eReport.sk
Predseda Európskej rady Charles Michel (vľavo) a rakúsky premiér Sebastian Kurz zapaľujú sviečky na pamiatku obetí teroristikého útoku, ku ktorému došlo pred siedmimi dňami v centre Viedne v pondelok 9. novembra 2020. Foto: tasr/ap

Islamský cintorín odmietol pochovať útočníka z Viedne

Správca islamského cintorína vo viedenskej štvrti Liesing odmieta pochovať v jeho areáli páchateľa nedávneho teroristického útoku vo Viedni. Informuje o tom štvrtkové vydanie denníka Kurier.

„Je to vrah, ktorý zabil nevinných ľudí a tým ublížil všetkým moslimom,” cituje Kurier správcu Aliho Ibrahima. Útočník sa podľa neho bude zodpovedať Alláhovi. „Aj my sme však mali pocit, že musíme niečo spraviť,” dodal s tým, že viacerí veriaci mu už tlmočili nesúhlas s prípadným pochovaním mladíka na moslimskom cintoríne, pretože „nechcú ležať vedľa vraha”.

Prvý moslimský cintorín v Rakúsku sa nachádza od roku 2008 na okraji metropoly Viedeň. Ďalší takýto cintorín je zriadený v spolkovej krajine Vorarlbersko. Kde a kedy bude páchateľ, ktorý mal rakúske i severomacedónske občianstvo, pochovaný, zatiaľ nie je známe. Do úvahy pripadá spomínaný moslimský cintorín vo Vorarlbersku alebo pohreb v Severnom Macedónsku, kde má útočníkova rodina korene. Vyčlenené miesto pre moslimov je aj na centrálnom viedenskom cintoríne, uviedla agentúra APA.

Streľba v centre Viedne a útoky na ďalších piatich miestach, ku ktorým došlo 2. novembra, si vyžiadali štyri obete na životoch a vyše 20 zranených. Útočníkom bol 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorého polícia krátko po útoku zastrelila.

Ako v stredu informovala APA, útočník vopred pripravil svoj byt na možnú prestrelku s políciou – nábytok rozostavil tak, aby mu slúžil ako krytie. Tieto kroky naznačujú, že chcel byť pripravený pre prípad, že by polícia dostala tip ešte pred plánovaným útokom a chcela by prehľadať jeho byt. Mohol sa tiež domnievať, že útok prežije a následne sa zabarikáduje v byte.

Polícia zaistila v jeho byte lepiace pásky, pomocou ktorých si zhotovil falošný pás s výbušninami, ako aj muníciu, ktorú použil pri útoku. V súčasnosti je vo vyšetrovacej väzbe v súvislosti s týmto útokom desať osôb, ktoré sú podozrivé z účasti na viacnásobnej vražde a  členstva v teroristickej a zločineckej organizácii.

Po útoku vo Viedni a následných raziách voči príslušníkom islamistického hnutia Moslimské bratstvo dostali policajnú ochranu z dôvodu vyhrážok nielen rakúsky minister vnútra Karl Nehmammer, ale aj jeho manželka a deti. Nehammer potvrdil správu denníka Kronen Zeitung, podľa ktorej zabezpečujú ochranu jeho rodiny príslušníci špeciálnej jednotky Cobra.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport