Je Lipšic zárukou spravodlivosti? Kým opozícia zvoláva protesty na jeho podporu, pričom vo veľkom sekunduje mainstream, pričasto sa v tejto téme zabúda na to podstatné. Že nemá ísť o tému politickú, ale o tému justičnú. A preto by malo byť úplne nepodstatné, čo si o nej myslí nejaký novinár (a je úplne jedno odkiaľ je), a či sa to niekomu páči, alebo nie, pravdou zostáva, že laická verejnosť, ktorá sa nepohybuje a nevyzná v oblasti práva a justície( čím nechcem nikoho uraziť) môže mať samozrejme na túto a iné veci svoj názor, ale čo sa týka odbornosti a z nej plynúcich faktov, možno by celej našej spoločnosti prospelo, keby sme to nechali na odborníkov. Aj preto som v tejto súvislosti oslovila advokátov.
Doktora práv Martina Ribára, ktorý bol vďaka práci „našich chlapcov“ a ÚŠP viac ako rok nezákonne väznený. Doktora práv Erika Magála, ktorý zastupuje klientov v práve exponovaných kauzách a na „objektívnom súde“ zažil už aj to, že sudkyňa ŠTS odmietla VŠETKY dôkazy v prospech obžalovaného. Hoci základnou zásadou trestného práva(nielen u nás) je „in dubio pro reo.“ Obaja advokáti sú zároveň i signatármi výzvy. Každý z oslovených odpovedal na tie isté otázky.
Podpis výzvy
Prečo ste podpísali výzvu?
Advokát Ribár: Výzvu som podpísal, pretože sa plne stotožňujem s obsahom tejto Výzvy. K vytýkaným porušeniam princípov právneho štátu v trestných konaniach opakovane a v mnohých prípadoch preukázateľne došlo.
Advokát Magál: „V rôznych trestných konaniach som sa oboznámil s veľkým množstvom dôkazov, ktoré absolútne potvrdzujú skutočnosti uvedené vo výzve.
Väzba ako nátlakový prostriedok na dosiahnutie hoc aj nepravdivého priznania obvineného, ovplyvňovanie výpovedí podozrivých, obvinených, svedkov a mnohé ďalšie nezákonné metódy, ktoré začali ,,presakovať“ na verejnosť od roku 2021. Avšak diali sa už dávno predtým.
Konkrétne dôkazy nasvedčujú tomu, že tu dlhšiu dobu existovala štruktúrovaná skupina osôb z justičného prostredia. Ktorá sa koordinovane rozhodla vziať spravodlivosť do vlastných rúk.
A podľa vlastných predstáv, ktoré sa v kvante prípadov absolútne priečia zákonu a ochrane ľudských práv.
Tento stav musí skončiť. Výzva je vhodným signálom právnickej obce, že nezákonné metódy nemajú v právnom štáte miesto.
ÚŠP rovná sa právny štát?
Je existencia ÚŠP naozaj spojená s existenciou právneho štátu?
Advokát Ribár: Celkom určite nie! Naopak, z mnohých už verejne dostupných informácií a dôkazov vyplýva, že práve špeciálna prokuratúra sa mala podieľať na porušovaní princípov právneho štátu v trestných konaniach.
Tu chcem a musím upresniť, že sa to netýka úplne všetkých prokurátorov ÚŠP. Ale len niektorých prokurátorov ÚŠP.
Avšak podľa dostupných informácií a dôkazov sa jedná o systémové zlyhanie špeciálnej prokuratúry ako takej. Ktoré nie je možné vyriešiť iba personálnymi zmenami, ale je nutné ÚŠP zrušiť ako celok.
Advokát Magál: Nie, nie je. Kritériá právneho štátu vymedzila Benátska komisia vo vzťahu k prokuratúre ako celku. Žiadne z týchto kritérií nezakotvuje a ani len okrajovo nespomína potrebu existencie špeciálnej zložky prokuratúry.
Dominantnými kritériami právneho štátu vo vzťahu k prokuratúre je najmä jej nezávislosť a nestrannosť.
Prokurátor ÚŠP predsa nemôže konať vo veciach, v ktorých je poškodeným jeho nadriadený – špeciálny prokurátor JUDr. Lipšic (napr. trestné veci OČISTEC, príprava vraždy JUDr. Lipšica prejednávaná v trestnej veci Kuciak) a v ktorých je zrejmý pomer prokurátorov ÚŠP k veci (napr. trestná vec ROZUZLENIE).
Doposiaľ naša legislatíva neumožňovala odňatie veci prokurátorovi ÚŠP a jej pridelenie prokurátorovi inej zložky prokuratúry. Zrušením ÚŠP by sa vyriešil aj tento mimoriadne vážny problém opakujúci sa v čoraz väčšom počte trestných konaní.
Krik opozície a neziskoviek
Opozícia i mimovládky tvrdia, že ide o priame ohrozenie demokracie a únos štátu. Ako to vidí člen právnickej obce?
Advokát Ribár: Takéto tvrdenia sú absolútnym nezmyslom. Som presvedčený, že po zverejnení dôkazov o porušovaní princípov právneho štátu zo strany, opakovane zdôrazňujem, niektorých prokurátorov špeciálnej prokuratúry v nadväznosti na činnosť niektorých „elitných“ príslušníkov NAKA, bude verejnosť šokovaná.
Advokát Magál: Je potrebné zdôrazniť, že podobné dianie so špeciálnymi súdnymi zložkami resp. zložkami prokuratúry už v uplynulých rokoch riešilo aj Bulharsko, ktoré v rámci justičnej reformy v roku 2022 pristúpilo k ich zrušeniu.
Teraz je predmetom konania na Súdnom dvore EÚ prejudiciálna otázka Mestského súdu v Sofii, či je zrušenie týchto špeciálnych justičných zložiek v súlade so Zmluvou o EÚ.
Tvrdenia opozície a mimovládnych organizácii o ohrození demokracie a únosu štátu sú teda len falošnými floskulami, ktoré majú za úlohu zmanipulovať verejnú mienku.
Pokiaľ dozor a zastupovanie obžaloby v trestných veciach bežne realizujú prokurátori krajských prokuratúr a to aj v omnoho závažnejších a rozsiahlejších veciach, ako v tých, ktoré rieši ÚŠP?
Navyše aj samotní prokurátori ÚŠP sú bývalými prokurátormi krajských prokuratúr.
Na druhej strane rozhovoru sa čitateľ dozvie, čo si advokáti myslia o „nadpráci“ mainstreamu, vyjadreniach ex ministra Karasa, ale i zmene trestného kódexu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Známi advokáti pre eReport reagujú na zrušenie ÚŠP: Pre tieto dôvody majú z toho mnohí strach!