eReport.sk
Na kombosnímke zľava Samuel Vlčan a Peter Pellegrini.
Na kombosnímke zľava Samuel Vlčan a Peter Pellegrini. Foto: tasr

Pellegrini varoval pred drahotou aj nedostatkom potravín. Minister Vlčan: Nechutné, takto šíriť poplašné správy!


Ak vláda neurobí nič, ľudia budú chudobnieť extrémnym spôsobom. Uviedol to predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini na štvrtkovej tlačovej konferencii. Pokračoval, že život na Slovensku sa vojnovým konfliktom na Ukrajine nezastavil, ale občania budú čeliť veľkému zdražovaniu aj možnému nedostatku niektorých tovarov a služieb, a hlavne budú chudobnieť. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR reagovalo, že na Slovensku je dostatok potravín a zásobovanie obchodov je plynulé. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) vyhlásil, že rezort momentálne rieši finančné dôsledky zvyšovania cien energií na výšku cien potravín.

Hlas – SD dnes upozornil na kľúčové kritické  oblasti pôdohospodárstva, ktoré v čase vojny potrebujú okamžité riešenie. „Ak koalícia s ministrom Vlčanom nebudú konať reálne hrozí, že  prehlbujúcim sa konfliktom na Ukrajine, začne nedostatok potravín a budú si ich môcť kúpiť len bohatí ľudia,“ uviedol Peter Pellegrini.

„Ľudia potrebujú vedieť ako sme pripravení“

Líder Hlasu-SD očakáva, že koalícia popri Lex Ukrajina urýchlene predstaví aj Lex Slovensko. „Ľudia potrebujú vedieť ako sme pripravení na prípadný nedostatok energií, v akom stave je naša potravinová sebestačnosť.“  Opozičná strana očakáva, že minister pôdohospodárstva Vlčan začne konečne konať. Ak tak neurobí v krátkom čase, Hlas-SD predloží do parlamentu celý rad zákonodárnych iniciatív.

„Budú sa týkať vytvorenia podmienok na okamžité štátne nákupy hnojív a krmív na založenie úrody, naplnenia štátnych  hmotných  rezerv obilím, monitoringu stavu zásob potravín, ako aj návrh 0% DPH na výrobky z predaja dvora a zrušenie spotrebnej dane na naftu,“ uviedol člen predsedníctva a expert na pôdohospodárstvo Branislav Becík. „Je čas buchnúť po stole, aby si minister Vlčan uvedomil, že nestačí sa spoliehať na uistenia, že EÚ má potravín dosť.  Možno je dosť potravín, ale uvedomuje si niekto za akú cenu? Hlas-SD nikdy neprijme stav, že naše základné potravinové komodity sú vyvážané do susedných štátov, kde si ju spracujú  a zo zahraničia na Slovensko dovážame z našich komodít hotové predražené výrobky“, uviedol Branislav Becík.

Agrominister nerozumie aktivite Hlasu

MPRV SR reagovalo, že je v permanentnom kontakte so všetkými zástupcami potravinárov a obchodníkov. „Nerozumiem tejto aktivite. Aj keby som sa na ňu pozrel cez prizmu politiky, je nechutné a nezmyselné v takto zložitej dobe šíriť poplašné správy,“ reagoval Vlčan. Pokračoval, že spoločne s kolegami z ministerstva, potravinármi, farmármi a ich zástupcami cez potravinárske združenia a zväzy hľadajú riešenia, aby občanov nepostihlo zvyšovanie cien potravín.

Vlčan: EÚ je plne funkčná a nám hlad nehrozí

Rezort dodal, že eurodotácie sa im nevyplácajú v dôsledku korupčných škandálov z kauzy Dobytkár už takmer rok. Nové výzvy na predkladanie žiadostí boli tiež vypísané neskôr, ako sa pôvodne plánovalo, čo súviselo s odobratím trvalej akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

„V súčasnej situácii musíme v racionálnej komunikácii všetkých zúčastnených hľadať spôsob, ako pomôcť agrorezortu, ktorý je ťažko skúšaný posledných 30 rokov. V dôsledku toho sme na chvoste potravinovej produkcie v rámci krajín EÚ a sme odkázaní na dovoz potravín. EÚ je plne funkčná a nám hlad nehrozí. Momentálne riešime finančné dôsledky všetkých škandálov a zvyšovania cien energií na výšku cien našich potravín. Toto je dnes skutočná téma,“ doplnil Vlčan.

Líder Hlasu: Vláda by mala prísť aj s lex Slovensko

Pellegrini sa vyjadril aj k takzvanému lex Ukrajina. Jeho poslanci nemajú problém tieto zmeny podporiť. Podotkol však, že parlament by mal prijať konečne aj nejaký „lex Slovensko“ na pomoc ľuďom na Slovensku. Občania majú podľa neho pocit, že vláda zatiaľ pre nich nič neurobila, napríklad pri vlne zdražovania.

Zdroj: youtube.com/eReport

Mohlo by vás zaujímať:

  1. žatva poľnohospodárstvo kombajn, obile
  2. Na ilustračnej snímke farmárska zabíjačka na Námestí oslobodenia v Senici.
  3. Robert Fico,
  4. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky strany Hlas-SD.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pellegrini varoval pred drahotou aj nedostatkom potravín. Minister Vlčan: Nechutné, takto šíriť poplašné správy!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne