eReport.sk

Karikaturista Mandor pracoval pre OĽANO a poznajú ho aj v Hollywoode: Pre Matoviča by som už nerobil!

Ste liberál, vedeli by ste si v karikatúrach urobiť srandu napríklad aj z ideovo liberálnych strán ako spomínané PS či Spolu a podobne?

Samozrejme. Spomínam si, že keď som spolupracoval s OĽANO, tak sa to tam nestretlo s nadšením, ale už počas tejto spolupráce som robil vlastné karikatúry, v ktorých som si strieľal aj z iných. Pár ľudí to ocenilo a zasmiali sa, no v rámci nejakého PR aj kampane im z toho až tak do smiechu nebolo.

Viac vtipných karikatúr od Mandora nájdete v Galérii:

Nevedeli si urobiť srandu sami zo seba?

Myslím si, že do určitej miery si vie každý urobiť srandu sám zo seba. No ak to je vnímané, že je to prekážka alebo poleno v rámci určitej práce, tak sa nad tým ohŕňa nos.

Igor Matovič mal v tom čase zmysel pre humor?

Myslím si, že ho má stále. Alebo vtedy určite mal. Asi politika ho trochu zomlela, alebo som ho skrátka vtedy až tak nepoznal a sa to celé u neho prejavilo.

Matovič má s karikaturistami aj dosť negatívne skúsenosti. Jednu ilustráciu si dokonca „požičal“ na svoj facebookový profil. Išlo o kresbu Martina „Shootyho“ Šútovca, ktorý sa voči Matovičovým krokom aj ohradil. Ako vnímate niečo podobné? Vám sa niečo podobné už stalo?

Toto sú veci, ktoré sa dejú stále takmer každému autorovi. Zdieľanie bez zazdrojovania, vyretušovanie podpisu či zmena textu v bubline je v podstate bežná vec. Prakticky sa s tým nedá nič robiť, len to prácne nahlasovať na sociálnych sieťach ako porušenie autorských práv a ani vtedy sa nedá povedať s určitosťou, že to niečomu pomôže.

Laco „Mandor“ Laurinčík. – Foto: eReport

Deje sa vám to často?

Áno, dá sa povedať, že veľmi často.

Kto častejšie porušuje autorské práva? Politici? Bežní ľudia?

Ja by som skôr povedal, že sú to konkrétni ľudia, ktorých nebudem menovať, pretože vo veľa prípadoch to ani neviem. Sú to rôzne stránky, šíria rôzne vtipy a chcú si nahnať čo najviac lajkov a zvýšiť si sledovanosť. Vždy je za tým ale nejaký konkrétny človek.

Stretli ste sa aj s negatívnymi reakciami na vašu tvorbu? Že sa niekto naozaj urazil?

Určite áno a nebolo ich málo. Žalovať ma zatiaľ nežalovali, no chodili mi kadejaké podivné vyhrážky. Pokiaľ to bolo anonymné, tak som to ani neriešil.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Karikaturista Mandor pracoval pre OĽANO a poznajú ho aj v Hollywoode: Pre Matoviča by som už nerobil!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti