eReport.sk
Prezident IIHF René Fasel, foto:tasr

IIHF na päť rokov suspendovala šéfa bieloruského zväzu Baskova

Disciplinárna komisia Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) udelila päťročný dištanc prezidentovi Bieloruskej hokejovej asociácie (BIHA) Dmitrijovi Baskovovi za porušenie etického kódexu. IIHF zverejnila trest v stredu na svojej oficiálnej webstránke.

Ovplyvňoval osoby

Disciplinárka suspendovala Baskova po osemmesačnom vyšetrovaní. Opiera sa o viaceré dôkazy, podľa ktorých sa šéf BIHA snažil priamo ovplyvniť ostatné osoby, aby podporili bieloruskú vládu a vyhrážal sa a diskriminoval bieloruských športovcov pre ich politické názory. Tým porušil pravidlo 1.2.2.1 etického kódexu IIHF.

Mal zneužiť svoje postavenie

Podľa disciplinárnej komisie Baskov zneužil svoju pozíciu hokejového reprezentanta, aby podporil súčasného prezidenta Bieloruska Alexandra Lukašenka, čím porušil článok päť Olympijskej charty, v spojení s článkom 2.1 disciplinárnych predpisov IIHF a pravidlo 1.2.2.4 etického kódexu IIHF. V novembri 2020 IIHF informovala bieloruský zväz ako i Baskova, že začala vyšetrovať jeho údajnú účasť v incidente, ktorý vyústil do vraždy bieloruského občana Ramana Bandarenku. IIHF zriadila investigatívny tím, ktorý mal preskúmať obvinenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pavol Demitra po ukončení kariéry
  2. srbský tenista Novak Djokovič postúpil do semifinále US Open

Tím po posúdení medializovaných správ, audio nahrávok a fotografií došiel k záveru, že sa nedá vylúčiť, že Baskov bol prítomný pri incidente, nedokázal však nájsť dôkaz, ktorý by priamo usvedčil šéfa BIHA z aktívneho zapojenia sa do útoku na Bandarenku. Disciplinárka IIHF vylúčila Baskova zo všetkých národných i medzinárodných hokejových aktivít v období od 10. septembra 2021 do 9. septembra 2026.

Zdroj: tasr


      

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Hokej

Tipos liga

Aktuálne v športe

Politika

Správy

Šport