eReport.sk
Predseda Smeru o Orbánovi
Predseda strany Smer Robert Fico, Zdroj: fb/r.f.

Fico reaguje na Orbána: Slovensko tri roky oslabovali amatéri, no nie sme žiadne odtrhnuté územie!


Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico zareagoval na kontroverzné slová maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten nazval Slovensko „odtrhnutým územím“. Faktom však je, že Maďarsko nemá žiadny nárok naznačovať, že Slovensko mohlo ostať pod jeho kontrolou a z medzinárodne-politického hľadiska sa jedná o škandalózne vyjadrenie. Fico však páliť mosty nechce a Orbánovi s kľudom pripomína, že Slovensko je suverénny štát a že by bola škoda pokaziť vzťahy, ktoré boli komplikované až do vytvorenia kompromisnej vlády, ktorej súčasťou bola SNS aj Most-Híd.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Stačilo Viktor!
  2. Horší ako Putin
  3. Pravda o paragrafe 363
  4. Lži a propaganda

Predseda Smeru o Orbánovi

Orbánove slová, resp. hlavne ich načasovanie, nie sú podľa Fica náhodné. Orbán je zástancom realistickej politiky a dnes podľa Fica vie, že Slovensko je po tomto volebnom období značne oslabené.

„Viktor Orbán vie, že SR je dnes slabá ako nikdy, že ju tri roky viedli a vedú amatéri bez vzťahu k vlastnej krajine. Ani tak však nemôžem súhlasiť s tým, aby označoval Slovensko ako „odtrhnuté územie.“ To je to isté, ako keby som takto hovoril o Podkarpatskej Rusi,“ zdôraznil Fico na sociálnej sieti.

Československo a Maďarsko boli rovnocennými nástupnickými krajinami

Orbánovi ďalej zdôrazňuje, že Maďarsko nie je jedinou nástupnickou krajinou Rakúsko-Uhorska a že vtedajšie Československo malo s našim južným susedom v tomto kontexte rovnocenné postavenie.

Inak povedané, Rakúsko-Uhorsko nie je synonymom Maďarska a preto by sa Orbán nemal tváriť, že by mohlo mať Maďarsko na Slovensku hocijaké územné nároky.

„Československo bolo v roku 1918 rovnakým nástupníckym štátom po rozpade Rakúsko-Uhorska ako Maďarsko. Slovensko potrebuje stabilnú, suverénnu a sebavedomú vládu. Voľby 30. septembra budú aj o tom, či si podobný slovník voči Slovensku budú môcť zahraniční politici dovoľovať,“ pokračuje Fico.

Formát V4, či vzdorovanie „bruselskému diktátu“

Aj napriek čiastočnému sporu však Fico zdôrazňuje, že si aj naďalej váži dobré vzťahy a spoluprácu v rámci V4, vďaka ktorej vie byť aj Slovensko protiváhou voči Nemecku a Francúzsku v rozhodovaní na úrovni EÚ.

Formátu V4 vďačíme napríklad za to, že aj napriek tvrdým snahám bruselských politikov v EÚ neboli zavedené migračné kvóty. Vlády Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati) formát V4 cielene oslabovali.

Naviac sa tým vôbec netajili. Zdá sa však, že po septembrovej zmene mocenských pomerov bude spolupráca opäť na stole.

„Maďarského premiéra V. Orbána rešpektujem ako suverénneho politika tvrdo obhajujúceho národné záujmy Maďarska. Máme rovnaké názory na význam V-4, na životnú dôležitosť práva veta v EÚ, či na vojnu na Ukrajine. Keď som bol premiérom, podarilo sa nám spoločne konsolidovať komplikované slovensko-maďarské vzťahy, pretože sme boli obidvaja politicky silní,“ dodal Fico.

Zdroj: FB R. Fico

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico reaguje na Orbána: Slovensko tri roky oslabovali amatéri, no nie sme žiadne odtrhnuté územie!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: