobe vedúcim Lynx Commanda. Tvrdí, že Zurian klame. Pluska však upozorňuje, že toto jeho tvrdenie, „nepodložil žiadnymi argumentami.“

Nadkvalifikácia skutku?

Podľa Plusky, v žiadosti o nasadenie komanda je uvedená nesprávna spisová značka a nesprávna kvalifikácia skutku, pre ktoré bolo komando nasadené. Kým v žiadosti stálo, že má ísť o vyšetrovanie násilného trestného činu vydierania, Haščáka v skutočnosti stíhali pre korupciu.

Chyba v písaní?!

Žiadosť nebola napísaná na hlavičkovom papieri špecializovaného tímu Gorila a sú na nej kontaktné údaje na iného vyšetrovateľa než na vedúcu tímu Gorila Babacsovú. Inšpekcia to uzavrela ako chybu v písaní. Penta v tejto veci pred jeden a pol rokom podala trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. To sa v súčasnosti stále prešetruje.

Báli sa, že bude ozbrojený?

Okrem toho, že Jaroslav Haščák sa v tej dobe neskrýval a preto bolo možné ho „normálne,“ predvolať, pochybnosti okolo zásahu vyvolával v právnych kruhoch i samotný počet ozbrojených príslušníkov, ktorí vtrhli do budovy. Haščákov advokát Martin Škubla vo veci uviedol, že „polícia tvrdila, že mali obavy z ozbrojeného odporu.“

„Takéto indície mali byť spísané formou úradného záznamu, ktorý nikdy nebol predložený.“

Martin Škubla, advokát Jaroslava Haščáka

Ospravedlnenie za chyby, ktoré sa nestali..

Haščák ešte v januári avizoval, že bude za nezákonné obvinenie a následné väzobné stíhanie žiadať od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody. Generálna prokuratúra SR mu zrušila koncom augusta 2021 obvinenie v súvislosti s kauzou Gorila.

Najvyšší súd aj generálny prokurátor neskôr obvinenia označili za nepodložené a nezákonné a štát sa Haščákovi ospravedlnil. Ministerstvo spravodlivosti nakoniec tiež dospelo k záveru, že Haščákovo obvinenie, zadržanie a vzatie do väzby bolo nezákonné. Taktiež šlo zo strany OČTK o nezákonný zásah do základných ľudských práv známeho finančníka.

Ministerstvo spravodlivosti, ešte pod vedením Márie Kolíkovej, sa Haščákovi ospravedlnilo. Aj keď tiež uznalo, že sudkyňa Záleská a prokurátor Repa konali nezákonne, eReport nemá vedomosť o tom, že by spomínaným za ich nezákonné rozhodnutia hrozilo nejaký postih. Či už disciplinárny, alebo trestnoprávny.

Šéf ÚŠP Daniel Lipšic sa pre média vyjadril, že prokurátor UŠP napriek dôkazom, ktoré hovoria opak, nepochybil. Natíska sa asi otázka, či je Slovensko ešte právny štát, alebo Kocúrkovo.

Zdroj: Plus7dní

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kauza Haščák sa znovu zamotáva. Veci nesedia a niekto zjavne úmyselne klame

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne