eReport.sk
Eduard Heger (OĽANO).
Eduard Heger (OĽANO). Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz/

Hegera si podala česká moderátorka: Ako mi vysvetlíte, že nemáte zaočkovanú ani polovicu Slovenska?

Stredná Európa má svoje špecifiká a je preto potrebné prinášať témy tohto regiónu k európskemu stolu. Vyšehradská štvorka (V4) má aj v tomto kontexte naďalej zmysel. V rozhovore pre českú spravodajskú televíziu ČT24 to povedal predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

“Stredná Európa má svoje špecifiká. Najviac si rozumieme s Čechmi. S Poliakmi a Maďarmi sme žili v jednom pakte aj za socializmu, ale tá mentalita je iná. Poľsko a Maďarsko majú mentalitu veľkých národov. Takže z tohto pohľadu (Česko a Slovensko) prináša esenciu do V4. Vyšehradská štvorka má svoje špecifiká, ktoré potrebujeme prinášať k európskemu stolu. Rokovania V4 máme vždy pred rokovaniami Európskej rady a je vždy dobré vypočuť si pozície (ostatných členov V4) a hľadať prieniky. Aj keď je pravda, že nie vo všetkých témach sa v rámci V4 zhodneme,” povedal premiér v špeciálnom, vopred nahratom vydaní relácie Interview ČT24.

Vzťah medzi Slovákmi a Čechmi nie je idealizovaný

Podľa Hegera môže Vyšehradská skupina zohrať pozitívnu rolu v Európskej únii. Nový český premiér môže do V4 podľa predsedu slovenskej vlády priniesť svoju esenciu. Dôležité však podľa Hegera bude, aby sa udržalo silné puto medzi Českom a Slovenskom. Vzťah medzi Slovákmi a Čechmi podľa premiéra nie je idealizovaný, ale ide o rovnocenné partnerstvo.

“Neviem o iných dvoch národoch, ktoré by si boli blízke a také zžité, ako sme my,” odpovedal Heger na otázku moderátorky ČT24 Jany Peroutkovej, ktorá ho “vyspovedala” počas 30-minútového rozhovoru v Bratislave.

Heger uviedol, že má dobré vzťahy aj s Babišom

“Stavajme na skúsenostiach, spájajme sily a nikdy sa nevzdávajme,” vyhlásil Heger, podľa ktorého musia mať politici odhodlanie urobiť zo svojich krajín vyspelé štáty, kde budú občania radi žiť. “Máme na to všetky prostriedky. Máme na to peniaze a máme na to politickú moc aj vôľu,” dodal premiér.

Premiér Eduard Heger počas rozhovoru s českou moderátorkou Janou Peroutkovou. – Foto: ct24.ceskatelevize.cz

Heger počas rozhovoru prezradil aj to, že s možným budúcim českým premiérom Petrom Fialom zatiaľ oficiálne nekomunikoval. Počas volebnej noci mu však poslal gratulačnú SMS. Podľa vlastných slov má Heger dobré vzťahy aj so súčasným českým premiérom Andrejom Babišom, ktorý pochádza z Bratislavy.

“Želal som Česku čo najlepší výsledok (vo voľbách), ktorý bude odrážať vôľu občanov,” spresnil Heger, ktorý pri odpovedi na otázku použil hokejovú analógiu. Slovensko a Česko si vzájomne fandia, ak “nestojíme proti sebe,” povedal predseda slovenskej vlády.

Pochválil sa reformami aj očistou

Slovenský premiér vysvetľoval aj napätú vnútropolitickú situáciu na Slovensku. Vraj urobí všetko pre to, aby štvorkoalícia vydržala. „Politika je umenie možného,“ uviedol s tým s tím, že je nutné, aby boli dodržané to, čo sľúbili voličom. A čo povedal slovenský predseda vlády na to, že OĽANO v prieskumoch verejnej mienky padlo pod 10 percent? „V prvom rade si nikto nepredstavoval, že dostane do vienka covid, ktorý zasiahol celý svet,“ povedal Heger, pričom doplnil, že na Slovensku sa však deje očista a realizujú sa reformy. „Toto sú tak veľké oblasti, že keby sme len jednu z nich mali na volebné obdobie, tak by sme mali čo robiť. My máme paralelne tri,“ podčiarkol.

Opäť vytiahol formulku “rozviazaných rúk”

Na pretras prišla aj napätá situácia, ktorá panuje v slovenských bezpečnostných zložkách. Heger v reakcii avizoval, že vláda chystá zmeny v práci polície a justície. V Interview ČT24 doplnil, že nejde o znak rozkladu štátu, ale o znak boje s korupciou. Je podľa neho prirodzené, že v rámci štruktúr státu toto vyvoláva napätie.

„My sme ľudom pred voľbami jasne povedali, že prvá vec, ktorú urobíme, je, že rozviažeme orgánom činným v trestnom konaní ruky,“ dodal s tým, že to sa na Slovensku roky nedialo.

Heger vysvetľoval, ako (ne) zvláda pandémiu

Moderátorka slovenskému predsedovi vlády pripomenula aj to, že jeho vláda je kritizovaná za nezvládnutie boja s pandémiou nového koronavírusu. “Vy ste teraz v Bruseli povedal, že máte pandémiou pod kontrolou ako Slovensko, lenže štatistiky ukazujú tisíce nakazených denne. Prečo ste to povedal? “ – zaťala do živého moderátorka. “Takto, ja som povedal, že pandémiu… že štát urobil všetko preto, aby ľudia mali dostatok nástrojov na to, aby sa mohli voči pandémii chrániť,” snažil sa vynájsť v reakcii Heger.

“Ako mi potom vysvetlíte, že nemáte zaočkovanú ani polovicu populácie? “ – pokračovala v diskusii na horúcu tému moderátorka. “To vám chcem teraz povedať, zoberme si napríklad také Švédsko, alebo Portugalsko, teda krajiny, ktoré majú zaočkovanosť nad 80 percent, úplne odchádzajú od akýchkoľvek opatrení. My sa snažíme na Slovensku občanom vysvetliť, že to kľúčové, čo vidíme na dátach z druhej vlny, vyše 90 percent ľudí, ktorí skončili či už v nemocnici, alebo žiaľ, boli úmrtia, boli v kategóriách 50 a viac rokov. Toto je tá najohrozenejšia skupina. Preto hovoríme, že ak sa nám podarí zaočkovanosť v tejto skupine, 90 – 100 percent, čo teda sme veľmi ďaleko od toho, tak by sme mohli od covidu úplne upustiť. Ale to sa žiaľ nedeje, žiaľ aj preto, že táto téma sa spolitizovala. A naša opozícia, aj na základe výpovedí vlastných nominantov, ktorí boli na kľúčových pozíciách, napríklad aj prezident finančnej správy (František Imrecze – poz. red.), rozkryl celý spôsob, akým fungoval korupčný systém, ktorého bol on súčasťou… Tak prirodzene, opozícia sa snaží využiť akúkoľvek tému na to, aby ju využila v tom politickom boji. A preto dnes máme medzi opozičnými lídrami ľudí, ktorí odhovárajú ľudí od dodržiavania opatrení, od nosenia rúšok, odhovárajú od očkovania, sami nie sú zaočkovaní, alebo tvrdia, že nie sú zaočkovaní. To znamená, že mobilizujú populáciu a žiaľ ich elektorát je práve ten 50 a viac vo veľkej miere. Tým pádom v kategórii 50+ máme 800-tisíc ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní,” opäť zhodil Heger vinu na opozíciu s tým, že na nariadenie povinnosti očkovať sa nie je v jeho vláde politická vôľu.

Celý rozhovor s premiérom Hegerom nájdete TU.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Český premiér a líder kandidátky hnutia ANO Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate v českom rozhlase v Prahe v piatok 8. októbra 2021.
  2. Eduard Heger a Vladimír Lengvarský.
  3. Ľuboš Blaha, vedľa časť inkriminovaného komentára Petra Schutza.
  4. Peter Pellegrini počas svojho plamenného prejavu v štúdiu TA3
  5. Zuzana Čaputová.

Zdroj: tasr/eReport

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hegera si podala česká moderátorka: Ako mi vysvetlíte, že nemáte zaočkovanú ani polovicu Slovenska?

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport