Vláda vyzýva k solidarite s Ukrajinou, Polícia SR hovorí o „a čo my-sme“ a proruskej propagande, no ukazuje sa, že téma prudko rastúcich cien ropy, energií a pohonných hmôt nie je len doménou politickej opozície. To, že sa rast cien týchto strategických komodít jasne prejavuje aj do rastu cien tovarov a služieb, vrátane základných potravín a bývania, potvrdzujú už aj analytici zo súkromných spoločností. Upozorňujú nás pri tom, že záťaž pre peňaženky občanov bude ešte obludnejšia a musíme sa oproti plánu pripraviť aj na ešte vyššiu infláciu.
Slováci si určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály.
Eva Sadovská.
„Na vývoj cien bude rozhodne v nasledujúcich mesiacoch vplývať vojnový konflikt na Ukrajine. Zvyšovanie cien ropy, energií a mnohých kľúčových agrokomodít na svetových trhoch je evidentné a postupne sa to premieta aj do cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach a taktiež do cenoviek tovarov na pultoch v našich obchodoch. Priemernú infláciu za rok 2022 sme pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine očakávali na úrovni 6 %. Aktuálne sa ale prikláňame k názoru, že tohtoročná inflácia bude ešte vyššia. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály,“ tvrdí Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, ktorá spolu s ďalšími analytikmi okomentovala súčasné dianie na trhu pre denník Pravda.
Očakávajme vysokú infláciu
Jedným z nebezpečných úkazov rôznych kríz je vysoká inflácia. Tá je problematická hlavne v prípade, keď štátni analytici nedokážu poskytnúť jej presný odhad. A Sadovská jasne hovorí, že odhady budú tento rok nepresné.
„Priemernú infláciu za rok 2022 sme pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine očakávali na úrovni 6 %. Aktuálne sa ale prikláňame k názoru, že tohtoročná inflácia bude ešte vyššia. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály,“ konštatuje analytička.
Letná inflácia až na úrovni 10 %?
So Sadovskou súhlasí aj analytik makroanalýz trhu UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, ktorý odhaduje infláciu v roku 2022 až na úrovni 10 %: „Spotrebiteľská inflácia zrýchľovala vo februári nad rámec očakávaní. Rast cien bol pritom opäť relatívne plošný, relatívne dynamicky zdražovali všetky hlavné kategórie – potraviny, energie (pohonné hmoty) i dopytová inflácia. Inflácia by mala výhľadovo zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Invázia Ruska na Ukrajinu opäť zintenzívnila tlak na zdražovanie energií a potravín a oddialila tak vrchol inflácie. Na rozdiel od pôvodných očakávaní by tak inflácia mala zrýchľovať aj po prvom štvrťroku, pričom počas leta by mala atakovať 10% úroveň.“
Podobne pesimistický scenár Slovensku predpovedá aj Jana Glasová z 365.bank: „Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás vysoká a pravdepodobne prekročí aj hranicu 10 %, bude sa teda pohybovať aj na dvojciferných hodnotách. Zároveň predpokladáme, že priemerná inflácia za celý tento rok sa bude hýbať v rozpätí 7 až 8 %.“
Kľúčové budú ceny ropy a plynu
Aj napriek tomu, že sa vláda snaží aktívne tému cien ropy a plynu eliminovať zo spoločenskej a politickej diskusie a jej protagonistov onálepkovať ako šíriteľov ruskej propagandy, vysokú podstatu týchto cien pre všeobecný vývoj cien nezávislí analytici jednoznačne potvrdzujú.
Smerom nahor budú infláciu tlačiť hlavne vyššie ceny ropy a energií, ktoré prudko rastú ako dôsledok vojny na Ukrajine.
Jana Glasová.
„Kľúčovou položkou, ktorá určí úroveň inflácie v budúcom roku, budú najskôr ceny plynu. Ich trhová (spotová) cena signalizuje prudký nárast cien plynu pre domácnosti od januára budúceho roka. Plné premietnutie trhových cien plynu do cien pre domácnosti by tak mohlo i v budúcom roku infláciu udržať na úrovniach blízky 10%, a to i v prípade, že tlak na ceny energií sa po jari čiastočne uvoľní,“ myslí si Koršňák. Na podobnú reťazovú reakciu upozorňuje aj Glasová: „Smerom nahor budú infláciu tlačiť hlavne vyššie ceny ropy a energií, ktoré prudko rastú ako dôsledok vojny na Ukrajine. Vojna vytvára obavy z nedostatku týchto energetických komodít na trhu a vedie k ich výraznému zdražovaniu.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Hrozivá správa pre naše peňaženky! Okrem opozície už upozorňujú na rast cien aj nezávislí analytici