eReport.sk
Nový dezignovaný rakúsky spolkový kancelár a doterajší minister vnútra Karl Nehammer.
Nový dezignovaný rakúsky spolkový kancelár a doterajší minister vnútra Karl Nehammer. Foto: tasr/ap

Rakúsko má nového kancelára! Bolo to jednomyseľné rozhodnutie ÖVP

AKTUALIZOVANÉ – Novým rakúskym spolkovým kancelárom a predsedom najsilnejšej parlamentnej strany ÖVP sa stane doterajší minister vnútra Karl Nehammer. Rozhodlo o tom jednomyseľne predsedníctvo strany na svojom piatkovom zasadnutí, informoval portál Kurier.at.

Po rokovaní to médiám potvrdil štajerský hajtman Hermann Schützenhöfer. Ten zároveň informoval aj o výmene ministra školstva Heinza Fassmanna za terajšieho rektora univerzity v Grazi Martina Polascheka.

Podľa Schützenhöfera predčasné parlamentné voľby nie sú potrebné, keďže – ako predpokladá – súčasná koalícia ÖVP a Zelených môže pokračovať v práci, napísala agentúra APA.

Vo štvrtok boli na rakúskej politickej scéne ohlásené tri veľké odchody. Najprv stiahnutie sa z politiky ohlásil bývalý kancelár a šéf ÖVP Sebastian Kurz, údajne v dôsledku narodenia potomka. O niekoľko hodín ponúkol svoju funkciu kancelár Alexander Schallenberg, ktorý povedal, že nemá záujem o post lídra ÖVP, pričom si myslí, že kancelárom by mal byť predseda najsilnejšej parlamentnej strany. Schallenberg stál na čele kabinetu necelé dva mesiace, kde vystriedal Kurza, ktorý odstúpil pre vyšetrovanie z korupcie.

Ešte vo štvrtok večer sa rozhodol politiku opustiť aj minister financií Gernot Blümel, ktorý bol považovaný za Kurzovho dôverníka. Svoje rozhodnutie zdôvodnil okrem iného vyhrážkami smrťou, ktoré údajne dostáva jeho rodina. Pripustil však, že ho ovplyvnil aj Kurzov krok.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rakúsko má nového kancelára! Bolo to jednomyseľné rozhodnutie ÖVP

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti