Slovenské vysoké školy sa do rebríčka tých najlepších buď nedostávajú, alebo sú až niekde na vzdialenejších priečkach. Čím to je zostáva na posúdenie odborníkom, isté ale je, že by sa s tým niečo robiť malo. Prvá lastovička sa predsa len objavila a svetielko nádeje naším vysokým školám zasvietilo v ďalekom austrálskom Perte, kde sa zúčastnili na medzinárodnom veľtrhu zástupcovia až 14-tich našich vysokých škôl.
U protinožcov je 60 krajín z celého sveta
V týchto chvíľach sa v austrálskom Perthe „píše nová kapitola“ pre slovenské vysoké školstvo. Vôbec po prvýkrát sa na medzinárodnom veľtrhu ázijsko-pacifickej asociácie pre medzinárodné vzdelávanie (APAIE 2024) zúčastňuje predstaviteľ Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a zástupcovia 14 slovenských vysokých škôl. Informuje o tom v tlačovej správe rezort školstva, podľa ktorého sa doteraz sa na takomto type podujatí zúčastňovali Česko, Rakúsko či Poľsko, pričom Slovensko medzi vystavovateľmi chýbalo.
Účasť zástupcov Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR i zástupcov vysokých škôl na medzinárodnom veľtrhu APAIE je podľa rezortu školstva jedinečnou príležitosťou ako nadviazať bilaterálne vzťahy so „vzdelávateľmi“, teda predstaviteľmi zahraničných vysokých škôl alebo zahraničných firiem a s reprezentantmi rôznych vzdelávacích inštitúcií. Dohromady na medzinárodnom veľtrhu vystavuje viac ako 60 krajín z celého sveta. Na medzinárodnom veľtrhu APAIE sa zúčastňuje 14 slovenských vysokých škôl. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže im okrem finančnej podpory ich účasti na veľtrhu poskytlo aj výstavnú plochu na národnú prezentáciu.
Náš národný stánok je jeden z najpestrejších
„Tento rok sme si dali záležať na prezentácii našej krajiny a nášho vysokého školstva v zahraničí. Náš národný stánok je jeden z najpestrejších na veľtrhu. Čo ma teší omnoho viac, je to, že neprezentujeme iba formu, ale aj obsah – stánok je ‚naplnený‘ kvalitnými ľuďmi, ktorí propagujú naše vysoké školstvo na svetovej úrovni,“ uviedol štátny tajomník Róbert Zsembera.
Dodal, že internacionalizácia slovenských vysokých škôl je dôležitou súčasťou ich rozvoja, ktorú bude rezort školstva aj naďalej podporovať. Dlhodobým problémom slovenskej konkurencieschopnosti v mnohých segmentoch národného hospodárstva je práve nedostatok internacionalizácie.
Jednou z kľúčových priorít programového vyhlásenia vlády je lákanie a udržanie talentov. Práve jedna z výziev Plánu obnovy a odolnosti SR je „Podpora projektov propagácie vysokých škôl v zahraničí“, ktorá sa zameriava na podporu lákania a udržanie talentu.
Cieľom výzvy je zviditeľnenie Slovenska ako partnera v oblasti vysokoškolského vzdelávania a destinácie pre zahraničných študentov a zamestnancov vysokých škôl. Program propagácie je nástrojom Komponentu 10 Plánu obnovy a odolnosti SR s názvom Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí.
Mohlo by vás zaujímať:
V Perte sa predstavili zástupcovia Univerzity Komenského v Bratislave, Ekonomickej univerzity v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Trnavskej univerzity v Trnave, Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, Žilinskej univerzity v Žiline, Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzity Matej Bela v Banskej Bystrici, Katolíckej univerzity v Ružomberku, Prešovskej univerzity v Prešove, Technickej univerzity v Košiciach a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Program propagácie je nástrojom Komponentu 10 Plánu obnovy a odolnosti SR s názvom Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Historický moment pre slovenské vysoké školstvo sa píše v Austrálii