eReport.sk
Vladimír Palko, foto:tasr

Exminister vnútra Palko sa zastal údajných „kremeľských trollov“: Zmenili sme sa na krajinu udavačov!

Politický analytik a komentátor Eduard Chmelár má vo svojej snahe preukázať, že jeho meno sa na zoznamoch konšpirátorov a proruských propagantistov nenachádza právom, nečakaného spojenca. Bývalý minister vnútra Vladimír Palko (vtedy za KDH) si myslí, že Chmelár je na rozdiel od mnohých ľudí, ktorí ho zo šírenia propagandy obviňujú, názorovo konzistentným odporcom vojen, ktorý vždy bol kritikom Putina. Kriticky sa taktiež pozrel na rôzne zoznamy konšpirátorov, ktoré na internete vznikajú.

„Po invázii Ruska na Ukrajine sme sa zmenili na krajinu udavačov. Udáva sa na pracoviskách, na prokuratúre a polícii, na webe, špeciálne na sociálnych sieťach, v médiách. Verejne i v menších spoločenstvách. Udávaní sú obviňovaní zo šírenia ´ruskej (kremeľskej) propagandy´, ´podporovania vojny´, atď. Udavači si vysvetľujú tieto pojmy – ako to len povedať, – značne extenzívnym spôsobom. Výsledkom je obviňovanie aj úplne nevinných ľudí. Obyčajne je v udaniach prítomný značný primitivizmus. Odvolať profesora Homzu! Chmelár dezinformátor!“, komentuje dianie Palko pre Denník Štandard.

Okrem Chmelára sa zastal aj Homzu

Chmelár však nie je jedinou osobou, ktorá sa po odštartovaní ruskej agresie na Ukrajine dostala pod čiastočnú paľbu kritiky a pri ktorej je oprávnenosť tejto kritiky predmetom celkom živej a dynamickej diskusie. Svoje by o tom vedel povedať aj známy profesor Martin Homza, ktorého prípad sa Palko vo svojom komentári pokúsil priblížiť čitateľom.

„Neúspešný uchádzač o zamestnanie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského Mgr. Miroslav Lacko, PhD., poslal dekanovi fakulty Mariánovi Zouharovi list, v ktorom žiadal, aby bol vedúci Katedry slovenských dejín prof. Martin Homza odvolaný zo svojej funkcie bezodkladne, kvôli „šíreniu proruského nacionalizmu“. Homzovi kladie za vinu, že podpísal list poslancom NR SR, v ktorom boli poslanci žiadaní, aby nepodporili obrannú zmluvu medzi Slovenskom a USA. Rusko nie je v liste poslancom spomínané. V slobodnej európskej krajine by nikoho nenanapadlo žiadať odvolanie za takýto podpis. Proste sa to považuje za prejavenie slobodného politického názoru. Nie však v tomto čase na Slovensku. Lacko upozorňuje, že Homza podpísal list poslancom okrem iných i s ´predstaviteľom dezinformačnej scény´ Eduardom Chmelárom,“ upozorňuje exminister.

Chybou Lackových obvinení je však podľa Palka už len napríklad to, že Chmelár podľa neho nie je dezinformátor: „Chmelár nie je žiadnym dezinformátorom. Vždy bol kritikom Putina a jeho vojnu na Ukrajine samozrejme odsudzuje. Chmelár len bol proti nerozumnému rozširovaniu NATO a proti základniam NATO na Slovensku.“

Zoznamy šíriteľov „kremeľskej propagandy“

Známy zoznam syna majiteľa Esetu Michala Trnku, ktorý zverejnila jeho firma Gerulata, nie je ani náhodou jediným svojho druhu, ktorý vznikol. „K hystérii patrí aj produkcia zoznamov šíriteľov ´kremeľskej propagandy´. Existuje napríklad zoznamček Andreja Bána v komentári v Denníku N, väčší zoznam Jakuba Fila na sociálnej sieti z 28. februára, no a najnovšie superzoznam Michala Trnku. Jednak sú mi také zoznamy z princípu nie po chuti, ale čo je dôležitejšie, niektoré mená tam určite nepatria,“ priblížil Palko.

Je trestné oznámenie Čekovského a Stančíka adekvátne?

Palko, zdá sa, nie je ani fanúšikom trestného oznámenia parlamentných poslancov Kristiána Čekovského a Andreja Stančíka (OĽANO) na svojho poslaneckého kolegu Ľuboša Blahu (Smer-SD), Štefana Harabina a Martina Jakubca.

„Poslanci OĽaNO Kristián Čekovský a Andrej Stančík podali trestné oznámenia na Ľuboša Blahu, Štefana Harabina a Martina Jakubca. Neviem, čo všetko uvádzali ako dôvod, možno reálne dôvody aj nejaké majú. Vo videu vidíme, že dotyčným majú za zlé ich tvrdenie, že ´slovenská vláda nás zaťahuje do vojny, Nemci nám sem privezú systém Patriot a budeme terčom´. No dobre, nemusíme s nimi súhlasiť, ale za toto ich chcú zatvárať?“, pýta sa exminister.

Hystéria vraj nie je bojom proti vojne

Hoci sú aktivity tvorcov zoznamov, niektorých médií a politikov nimi samými vysvetľované ako protivojnové, Palko sa s týmto vysvetlením nestotožňuje a myslí si, že sa tu deje niečo, čo spoločnosť ešte nevie presne pomenovať: „Hystéria tvorcov zoznamov, s nimi spriaznených politikov a médií sa nedá bezo zvyšku vysvetliť rozhorčením nad ruskou agresiou. Táto hystéria nie je totiž bojom proti vojne ako takej. Na príklade Eduarda Chmelára vidíme, že táto hystéria smeruje aj proti ľuďom, ktorí štvrťstoročie konzistentne vojny odsudzovali, či už to bolo bombardovanie Juhoslávie v roku 1999 lietadlami NATO, americkú inváziu do Iraku v roku 2003 alebo ruskú anexiu Krymu v roku 2014 alebo ruskú inváziu na Ukrajinu teraz. Takí sú najviac na rane. A súdia ich ľudia a médiá, ktorí sami podporovali agresívne preventívne vojny v minulosti a sú proti vojne len výberovo, podľa toho, kto ich vedie. Nie, nie je to proti zbytočným vojnám, je to čosi iné. Vynára sa to rýchlo, ale ešte sme nerozpoznali, čo to je.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exminister vnútra Palko sa zastal údajných „kremeľských trollov“: Zmenili sme sa na krajinu udavačov!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti