eReport.sk
Izraelský premiér Naftali Bennett
Izraelský premiér Naftali Bennett. Foto: tasr/ap

Izraelský premiér bol na „tajnáša“ u Putina! O čom spolu hovorili?

Izraelský premiér Naftali Bennett sa stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne. Informoval ho o svojom rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Bennett a Scholz spolu hovorili hodinu a pol, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu nemeckej vlády Steffena Hebestreita.

Bennett a Scholz sa dohodli, že zostanú v úzkom kontakte. Ich hlavným cieľom zostáva čo najrýchlejšie ukončenie vojny na Ukrajine, dodal Hebestreit. Scholz navštívil Moskvu len pred tromi dňami, pričom Bennett priletel do Berlína priamo po sobotňajšom rozhovore s Putinom.

Návšteva v Moskve nebola vopred avizovaná

Podľa vyhlásenia izraelskej vlády rozhovor Bennetta s Putinom trval približne tri hodiny. Jeho návšteva v Moskve nebola vopred avizovaná. Zdroje uvádzajú, že Bennett sa po návšteve Moskvy rozprával s americkými, nemeckými a francúzskymi predstaviteľmi, a telefonoval tiež s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Návštevu vraj odobrili aj Američania

Bennett je praktizujúci žid, ktorý v sobotu, v židovský sabat, nevykonáva oficiálne záležitosti – s výnimkou mimoriadnych udalostí. Zdroj v izraelskej delegácii podľa správy zo soboty uviedol, že Bennettovu návštevu v Moskve odobrila aj americká strana. Tlačová služba Kremľa informovala, že Putin a Bennett diskutovali „o rôznych aspektoch situácie na Ukrajine“.

Vraj to Izrael koordinuje s Nemcami a Francúzmi

Nemenovaný izraelský predstaviteľ podľa AFP uviedol, že Bennettov diplomatický tlak je koordinovaný s Nemeckom a Francúzskom. Dodal, že izraelský líder vedie „pokračujúci dialóg s Ukrajinou“.

Bennett pred tromi dňami separátne telefonicky hovoril s Putinom i s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý vtedy vyzval Izrael, aby sprostredkoval dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Bennett sa vyhýba priamej kritike Ruska alebo Putina

Zatiaľ čo Izrael odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu prostredníctvom vyhlásenia ministra zahraničných vecí Jaira Lapida, samotný Bennett sa vyhýba priamej kritike Ruska alebo Putina, poznamenala AFP.

Izrael sa v posledných rokoch snažil udržiavať dobré vzťahy s Ruskom, aby mohol pokračovať v leteckých útokoch proti iránskym cieľom v Sýrii. Izrael ich totiž považuje za rozhodujúce, ak chce proiránskemu hnutiu Hizballáh zabrániť v presune technológií na výrobu presne navádzaných striel do Sýrie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Izraelský premiér Naftali Bennett
  3. Na kombosnímke zľava Naftali Bennett a Volodymyr Zelenskyj.
  4. Ukrajinskí vojaci jazdia na obrnených transportéroch
  5. Národné vlajky: Rusko a Slovensko.
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  7. Na kombosnímke zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf čínskej diplomacie Wang I.
  8. Izraelskí osadníci naprávajú veľkú Dávidovu hviezdu v ilegálne postavenej izraelskej osade Eviatar, ktorú vidno z palestínskej dediny Beita na hranici s Izraelom


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Izraelský premiér bol na „tajnáša“ u Putina! O čom spolu hovorili?

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti