eReport.sk
Ivan Bošňák z platformy Dáta bez pátosu Foto: archív

Humanitárna katastrofa a nutný lockdown? Analytici vidia problém skôr v Matovičovi!

Ešte pred pár dňami sa skloňovali slová ako humanitárna kríza a sprísnenie opatrení, zavretie krajiny. Našťastie existujú grafy a tabuľky a tak sa odborníci z platformy Dáta bez pátosu pozreli o pár mesiacov späť a čo nezistili? V II. vlne sme mali na ventilátoroch 468 ľudí. A tak sa pýtajú, prečo máme teraz pri menej ako 300 vyhlásenú humanitárnu katastrofu. A takáto je ich odpoveď.

Hneď na úvod svojho statusu sa ostro pustili do ministra financií Igora Matoviča. Práve on sedí na štátnej kase a rozhoduje komu sa koľko z rozpočtu ujde. „Financmajster Igor Matovič vykrikoval v parlamente o tom ako potrebuje financie, dal si ich do rezervy, sú v rozpočte a on ich vie uvoľniť. Ale nedal nikomu takmer nič,“ začali zostra analytici, pričom mu odkazujú aj ďalšie výčitky.

„Pán Matovič: žiadny minister financií nemal od nás, od občanov príjmy za 11 mesiacov z vybraných daní také, ako plánoval na celý rok. Pán Matovič: ak ste boli schopný zabezpečiť vo verejnej správe už minulý rok nárast počtu zamestnancov – byrokratov a ich priemerný plat s rastom o 9% na EUR 1653 (priemer za SR je 1133), tak sa hecnite a zaplaťte všetkých tých kľúčových pracovníkov pri ventilátoroch, ktorí odišli, ktorí nám chýbajú a ktorých preplatili inde,“ skonštatovali smutnú realitu. Nasrdene mu odkázali, že kľúčovým pracoviskom na Slovensku dnes nie je Matovičove ministerstvo, ale oddelenia JIS v nemocniciach.

Je známy fakt, že po druhej vlne veľa zdravotníkov zo systému jednoducho odišlo. V II. vlne sme mali 27. februára na ventilátoroch 468 ľudí. „Tiež možno boli kapacity zabraté na 100%, ale bolo ich 468.Teraz v Delta vlne, keď sme mali byť samozrejme posilnení aj injekciami z upraveného rozpočtu sme 20. novembra vyhlásili humanitárnu katastrofu, lebo na ventilátoroch máme 289 pacientov,“ krútia hlavami odborníci. A tak následne deti ostali doma na dištančnom vzdelávaní, kolabuje gastro sektor, obmedzili sa operácie.

.

– Foto: FB/databezpatosu

Podľa nich sa vláda venuje 8 reformám naraz, ale žiadnej poriadne. V tomto stave riadenia financií v našej krajine vidia podľa vlastných slov akurát tak popravu v priamom prenose a omikron bude pre nás ranou z milosti. .

„Asi máme problém, že síce máme schválený rozpočet 2022, ktorý „ušetril“ v roku 2021 oproti deficitu 11,8 miliardy takmer 5 miliárd, ale nevieme zaplatiť 100 anesteziológov a k nim asi 400 sestier, aby aspoň to, na čom stojí celá krajina malo kapacitu o 30% vyššiu,“ tvrdia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Španielsko, zdravotníci, covid
  2. Primár Jakub Hložník
  3. Primár Jakub Hložník
  4. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas príhovoru na Stredoeurópskej energetickej konferencii na tému Zelená obnova po pandémii 22. novembra 2021 v Bratislave.

Na porovnanie prinášajú dáta a ich reportovanie v susednom Rakúsku. Uvádzajú denne presné čísla, koľko z 2100 ventilátorov je obsadených covidovými pacientami, koľko inými pacientami po operáciách a koľko je voľných pre kohokoľvek. „My netušíme, prehľad nikto nikdy nevidel. V sklade máme Krajčím nakúpených 500 kusov (asi pôjdu do Zambie) a bývalý minister Krajči sa presúša pred mikrofónmi ako keby zanechal ministerstvo a rezort v rozkvete a nie v dezolátnom stave,“ kopli si aj do exministra zdravotníctva.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Humanitárna katastrofa a nutný lockdown? Analytici vidia problém skôr v Matovičovi!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php