eReport.sk
Účastníci protivládneho podujatia "čapicový protest", ktorý zorganizoval poslanec Národnej rady SR (NR SR) Robert Fico (Smer-SD), ku ktorému sa pridali strany SNS a Republika v Rimavskej Sobote 17. októbra 2021.
Ľudia na čapicovom proteste v Rimavskej Sobote. Foto: tasr

Hrabko: Neviem, aký silný bude odpor proti vládnym nariadeniam, ale asi bude pokračovať!

Revízia plánu obnovy vládou, ktorá ho sama napísala a predložila do Bruselu, by priniesla veľké politické náklady a prakticky by znamenala otvorené priznanie zlyhania. V diskusii v TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Ak sa vládna koalícia nedohodne na niektorých reformných krokoch avizovaných v pláne obnovy, podľa Hrabka skôr nevyčerpáme časť alokovaných zdrojov, než by prišla revízia plánu. „Cesta je jediná. Čo si vládna koalícia na papier napísala, to by mala realizovať,“ konštatoval.

Zmeny v pláne obnovy? Najskôr po zmene vlády!

Zmeny v pláne obnovy sa podľa Hrabka dajú očakávať najskôr po zmene vlády. „Ak by nastúpila iná, nová vládna koalícia, tak môže začať revidovať. Vtedy by to bolo pochopiteľné,“ povedal.

Na margo avizovaného sprísnenia protipandemických opatrení Hrabko poznamenal, že nemá potenciál priniesť zlepšenie dodržiavania opatrení, pokiaľ ich nebude nikto kontrolovať. „To je ľudská prirodzenosť a na Slovensku to platí obzvlášť,“ upozornil Hrabko v reakcii na kritiku premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), podľa ktorého ľudia dostatočne nedodržiavajú nastavené opatrenia.

Rastie tlak na zvýšenie zaočkovanosti

Medializované informácie naviac podľa Hrabka naznačujú prenesenie pomerne veľkej zodpovednosti za dodržiavanie opatrení na podnikateľov a zamestnávateľov. Hrabko poukazuje na rast nepriameho tlaku na zvýšenie zaočkovanosti, doterajšiu očkovaciu kampaň považuje za málo účinnú. „Neviem, aký silný bude odpor proti vládnym nariadeniam, ale vychádza mi, že asi bude pokračovať,“ odhadol.

Radšej zrušenie paragrafu 363 ako prijatie návrhu Baránika

Poslanec SaS Alojz Baránik navrhuje novelou Trestného poriadku obmedziť paragraf 363, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi rušiť rozhodnutia v prípravnom konaní. Navrhnúť postup podľa paragrafu by v prípade schválenia novely mohli len poškodený a zúčastnená osoba, a to len v neprospech obvineného.

Takto pozmenený paragraf by bol podľa Hrabka horší, než keby ho parlament zrušil úplne. „Lebo úlohou generálneho prokurátora je dbať na dodržiavanie zákonnosti a nie dbať na to, aby to bolo v neprospech jednej zo strán,“ poznamenal. „Druhý rozmer je, že ak Boris Kollár (Sme rodina) dodrží slovo a bude to vetovať, nemalo by to mať žiadnu šancu prejsť v parlamente,“ dodal Hrabko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas príhovoru na Stredoeurópskej energetickej konferencii na tému Zelená obnova po pandémii 22. novembra 2021 v Bratislave.
  2. Mária Kolíková.
  3. Veronika Remišová (Za ľudí).
  4. Andrej Medvecký v protiplynovej maske.
  5. Generálna riaditeľka Pracovnej skupiny Európskej komisie na podporu obnovy a odolnosti Céline Gauerová.
  6. Pracovníci RÚVZ Michalovce kontrolujú covidpas konzumujúceho zákazníka v prevádzke.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrabko: Neviem, aký silný bude odpor proti vládnym nariadeniam, ale asi bude pokračovať!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti