eReport.sk
Generálny prokurátor Maroš Žilinka Foto: tasr

Žilinka poslal veľavravný odkaz mužom zákona. Pridala sa aj Matovičova sestra!

Ak orgány činné v trestnom konaní nebudú porušovať zákon, generálny prokurátor nebude používať paragraf 363 Trestného poriadku. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol na sociálnej sieti. Svoj komentár pridala aj Matovičova sestra.
      
Diskusia o paragrafe 363 sa otvorila po tom, ako generálny prokurátor využil toto ustanovenie na zrušenie obvinenia viacerých osôb, napríklad exšéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského.

– Foto: FB/maroszilinka


Žilinkov status okomentovala aj Matovičova sestra Zuzana Belicová: „Veď to je pre normálnych ľudí úplne logické a jednoduché pochopiť. To len fanatici a niektorí politici a političky sa robia, že to nechápu. Hlavne tí, „s krvavými očami“, ktorým obchádzanie a nedodržovanie zákonov vyhovuje, ak ide o ich prospech.“     

Návrh na zmenu paragrafu predložil v uplynulých dňoch do parlamentu koaličný poslanec Alojz Baránik (SaS). Navrhnúť postup podľa paragrafu by mohli podľa neho len poškodený a zúčastnená osoba, a to len v neprospech obvineného. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková považuje Baránikov návrh za jedno z riešení, považuje za legitímne, že ním otvára debatu.

Vlastný návrh predložila aj vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Navrhuje, aby generálny prokurátor nemohol zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak už bolo rozhodnuté o vzatí obvineného do väzby alebo o nahradení väzby a uznesenia o začatí trestného stíhania, a to za podmienky, že takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Účastníci protivládneho podujatia "čapicový protest", ktorý zorganizoval poslanec Národnej rady SR (NR SR) Robert Fico (Smer-SD), ku ktorému sa pridali strany SNS a Republika v Rimavskej Sobote 17. októbra 2021.
  2. Alojz Baránik (SaS)
  3. Veronika Remišová (Za ľudí).

Paragraf 363 hovorí o tom, že generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Môže tak urobiť aj na návrh obvineného a zrušiť obvinenie v jeho prospech.

Zdroj: r, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka poslal veľavravný odkaz mužom zákona. Pridala sa aj Matovičova sestra!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti