eReport.sk
Ladislav Kamenický a Robert Fico, foto: eReport

Fico po kontrolnom dni na rezorte financií: Slovensko čaká budúci rok konsolidácia verejných financií na úrovni 1 % HDP

AKTUALIZOVANÉ Slovensko čaká budúci rok konsolidácia verejných financií na úrovni 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) alebo 1,4 miliardy eur. Po kontrolnom dni na Ministerstve financií (MF) SR to potvrdili premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický (obidvaja Smer-SD). Prvými opatreniami, na ktorých je dohoda vo vládnej koalícii, je zdanenie tabakových výrobkov a sladených nápojov. V roku 2025 by mali priniesť rozpočtu 100 miliónov eur. O ďalších opatreniach bude ešte rokovať koaličná rada. Premiér navrhuje aj výrazné zníženie počtu zamestnancov v štátnej správe, na čom však ešte nie je politická dohoda.

Fico po kontrolnom dni na rezorte financií

Fico pripomenul, že vláda zdedila najhoršie verejné financií v Európskej únii (EÚ), ktoré musí opäť stabilizovať a ozdraviť. „Pokiaľ ide o konsolidačný balík, ktorý pripravujeme, opakujem ešte raz, ja som za výrazné škrty, pokiaľ ide o ústredné orgány štátnej správy. Nie som podporovateľom zvyšovania dane z pridanej hodnoty (DPH), na zvyšovanie DPH tu máme pravicu. Napriek tomu musíme prijať nejaké rozhodnutia,“ zdôraznil.

Kontrolný deň premiéra na rezorte financií

Foto: eReport

Avizoval pritom dve opatrenia, ktoré už dohodli koaliční partneri a ktorých návrh pôjde čoskoro do pripomienkového konania. Platiť by mali od januára 2025. „Očakávame vyššie príjmy do štátneho rozpočtu s tým, že sa zvýšia dane, ktoré sa týkajú tabakových výrobkov. Druhý taký produkt, ktorý má odsúhlasenie aj našich koaličných partnerov, budú drahšie všetky nápoje, kde je cukor a sladidlá,“ priblížil premiér. Týka sa to nápojov, kde je cukor pridaný, nie napríklad čistých ovocných štiav. „Tam vidíme cestu získať určité zdroje do štátneho rozpočtu. Toto nie je téma, ktorá by sa dotýkala sociálneho štandardu ľudí, pretože ľudia majú vždy alternatívu,“ zhodnotil.

Zdanenie elektronických cigariet a iných výrobkov z nikotínu

Minister Kamenický priblížil, že od budúceho roka príde k novému zdaneniu elektronických cigariet, nikotínových vrecúšok a iných výrobkov obsahujúcich nikotín. V roku 2025 by to malo priniesť rozpočtu 15 miliónov eur, v roku 2026 potom spolu so zvýšením zdanenia klasických tabakových výrobkov 126 miliónov eur.

Zdroj: yt/eReport

Čo sa týka nového zdanenia sladených nápojov s pridaným cukrom alebo umelými sladidlami, bude sa týkať ochutených nealko nápojov, tekutých a tuhých koncentrátov, ako aj energetických nápojov. Štát si od toho podľa Kamenického sľubuje dodatočné príjmy 85 miliónov eur v roku 2025 a 117 miliónov eur v roku 2026.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD)
  2. Tomáš Taraba

Postupne príde podľa Fica na rad hľadanie a schvaľovanie ďalších opatrení na konsolidáciu verejných financií. „Je tam niekoľko variantov, ako postupovať, ale na záverečné rozhodnutie si musíte ešte počkať, lebo to budú pomerne náročné politické rokovania,“ avizoval Fico, podľa ktorého ministerstvo financií robí „obrovský kus roboty“. Okrem iného tiež komunikuje s Európskou komisiou (EK) o zmene pravidiel výdavkových limitov, ktoré sú momentálne nastavené zle. Po novom ich MF plánuje naviazať na európske rozpočtové pravidlá, súvisiaci návrh zákona má čoskoro predložiť do pripomienkového konania.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico po kontrolnom dni na rezorte financií: Slovensko čaká budúci rok konsolidácia verejných financií na úrovni 1 % HDP

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne