eReport.sk
Zvláštny ťah
Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko. Zdroj: tasr

Inšpekcia zistila, že šéf NAKA úplatok nezobral. Vziať ho mali v jeho mene traja neznámi páchatelia


Šéfa NAKA Ľubomíra Daňka z toho obvinil Miroslav Janeba, prezývaný Malý Mirko. Okrem neho aj dvoch ďalších vyšetrovateľov. Pred niekoľkými mesiacmi Janebovi Špecializovaný trestný súd vymeral osem rokov väzenia za to, že zabezpečil zbraň a strelivo na nájomnú vraždu podnikateľa Alojza Bórika zo Šale, ako aj ďalšie skutky, ktorých sa v gangu sereďanov dopustil.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ozbrojená policajná jednotka NAKA počas aktuálneho zásahu s názvom COLD CASE.
  2. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  3. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  4. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  5. Prezident PZ SR Štefan Hamran

Ide tiež o kľúčového svedka polície proti Zoroslavovi Kollárovi, Ľudovítovi Makóovi a ďalším. Celkovo jeho svedectvá použili vyšetrovatelia v sedemdesiatych rôznych trestných konaniach. Dá sa teda predpokladať, že ako svedok je považovaný zo strany OČTK za dôveryhodného, klamal zrejme len v tomto prípade.

Kuriózny výsluch

Výsluch svedka Miroslava Janebu s detailmi úplatku pre vyšetrovateľov NAKA Daňka, Sivokovú a Mašina musel aby asi veľmi kuriózny. Na zápisnici z výsluchu je totiž podpísaný vyšetrovateľ Ľubomír Daňko ako ten, kto výsluch viedol, a Adriana Sivoková ako „prítomná.“

Z konania sa napriek tomu nevylúčili. Kauzu spomenul aj policajný prezident Štefan Hamran, v rozhovore pre Denník N, keď sa „sťažoval“ na Plusku, ktorá informácie o podozrení prijatia úplatku, priniesla medzi prvými, ešte v júni tohto roka.

„Takýmto spôsobom nemôže novinárka komunikovať smerom k nám, kde uvedie v článku, že Janeba sa vyjadril, že Dora dal úplatok 250 tisíc eur riaditeľovi NAKA a že to vyplýva zo zápisnice.“

Śtefan Hamran, policajný prezident

Štefan Hamran v rozhovore pre Denník N tiež uviedol, že „novinárka zabudla v tom článku uviesť, ako prípad Daňko zamietol pod koberec. Dora a jeho syn boli odsúdení za úkladnú vraždu na dvadsaťpäť rokov. Okrem toho Daňko podal návrh na zaistenie majetku toho človeka. Daňko robil výsluch, takže Daňko vie, čo je v tom výsluchu.“

Dalo by sa asi polemizovať, či je správne, aby prípad vzatia úplatku, vyšetroval ten, koho sa má týkať.

Inšpekcia

Inšpekcia v stanovisku tvrdí, že vykonanými výsluchmi osôb aj listinnými podkladmi sa jednoznačne preukázalo, že k žiadnemu korupčnému konaniu neprišlo. „A rovnako sa ho teda nedopustili žiadni príslušníci NAKA a ani iní príslušníci policajného zboru.“

Preto ešte v júni vyšetrovateľ inšpekcie prípad odstúpil krajskej kriminálke do Trnavy. Tam leží ladom. Policajti totiž dokázali zistiť, že úplatok nevzali Daňka, Sivoková a Mašina, ale nedokázali zistiť, ktoré „tri neznáme osoby,“ tak konali.

Podarilo sa im ale objasniť, že tieto „tri neznáme osoby,“ prevzali na viacerých miestach Trnavského a Bratislavského kraja od Doru mladšieho a neskôr aj Doru staršieho postupne vylákali a prevzali približne 220-tisíc eur.

Dorovci

Janebovi mali o tom, že bol trojici z NAKA poskytnutý úplatok vo výške približne 220- tisíc eur, povedať samotní Dorovci. Teda exstarosta obce Dolný Chotár František Dora a jeho syn František Dora mladší. Peniaze mali poskytnúť ako protislužbu za to, že obaja neskončia vo väzení. Dnes sú obaja za mrežami a najmä tento argument používa Štefan Hamran, ako i ostatní zainteresovaní.

Zdroj: aktuality, Plus1Deň

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Inšpekcia zistila, že šéf NAKA úplatok nezobral. Vziať ho mali v jeho mene traja neznámi páchatelia

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: