eReport.sk
Ivan Bošňák z platformy Dáta bez pátosu Foto: archív

Ozvali sa analytici. Delta odchádza! Nesloboda či zákaz vychádzania ničomu nepomáhajú. Deti sú v prdeli

Podľa analytikov zo zoskupenia Dáta bez pátosu je delta vlna pandémie na ústupe. Čísla pozitívnych na Slovensku vraj klesajú prudko. Aj v tejto súvislosti sa im preto nepozdávajú niektoré protipandemické opatrenia, ktoré aktuálne na Slovensku platia.

„Zatiaľ sa našli u nás štyri prípady omicronu. Asi ich je rádovo viac. Ale pri priemere cez 4 000 prípadov DELTY – pozitívnych PCR+AG testov za 7 dní je jasné, že platí, že DELTA odchádza. Jej odchod je prudký, rázny, (stále sme v TOP 3 najrýchlejšie klesajúcich krajín v Európe) a stabilný. Ide o pokles,“ uvádzajú odborníci, ktorý by uvítali návrat covid automatu.

– Foto: fb/databezpatosu

„Aj bez žolíkov by už „včera“ malo veľmi veľa okresov nárok na bordovú farbu. Covid automat má inú metriku pri klesaní ako pri náraste. Tak by sa nám teraz hodil. Tak by sa hodil na každý okres rovnaký meter, na každý okres iná farba. Podľa zaočkovanosti a hlavne podľa výskytu vírusu. Kde nie je vôľa, tam nie je cesta. Napriek tomu boli deťom zrušené školy (áno, dnes a zajtra sa malo ísť do školy), nedáte si pizzu v interiéri ani s vlastnou zaočkovanou – prekonanonu rodinou a najhoršie je, že deti nad 12 rokov nemôžu športovať inak ako v OP režime. Segregácia v reálnom živote,“ povzdychli si .

Takto by mohol vyzerať covid automat v týchto dňoch. – Foto: fb/databezpatosu

Upozornili tiež, že s obmedzeniami kvôli variantu omikron to v niektorých krajinách nie je až také dramatické. „V Dánsku majú dnes 13 000 prípadov z 250 000 PCR testov a viac ako 50 % je Omicron. Vláda zasiahla a v baroch sa alkohol podáva do 22:00 a parties mimo domu musia skončiť do 23:00,“ pripomenuli analytici. Británia sa na základe toho, že nemá ešte dostatok informácií o omikrone, zatiaľ rozhodla neprijímať nové reštrikcie pred Vianocami. Na Slovensku to však vyzerá tak, že k nejakému veľkému uvoľňovaniu nepríde.

Ak čakáte na najbližších 20 dní do 10. januára nejaký iný režim, asi vás sklameme. Ďalšie zatvorenie, nesloboda, reštrikcie, zákaz vychádzania po 20:00 síce ničomu nepomáhajú, ale politici neradi odovzdávajú riadenie boja s pandémiou do rúk regionálnym hygienikom. Nám je smutno, deti sú v prdeli za strojmi doma v pyžame, neubytujete sa na Slovensku ešte päť dni nikde a ak by ste s kamošom, prípadne s rodinou, s ktorou ste išli päť hodín v tom istom aute z tej istej domácnosti vyliezli na Zbojnícku chatu, tak si tam nedáte vnútri ani kapustovú a ani štampl,“ uzavreli s tým, že ľuďom, ktorí ešte nie sú očkovaní proti covidu, tak odporúčajú urobiť.

Čítajte viac:

Rovnako vyzývajú ľudí, aby počas týchto dní neorganizovali či sa nezúčastňovali veľkých večierkov či akcií. „Choďte von, vyzimte sa, športujte a zdravo sa stravujte, s BMI nad 33 máte v nemocnici o dosť väčší problém ako s BMI 25. Dopujte sa vitamínmi a slniečkom, dni sa začínajú predlžovať, nevyhovárajte sa, že nemáte čas ísť von a že je tma. Tma je v Škandinávii. Je to len a len na vás. Zostaňte zdraví,“ dodali.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ozvali sa analytici. Delta odchádza! Nesloboda či zákaz vychádzania ničomu nepomáhajú. Deti sú v prdeli

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti