eReport.sk
Na videosnímke policajti zasahujú na mieste po streľbe neďaleko synagógy 2. novembra 2020 vo Viedni. Foto: tasr/ap

FOTO a VIDEO: Teroristi vo Viedni útočili iba pár hodín pred lockdownom

AKTUALIZOVANÉ – Minimálne dvaja mŕtvi a viacero ťažko zranených! To je doterajší sumár masakry v centre Viedne. Ozbrojení útočníci, ktorých bolo zrejme desať, si zjavne všetko naplánovali do posledného detailu. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer potvrdil, že pondelňajšia streľba je teroristickým útokom, do ktorého je zapojených viacero páchateľov. K obludnému útoku sa už vyjadril rakúsky premiér Sebastian Kurz aj prezident krajiny Alexander van der Bellen. Reagovala aj SIS a ministri Ivan Korčok aj Roman Mikulec a rovnako viacerí európski politickí lídri. Slovák žijúci vo Viedni hovorí, že v centre mesta, kde chladnokrvne vyčíňali teroristi, bolo oveľa viac ľudí, ako posledné dni. Dôvod? Chceli ešte využiť služby barov a reštaurácií pred lockdownom, ktorý začal platiť po pondelkovej polnoci. K útokom sa už vyjadril džihádista.

Zdroj: Youtube

Polícia zadržala jedného z páchateľov streľby, ku ktorej došlo v pondelok večer v centre Viedne neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse. Potvrdila to hovorkyňa rakúskeho ministerstva vnútra, píše agentúra APA. To, či bola cieľom útoku židovská synagóga, sa zatiaľ nedá potvrdiť, uviedla hovorkyňa.

Zdroj: Facebook

Synagóga bola v čase streľby uzavretá. Práve však synagóga, ktorá sa nachádza blízko stanice metra Schwedenplatz v samom centre rakúskeho hlavného mesta, bola podľa Kronen Zeitung terčom teroristov.

V nemocniciach je 15 zranených, potvrdili dvoch mŕtvych

Do nemocníc bolo v dôsledku streľby, ku ktorej došlo v pondelok večer v rakúskom hlavnom meste, prevezených už 15 zranených. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na hovorcu združenia viedenských nemocníc (KAV) Christopha Mieraua. Polícia na Twitteri zhrnula, že k útokom došlo na dovedna šiestich miestach vo Viedni, podieľalo sa na nich viacero páchateľov s automatickými zbraňami. Podľa mediálnych správ môže ísť až o desať páchateľov. Potvrdení sú zatiaľ dvaja mŕtvi, z toho jeden je páchateľ, a viacero ťažko zranených.

Uzatvorené je celé centrum Viedne

Hovorca ministerstva vnútra Harald Sörös pre APA uviedol, že ťažké zranenia utrpeli viacerí okoloidúci a jeden policajt. Denník Kurier píše, že kamery umiestnené na synagóge zaznamenali útočníka, ako strieľa do človeka nachádzajúceho sa na ulici. Uzatvorené je celé centrum Viedne. Podľa neoficiálnych zdrojov sú nasadení záchranári v okruhu 50 kilometrov od Viedne. Do Viedne boli povolané špeciálne jednotky Cobra z miest Wiener Neustadt, Graz a Linz.

Podľa záberov, ktoré sa objavili na Twitteri, polícia zadržala štyroch útočníkov.

Padlo najmenej 50 výstrelov, tvrdia svedkovia

Svedkovia streľby pre portál OE24 uviedli, že padlo “najmenej 50 výstrelov”. Útočník údajne strieľal z automatickej zbrane podobnej kalašnikovu. Videozábery zverejnené televíziou portálu OE24 zachytávajú najmenej jedného zraneného, ktorý krvácajúci ležal na zemi pred miestnym podnikom na námestí Schwedenplatz – pravdepodobne išlo o policajta. Portál OE 24 neskôr uviedol, že útočníkov môže byť až desať a niektorí z nich sa stále pohybujú v uliciach mesta.

Zdroj: Facebook

Podľa denníka Kurier sa objavili správy, podľa ktorých prišlo o život až sedem ľudí vrátane policajta a štyri ďalšie osoby sú ťažko zranené. Viacero mŕtvych a zranených potvrdil aj Nehammer. Podľa nepotvrdených správ malo v siedmom viedenskom obvode dôjsť k rukojemníckej dráme a ďalšie výstrely padli aj v štvrti Leopoldstadt.

Zdroj: Facebook

Viedenská polícia na Twitteri vyzvala ľudí, aby na sociálnych sieťach nezverejňovali v súvislosti so streľbou nijaké fotografie ani videá s tým, že takéto konanie ohrozuje zásahové jednotky, ako aj civilné obyvateľstvo. Osoby, ktoré majú k dispozíciu dokumentáciu z útoku, ju majú nahrať na príslušný link polície.

Zdroj: Facebook

Polícia potvrdila, že útok sa začal na ulici Seitenstettengasse v večer o 20.00 h. Niekoľko ozbrojených teroristov zaútočilo na šiestich miestach. Na sociálnych sieťach sa už vytvorila skupina, kde si ľudia medzi sebou zdieľajú informácie predovšetkým o tom, či sú ich blízki, priatelia či známi po masakre v centre rakúskej metropoly v poriadku. Ich súčasťou sú aj fotografie a videá z miest, na ktorých teroristi chladnokrvne vyčíňali.

Ľudia utekali v panike ulicami mesta

Prvé správy informovali, že neďaleko synagógy v centre rakúskej metropoly došlo v pondelok večer k streľbe. Informovali o tom rakúske médiá. Jeden páchateľ pondelňajšej streľby pri synagóge v centre Viedne prišiel zrejme o život a druhý je pravdepodobne na úteku. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na rakúske ministerstvo vnútra.

Polícia hlásila viacerých zranených, pričom podľa denníka Kronen Zeitung utrpel vážne zranenia aj ozbrojený policajt. Podľa denníka Kurier sa objavili správy, podľa ktorých prišlo o život až sedem ľudí vrátane policajta a štyri ďalšie osoby sú ťažko zranené.

Situácia na mieste, ktoré polícia uzavrela, bola neprehľadná a ľudia utekali v panike ulicami mesta. Viedenská polícia na Twitteri vyzvala ľudí, aby sa vyhýbali centru mesta aj prostriedkom verejnej dopravy a nezverejňovali na sociálnych sieťach videá, tie sa však už na internete objavili.

https://www.youtube.com/watch?v=LOoFD7J6jFE

Zdroj: YouTube

Streľba sa podľa portálu OE24.at ozývala nielen z blízkosti tamojšej synagógy na námestí Schwedenplatz, ale aj z miestneho podniku, kde strely zasiahli okenice. Hostia sa pred streľbou ukryli v pivnici baru. Denník Kurier píše, že predseda tamojšej židovskej obce vylúčil, že by došlo k obetiam v radoch jej členov.

V centre bolo pred lockdownom veľa ľudí

V centre Viedne v prvom obvode, kde v pondelok večer došlo k teroristickým útokom, bolo oveľa viac ľudí, ako posledné dni. Dôvodom bolo najmä to, že ľudia chceli ešte využiť služby barov a reštaurácií pred lockdownom, ktorý začal platiť po pondelkovej polnoci. Okrem toho bolo príjemné počasie. Svoj názor uviedol Slovák Braňo, ktorý dlhé roky pracuje a žije vo Viedni. V lokalite útokov sa nachádzajú najmä banky a iné inštitúcie a ide o drahšiu štvrť. Celý prvý obvod bol poznačený následkami pandémie koronavírusu a to prirodzene poznačilo gastronómiu a hotelierstvo. “K útokom došlo v tzv. Bermudskom trojuholníku – sú tam skôr priemerné reštaurácie. Ďalšie miesta útokov polícia najskôr nešpecifikovala,” povedal a dodal, že niekoľko minút pred incidentom sa vracal domov metrom v okolí Schwedenplatz. Jeho priateľ, tiež Slovák, ktorý býva v tesnej blízkosti útoku, bol práve vonku so psom a na pokyny a výzvy polície sa okamžite vrátil domov. Braňo dodal, že vedenie spoločnosti, pre ktorú pracuje, už nariadilo, aby ani zamestnanci, ktorí nemali doteraz home office, neprišli v utorok do práce. 

K útokom z Viedne sa vyjadril džihádista

Americká spoločnosť SITE Intelligence Group, monitorujúca aktivity džihádistov na internete, na svojej webstránke citovala vyjadrenie džihádistu k pondelňajším útokom vo Viedni. Tie sú podľa slov islamistu “súčasťou zúčtovania” za účasť Rakúska v medzinárodnej koalícii bojujúcej proti Islamskému štátu (IS) a vedenej Spojenými štátmi. Informovala o tom v noci na utorok agentúra APA. V rámci koalície proti aktivitám teroristickej organizácie IS bojujú v Sýrii a Iraku desiatky štátov. Rakúsko sa síce k tejto koalícii pridalo, no nepodieľa sa na nej nijakými vojenskými príspevkami, konštatuje APA.

Kurz: Nikdy sa nedáme zastrašiť terorizmom

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz odsúdil pondelňajšiu streľbu vo viedenských uliciach ako “ohavný teroristický útok”. Informovala o tom agentúra APA. “Naša polícia rozhodne zakročí voči páchateľom tohto strašného teroristický útoku. Som rád, že polícia už jedného páchateľa zneškodnila. Nikdy sa nedáme zastrašiť terorizmom a proti týmto útokom budeme rozhodne bojovať všetkými prostriedkami,” povedal Kurz pre APA.

 “Celá krajina je v myšlienkach s obeťami, zranenými a ich rodinnými príslušníkmi, ktorým vyjadrujem hlbokú sústrasť,” povedal Kurz. “Práve teraz zažívame v našej republike ťažké hodiny. Chcel by som sa poďakovať všetkým zásahovým jednotkám, ktoré najmä dnes riskujú svoje životy, aby nás ochránili,” dodal. Ochranu uzavretých objektov prevezme armáda, priblížil Kurz s tým, že takýmto spôsobom sa zaistí, aby sa polícia mohla sústrediť výlučne na boj proti terorizmu.

Bellen: Slobodu a demokraciu budeme brániť spoločne

Útok vo Viedni “hlboko zasiahol” aj rakúskeho prezidenta Alexandra van der Bellena. Na Twitteri vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí. “Našu slobodu a demokraciu budeme brániť spoločne všetkými prostriedkami,” zdôraznil.

SIS: Situáciu pozorne sledujeme

Slovenská informačná služba (SIS) pozorne sleduje situáciu, ktorá nastala v pondelok po večernom útoku v rakúskej metropole Viedeň. “Situáciu pozorne sledujeme a sme v kontakte s rakúskymi kolegami a ministerstvom vnútra,” uvádza SIS na svojej facebookovej stránke. Pozostalým vyslovila úprimnú sústrasť. SIS už 31. októbra na svojej stránke uvádzala, že pozorne sleduje aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Európe a rastúce napätie, ktoré bolo zaznamenané v súvislosti s násilnými incidentmi moslimských radikálov v uliciach a kostoloch v posledných dňoch v susednom Rakúsku a vo Francúzsku.

Zraneniam podľahla ďalšia obeť

Už druhá obeť podľahla zraneniam po teroristickom útoku v pondelok večer v centre rakúskej metropoly Viedeň. Zahynul aj útočník, ktorého smrteľne postrelila polícia. Starosta Viedne Michael Ludwig to uviedol pre verejnoprávnu stanicu ORF. “Po tomto strašnom zločine… podľahla zraneniam druhá žena,” povedal Ludwig, ktorého citovali tlačové agentúry AFP a DPA. Žena sa náhodou nachádzala na mieste útoku, zomrela v nemocnici. Útočník, ktorého polícia zneškodnila, pravdepodobne nemal na sebe pás s výbušninami, ale skôr napodobeninu takéhoto pásu. Starosta dodal, že sa to ešte prešetruje. Najmenej jeden podozrivý z pondelkového teroristického útoku vo Viedni je stále na úteku. Oznámil to rakúsky minister vnútra Karl Nehammer.

Kurz: Nemôžeme vylúčiť antisemitský útok

“Zatiaľ nevieme nič o pozadí útokov. Nemôžeme vylúčiť ani antisemitský útok, pretože streľba začala pred synagógou,” povedal Kurz. “Čo vieme určite je, že máme niekoľko podozrivých, jeden z nich bol zneškodnený. Ale podľa všetkých informácií máme stále niekoľkých na úteku, a preto nebezpečenstvo neskončilo.”

Usmrtený páchateľ bol stúpencom IS

Usmrtený páchateľ pondelňajšieho útoku vo Viedni bol stúpencom teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Oznámil to v utorok ráno rakúsky minister vnútra Karl Nehammer. Počet obetí streľby medzitým stúpol na tri. Informovala o tom agentúra AFP. Podľa Nehammera spáchal útok v centre Viedne najmenej jeden islamský terorista. “Nemôžeme nateraz vylúčiť, že existujú aj ďalší páchatelia,” uviedol Nehammer. Polícia podľa agentúry DPA informovala, že pri útoku zahynuli traja okoloidúci – dvaja muži a žena. Vo Viedni je momentálne nasadených približne 1000 policajtov. Úrady varovali, aby sa ľudia vyhýbali centru mesta.

Reagovali aj ministri Korčok a Mikulec

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok v pondelok neskoro večer na Twitteri vyjadril šok nad teroristickým útokom v rakúskej metropole Viedeň a solidaritu s občanmi susednej krajiny. Minister vnútra SR Roman Mikulec na Facebooku napísal, že podnikli všetky potrebné kroky na zaistenie bezpečnosti slovenských občanov. “Sme šokovaní zo záberov z teroristického útoku vo Viedni. V týchto ťažkých chvíľach sme v mysliach a srdciach s občanmi Rakúska. Cítime hlbokú ľútosť nad obeťami, naša solidarita patrí všetkým, ktorí stratili svojich milovaných. Slovensko stojí po boku Rakúska,” napísal Korčok v tvíte. Korčok aj na Facebooku uviedol, že pri útoku vo Viedni prichádzajú o život nevinní. “Toto sú činy, ktoré nás nesmú nechať ľahostajnými. Voči zbabelcom, ktorí vraždia, sme zraniteľní, ale nie sme bezbranní,” dodal. Minister vnútra Mikulec sa na Facebooku k útoku vyjadril takto: “Som informovaný o útoku, ku ktorému došlo vo Viedni. Podnikli sme všetky potrebné kroky na zaistenie bezpečnosti našich občanov. O aktuálnej situácii u našich západných susedov komunikujeme aj s rakúskou stranou. Veľmi verím, že všetci zranení, vrátane policajta, budú v poriadku.”

Česká polícia posilnila stráženie židovských zariadení

Česká polícia v pondelok neskoro večer oznámila, že po útoku neďaleko viedenskej synagógy začala s náhodnými kontrolami na hranici s Rakúskom. Útok si vyžiadal najmenej dvoch mŕtvych a niekoľko ranených. Informovala o tom aj tlačová agentúra AFP. “Polícia robí náhodné kontroly vozidiel a pasažierov na hraničných priechodoch s Rakúskom, je to preventívne opatrenie v súvislosti s teroristickým útokom vo Viedni,” napísala česká polícia na Twitteri. Polícia dodala, že posilnila “stráženie hlavných židovských zariadení v Českej republike”, pričom toto preventívne opatrenie “odráža vývoj nielen v susednom Rakúsku”

Premiér Babiš: Som zhrozený útokom

Český minister vnútra Jan Hamáček v tvíte uviedol, že česká polícia je po “strašných správach z Viedne” v kontakte s rakúskymi kolegami. Český premiér Andrej Babiš na Twitteri vyjadril po útoku pri hlavnej viedenskej synagóge Stadttempel sústrasť. “Som zhrozený útokom na viedenskú synagógu a chcem vyjadriť solidaritu všetkým ľuďom v Rakúsku a môjmu osobnému priateľovi (rakúskemu kancelárovi) Sebastianovi Kurzovi,” dodal Babiš v tvíte.

Michel označil násilie za zbabelé

Predseda Európskej rady Charles Michel ostro odsúdil streľby v rakúskej metropole Viedeň, pri ktorých v pondelok večer okolo 20.00 h SEČ zomreli najmenej dvaja ľudia vrátane jedného útočníka a 15 ďalších ľudí utrpelo zranenia. Michel označil toto násilie za “zbabelé”. Reakcie aj ďalších európskych lídrov priniesla tlačová agentúra AFP. Európa “dôrazne odsudzuje tento zbabelý čin, ktorý je proti životu a proti našim ľudským hodnotám”, napísal na Twitteri šéf Európskej rady Michel.

Macron: Európa neustúpi teroristom

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová na Twitteri uviedla, že je “šokovaná a zarmútená”. Dodala: “Naše myšlienky sú s rodinami obetí a s rakúskym ľudom.” Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli uviedol, že cíti “smútok a hrôzu”, a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell označil teroristický útok za “zbabelý čin násilia a nenávisti”. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa po streľbách vo Viedni zaviazal, že Európa neustúpi teroristom. “My Francúzi cítime po útoku vo Viedni šok a žiaľ spoločne s rakúskym ľudom,” napísal Macron po francúzsky a nemecky v tvíte. “Po Francúzsku bol napadnutý ďalší priateľský národ. Toto je naša Európa. Naši nepriatelia musia vedieť, s kým majú do činenia. My ani trochu nepovolíme,” uviedol Macron.

Sústrasť vyjadrilo Rakúsku i Rusko

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok po útoku na Twitteri napísalo: “My neustúpime nenávisti, ktorá chce rozdeliť naše spoločnosti. Aj keď ešte nepoznáme rozsah teroru, v týchto ťažkých hodinách sme v myšlienkach so zranenými a obeťami.” Ministerstvo označilo správy zo susedného Rakúska za “desivé a spôsobujúce rozrušenie”. Aj taliansky premiér Giuseppe Conte “ostro odsúdil” streľby vo Viedni. “V našom spoločnom európskom domove nie je miesto pre nenávisť a násilie,” napísal Conte na Twitteri v taliančine aj nemčine. Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio tiež v tvíte uviedol, že “Európa musí po zbabelom útoku reagovať”. Sústrasť po teroristickom útoku vyjadrilo Rakúsku i Rusko, a to prostredníctvom oficiálnej hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej.

Trump označil útok ako podlý teroristický čin

Americký prezident Donald Trump odsúdil pondelkový teroristický útok v rakúskej metropole Viedeň, pri ktorom podľa aktualizovaných údajov zahynuli štyria civilisti. Tento útok bol podľa Trumpa “ďalším podlým teroristickým činom v Európe”, informovala v utorok tlačová agentúra DPA. “Modlíme sa za Viedenčanov. Tieto hrozné útoky na nevinných ľudí sa už musia skončiť. Spojené štáty stoja pri Rakúsku, Francúzsku a celej Európe v boji proti teroristom vrátane tých radikálnych islamistických,” napísal Trump na sociálnej sieti Twitter.

K odsúdeniu útoku sa pridalo aj Turecko

“So zarmútením sme prijali správy, že teroristický útok vo Viedni si vyžiadal mŕtvych a zranených. Ostro odsudzujeme tento čin a vyjadrujeme sústrasť rodinám tých, ktorí prišli o svoje životy, a zraneným prajeme skoré uzdravenie. Turecko ako krajina, ktorá desaťročia zápasí s rozličnými formami terorizmu, vyjadruje solidaritu s rakúskym ľudom,” uviedlo vo vyhlásení turecké ministerstvo zahraničných vecí.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap/Facebook

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO a VIDEO: Teroristi vo Viedni útočili iba pár hodín pred lockdownom

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport