eReport.sk
Šavkat Mirzijojev, prezident Uzbekistanu.
Šavkat Mirzijojev, prezident Uzbekistanu. Foto: gov.uz

Hrozí v Uzbekistane prevrat? Nespokojní občania sa pokúsili obsadiť vládne budovy!

Úrady v Uzbekistane v sobotu oznámili, že zatkli „organizátorov masových nepokojov“, ktorí sa chceli zmocniť administratívnych budov v autonómnej republike, ktorá bola svedkom zriedkavých protestov proti návrhom ústavnej reformy. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Piatková demonštrácia v Karakalpackej republike priviedla do ulíc hlavného mesta regiónu tisíce ľudí a nasledovala po zverejnení návrhu zmien a doplnení ústavy, ktoré oslabujú postavenie republiky a v najbližších mesiacoch by mali byť predmetom referenda.

Polícia: Bol obnovený poriadok

Spontánne demonštrácie sú v Uzbekistane nezákonné a polícia v piatok uviedla, že v oblasti, ktorú demonštranti ovládli, „bol obnovený poriadok“. Prísne kontrolovaná uzbecká vláda sa o obetiach nezmienila, pripomína AFP.

Navrhované ústavné zmeny zbavia Karakalpackú republiku jej nominálneho „suverénneho“ štatútu a zrušia jej ústavné právo oddeliť sa od Uzbekistanu prostredníctvom referenda.

Väčšina obyvateľov sú moslimovia

Orgány v Karakalpakstane, ktoré sú napriek zákonnej autonómii podriadené ústrednej vláde, zaujali tvrdší postoj. S celkovým počtom obyvateľov 35 miliónov ľudí je Uzbekistan najľudnatejšou krajinou strednej Ázie s väčšinou moslimov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrozí v Uzbekistane prevrat? Nespokojní občania sa pokúsili obsadiť vládne budovy!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti