eReport.sk
Predstavitelia strany Hlas, foto:yt/hlassd

Hlas-SD chce dostať cestovný ruch a regionálny rozvoj pod jeden rezort: Takto to už ďalej nejde!


Mimoparlamentná strana Hlas-SD chce dostať cestovný ruch pod jeden rezort spolu s regionálnym rozvojom. Zástupcovia strany o tom informovali na štvrtkovej konferencii v obci Poráč na Spiši. V oblasti bezpečnosti chcú v tejto súvislosti zaviesť aj systematické rozširovanie kamerových monitorovacích systémov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Predseda Smeru o Orbánovi
  2. Veronika Remišová sa natáča pred TV Markíza v Záhorskej Bystrici.
  3. Hamran zvažuje svoju kandidatúru za prezidenta!
  4. Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)

Podpora vidieka i turizmu

„Ďalším riešením je podpora registrovaných sociálnych podnikov, ktoré sa svojou činnosťou orientujú na aktivity priamo napojené na cestovný ruch a turistiku,“ uvádza strana, ktorá tiež navrhuje zavedenie systému evidencie digitálnych platforiem ubytovania.

Cieľom je zamedziť rozširovanie šedej ekonomiky nelegálneho poskytovania ubytovania na úkor financií miest, obcí a ich obyvateľov.

Hlas-SD bude tiež presadzovať podporu vidieckeho turizmu a odstupňovanie kompetencií, ktoré súvisí aj s finančnou podporou samospráv. Tam patria aj významné destinácie cestovného ruchu.

Matovič horší ako pandémia

Podpredseda strany Richard Raši v tejto súvislosti upozornil, že od roku 2020 cestovný ruch na Slovensku likvidovala nielen pandémia, ale hlavne bývalé vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Skonštatoval, že negatívne kroky sa prejavili najmä v regiónoch.

Do roku 2020 pritom tvoril cestovný ruch tri percentná HDP a zamestnával viac ako 180.000 ľudí. 

„Vlády, ktoré nám posledné tri a pol roka vládli, akoby nechápali prínos využitia prírodného bohatstva, historického dedičstva a lokálneho potenciálu pre podporu miestnej ekonomiky,“ skonštatoval Raši.

Samosprávy chcú to isté

Expert pre samosprávy Michal Kaliňák zdôraznil, že až 46 percent primátorov a starostov je presvedčených, že cestovný ruch podporuje ekonomiku samospráv a potrebuje výraznú a systematickú pomoc.

Súčasná situácia poukázala podľa Kamila Šaška, ekonomického experta strany, na zraniteľnosť podnikov v mnohých oblastiach podnikania a zároveň odkryla jej negatívny vplyv na miestne ekonomiky a samosprávu.

 „Ak rodinné podniky pôsobia vo viac ako 53 percent samospráv, je evidentné, že množstvo z nich je naviazané na cestovný ruch, či už službami alebo výrobkami,“ objasnil.

A upozornil na dôležitosť podpory lokálnych zamestnávateľov, ktorí často pôsobia v územiach, kde žiadny zahraničný investor nepríde.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hlas-SD chce dostať cestovný ruch a regionálny rozvoj pod jeden rezort: Takto to už ďalej nejde!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne