eReport.sk
Ivermektín, foto: tasr

Pravda o ivermektíne na Slovensku. Liek síce do lekární dorazil, ale…

Bolo že to radosti, keď vyplávalo na povrch, že na Slovensko opäť dorazil ivermektín. Mnoho ľudí sa potešilo a už aj žiadalo, aby boli lekári ochotní predpisovať ho v boji proti COVID-19. Lenže také jednoduché to zrejme nebude.

Na registráciu lieku ivermektín v tabletách upozornil aj blog Očami farmácie. „Balenie 10 tabliet je dostupné na lekársky predpis v nemocniciach aj lekárňach,“ prezradil farmaceut Marek Kajan, ktorý vedie spomínaný blog. Zároveň však schladil prvotné nadšenie niektorých ľudí. Liek totiž nebol schválený na liečbu COVID-19, ale na terapiu troch ochorení. Ide o črevné ochorenie spôsobené parazitom háďatkom črevným, infekcie, ktoré vzniknú vďaka parazitovi vlasovcovi miazgovému a svrab. „Čiže sa vám kožný roztoč zavŕtal pod kožu,“ dodal Marek Kajan.

– Foto: fb/ocamifarmacie

„Viete, koľkokrát sa v príbalovom letáku nachádza slovo COVID-19? Nula,“ upozorňuje farmaceut a dodáva: „Takže ivermektín aj napriek tomu, že je to skvelý liek, ani naďalej nepredstavuje žiadny posun vpred v terapii COVID-19. Najlepším liekom zostáva prevencia vo forme vakcíny.“

V minulosti sa ivermektín používal na Slovensku aj v rámci liečby COVID-19, niektorí lekári však poukazovali na jeho neúčinnosť, prípadne to, že do nemocnice chodili pacienti, ktorí to prehnali s dávkovaním.

– Foto: fb/kulkovskymilan

V auguste tohto roka ministerstvo zdravotníctva nepredĺžilo platnosť povolenia využitia ivermektínu pri terapii COVID-19. Správy o tom, že bol teda schválený, dorazili aj k pacientom a tí sa vraj už začínajú tabletiek antiparazitika dožadovať. Potvrdil to aj lekár Milan Kulkovský. „Aby sme predišli nedorozumeniam, keďže sa nás už pacienti a ich príbuzní opäť začínajú pýtať na ivermectin. Áno, je pravda, že bol tento liek nedávno na Slovensku registrovaný a je dostupný na lekársky predpis. Nie je však pravdou to, čo prezentujú niektoré konšpiračné weby a síce, že bol schválený na liečbu ochorenia COVID-19,“ zdôraznil primár z považskobystrickej nemocnice.

Čítajte viac:


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pravda o ivermektíne na Slovensku. Liek síce do lekární dorazil, ale…

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php