eReport.sk

Karikaturista Mandor pracoval pre OĽANO a poznajú ho aj v Hollywoode: Pre Matoviča by som už nerobil!

Vyzerá to tak, že nie ste fanúšik ani jedného z nich.

Určite nie.

Z koho sa vám v karikatúrach robí ľahšie sranda, z Matoviča či z Fica?

Nedá sa to úplne takto definovať, vždy záleží od konkrétnej situácie a či mi niečo napadne. Môže to byť vlastne hocikto. Nevyhýbam sa napríklad, tak by som to povedal, robeniu si srandy aj do vlastných radov.

Laco „Mandor“ Laurinčík je doma najmä v politickej karikatúre. – Foto: eReport

Poďme k trochu aktuálnejšej téme. Spolupracujete v súčasnosti s exšéfom KDH Alojzom Hlinom. Vy kreslíte a on dodáva nápady, vtipy, či pointy na karikatúry. Ako došlo k tomu, že ste spojili kreatívne sily práve s Hlinom?

Poznáme sa už dlhé roky. Odvtedy ako začal robiť občiansky aktivizmus. Odvtedy spolupracujeme a dosť to sadlo. Dobre si rozumieme, takže spolupráca je fakt na úrovni.

Hovoríte, že to sadlo. Kam spolupráca smeruje?

Dosť sme sa skamarátili a keď začal robiť politiku, tak som mu v tom pomáhal.

Od Alojza Hlinu viem, že on je konzervatívec, no vy ste liberál. Ako si možno na prvý pohľad takto nesúrodá dvojica rozumie?

Nemyslím, že sa to vylučuje. Spolupráca tam je možná, ale keď sa dostaneme k určitým hraničným otázkam, tak sa to tam prejaví. Keď nevie cúvnuť on a neviem cúvnuť ani ja.

Aké hraničné otázky napríklad? Konzervatívci s liberálmi sa už tradične vadia pre tému registrovaných partnerstiev. Zaznieva tam aj táto polemika?

Môžu to byť aj registrované partnerstvá. Konzervatívni politici sa neradi púšťajú do tejto témy a u mňa je to zase otázka určitých osobných slobôd. Čiže na tomto by sme asi spolu nespolupracovali.

Laco Laurinčík spolupracuje na niektorých karikatúrach aj s Alojzom Hlinom. – Foto: FB/AH

Máte pri karikatúrach určitú červenú čiaru? Ak by vám klient zadal zákazku a vy by ste si povedali, že toto teda určite nie.

Ťažko povedať, ale sú to asi také veci, ktoré by vedeli nejak zásadne niekomu ublížiť. Keď robím nejaké ilustrácie, tak to vždy konzultujem so zadávateľom. Ako to bolo myslené a či som to dobre pochopil a už to konečné stvárnenie je na mne.

Existuje politická strana alebo politik, s ktorým by ste nikdy nespolupracovali? Máte vytýčené takéto určité mantinely?

Určite nie strana Smer a celá tá bývalá garnitúra. A určite nie žiadna fašistická strana.

To mala byť moja ďalšia otázke, či by ste vzali zákazku od Mariana Kotlebu.

Takto. Robím aj vedomostné kvízy a dostali sme raz takú otázku. Organizovali sme to vtedy pre koalíciu Progresívne Slovensko/Spolu. Padla tam otázka, či by sme niečo podobné usporiadali aj pre ĽSNS a my sme odpovedali: Ide o vedomostné kvízy, takže nie.

V minulosti ste pracovali aj s hnutím OĽANO. Pri tejto príležitosti vznikla známa ilustrácia gorily s banánom, odkazujúca na kauzu Gorila. Ako došlo k tejto spolupráci?

Spolupracoval som s hnutím OĽANO, no tá spolupráca bola skôr s Dodom Hlinom. On vtedy pôsobil v OĽANO, tak ma požičal aj pre ich potreby. Vtedy boli gorilie protesty, tak som sa niekde pozeral na slovenský znak a napadla mi tá gorila s banánom. Hnutie OĽANO to vzalo do rúk a rozšírili to.

Mandorova gorilia karikatúra pre OĽANO sa objavila aj na titulke The Economist. – Foto: Mandor

Igor Matovič bol spokojný s ilustráciou?

Tváril sa dosť nadšene a dali tlačiť množstvo nálepiek s tým motívom. Myslím si, že to považoval za dobrý produkt.

Samotná ilustráciu s gorilou si žila trochu vlastným životom. Dokonca sa objavila na titulke známeho magazínu The Economist. To sa ako stalo?

Dala sa vytlačiť tabuľa s týmto znakom. Myslím, že Igor Matovič s ňou vtedy išiel protestovať pred bránu národnej rady a tam to niekto z reportérov odfotil. Economist asi sledoval situáciu na Slovensku a prebrali to.

To je obdobie asi 2010-2012. Ako ste vtedy vnímali Igora Matoviča?

Celý ten projekt mi prišiel ako celkom zaujímavý nápad. Aj tá spolupráca bola veľmi korektná, až potom neskôr sa to začalo nejak rúcať a zabuchli sa tam dvere. Neskôr odišiel aj pán Hlina. Keďže roky spolupracujeme a sme kamaráti, tak som išiel aj ja.

Ak by vás v súčasnosti Matovič oslovil k spolupráci, išli by ste do toho?

V tomto momente určite nie.

Ako vyzerá váš názor na Matoviča dnes?

V tom spomínanom období som ho veľmi nepoznal. Teraz po rokoch vidím ako sa vyvíjal, ako sa vyvíjali jeho názory a akými ľuďmi sa obklopil. Niektoré veci sú pre mňa už taký extrém, že ani nenachádzam slov.

Laurinčíkove ilustrácie poznajú aj v zahraničí. – Foto: eReport

Čo napríklad?

Je pár takých vecí čo mi udrelo do očí. Nazval by som to, že ide o fundamentalistov, ktorými sa obklopil. Niektoré ich názory sú pre mňa úplne za čiarou. A druhá vec sú zase niektoré jeho podpásové ťahy.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Karikaturista Mandor pracoval pre OĽANO a poznajú ho aj v Hollywoode: Pre Matoviča by som už nerobil!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti