eReport.sk
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok si odkladá ochranné rúško počas príchodu na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli 10. mája 2021.
Ivan Korčok. Foto: tasr/ap

I. Korčok: V Jeruzaleme od 1. septembra vznikne slovenský inštitút

Rezort diplomacie prišiel so zaujímavou správou.

Slovensko otvorí 1. septembra Slovenský inštitút v Jeruzaleme. Cieľom je posilnenie vzájomných vzťahov a spolupráce medzi SR a Izraelským štátom s dôrazom na kultúru a umenie, cestovný ruch a obchodno-ekonomickú spoluprácu. Počas rokovania vlády o tom informoval šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS).

Slovensko chce otvorením inštitútu v Jeruzaleme rozšíriť sieť špecifických zastúpení. Inštitúcií, ktoré sa venujú najmä kultúrnej prezentácii, má Slovensko po svete zatiaľ osem. V Izraeli tak pribudne deviaty, priblížil Korčok. „Chceme to využiť, aby bola SR lepšie viditeľná a prítomná osobitne v kultúre, čo bude hlavná náplň pôsobenia tohto inštitútu,” doplnil minister. Zastúpenie Slovenska v Jeruzaleme bude štandardnou súčasťou siete slovenských inštitútov v zahraničí, ktoré riadi rezort diplomacie. Sídlo Veľvyslanectva SR v Izraeli naďalej ostane v meste Tel Aviv.

Viac článkov o Izareli:

  1. Ľudia držia transparenty a palestínske zástavy pri pochodovaní počas protestu proti izraelským útokom na Palestínčanov v Gaze v Londýne 15. mája 2021.

Korčok verí, že slovenský inštitút bude miestom stretávania sa tých, ktorí majú záujem o slovenskú kultúru. „Bude to zaujímavé miesto aj pre tisícky našich občanov, ktorí chodia do Jeruzalema,” deklaroval.

Slovensko má dlhodobo dobré bilaterálne vzťahy s Izraelom a považuje ho za veľmi dôležitého partnera na Blízkom východe. V Izraeli podľa Korčoka žije a pracuje viac než 10.000 Slovákov.

Šéf rezortu diplomacie zároveň zdôraznil, že Slovensko zriadením inštitútu v Jeruzaleme nemení svoj postoj k blízkovýchodnému mierovému procesu vrátane štatútu mesta Jeruzalem v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a medzinárodne odsúhlasenými parametrami. Postoj Slovenska vychádza z rámca spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie, ktorá podporuje dvojštátne riešenie ako základný predpoklad mierového spolužitia Izraela a Palestíny, uviedol.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport